Позняк: 2,3 млн українців заробляють за кордоном

15.03.2016 23:06 newsradio.com.ua
Позняк: 2,3 млн українців заробляють за кордоном

Дедалі більше українців прагнуть поїхати працювати за кордон. Головна причина – здешевлення нацвалюти, що впливає на бажання стати трудовим мігрантом навіть більше, ніж вірогідність безробіття чи ситуація на ринку праці, вважає експерт Олексій Позняк.

Кожен п'ятий українець готовий виїхати працювати за кордон. Про це свідчать дані опитувань, проведених серед жителів країни. Як підрахували аналітики порталу rabota.ua, бажаючих залишити країну у пошуках кращої роботи, нині налічується 19%. Кажуть, що причина у складній ситуації на ринку праці. Це, своєю чергою, спонукає шукати за кордоном більш привабливі умови праці. Якщо говорити про п'ятірку професійних сфер за кількістю бажаючих переїхати, то лідерів тут два – аграрії і топ-менеджери. Далі йдуть виробники, будівельники і робочі спеціальності. Цікаво, що працівники сфери ІТ у першу п’ятірку не потрапили. Останніми у цьому списку є працівники торгівлі та страхування.

Чому так багато бажаючих залишити Україну, радіостанція Голос Столиці дізналася в завідувача відділу міграційних досліджень Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи НАН України Олексія Позняка.

Чи справді в Україні настільки несприятливі умови праці?

— Зараз відбувається криза зайнятості в Україні. Можливість забезпечити собі гідний рівень життя за рахунок зайнятості на вітчизняному ринку праці зменшилася. Це пов'язано, зокрема, із зниженням обмінного курсу національної валюти. Ця різниця в курсі впливає на бажання поїхати працювати за кордон навіть більше, ніж такі речі, як вірогідність безробіття чи взагалі ситуація на ринку праці. Тому що люди оцінюють можливий зиск від міграції саме за рахунок того, які вигоди вона може принести.

Чи чекають на нас за кордоном, і кого саме?

— За кордоном більшою мірою наші мігранти займаються не висококваліфікованими видами діяльності. Чоловіки задіяні в будівництві, жінки – у сфері домашньої прислуги. Крім того, значна частина наших мігрантів працює в сільському господарстві, в сезонних сільськогосподарських роботах.

Зазвичай найбільше українців працювало в Росії. Зараз ця тенденція якось змінилася?

— Кількість працюючих в РФ українців зараз знижується. Це пов'язано з тим, що загострюються відносини, і з тим, що російський рубль також впав відносно євро, як і українська гривня.

Скільки і де саме за кордоном зараз працює українців?

— Друге загальнонаціональне опитування показало, що за кордоном протягом 3,5 років перед опитуванням хоча б один раз виїжджали працювати 1,2 мільйона осіб. Це ті мігранти, які були охоплені опитуванням. До цього контингенту не включалися ті, хто виїздив раніше і з тих пір не поверталися в Україну. Тобто, загальна кількість мігрантів тоді була більшою. Ми оцінювали її приблизно на рівні біля 2 мільйонів осіб. Зараз, очевидним є деяке пожвавлення виїзду людей за кордон. І масштаби зросли – зараз це приблизно 2,2 -2,3 мільйона осіб. Це всі трудові мігранти, які працюють за кордоном.

За статистикою, найбільш налаштованими на переїзд є жителі Сумської, Кіровоградської, Чернігівської та Житомирської областей. Чим це можна пояснити?

— Сумська, Кіровоградська, Чернігівська області – це області, які є індустріально-аграрними. На ситуацію в Сумській і Чернігівській областях демографічна криза більш суттєво вплинула, ніж по Україні в цілому.

Тут ще треба мати на увазі, що люди говорять певні речі під впливом поточних подій. Просто коли проводяться серйозні соціологічні дослідження, то крім питання «чи хочете ви виїхати», ставлять питання про те, які конкретні заходи ви здійснювали для цієї поїздки. Скажімо, намагалися відкрити візу, взнавали, які потрібні документи. І, відповідно, одна цифра показує такі узагальнені тенденції, інша цифра – конкретні наміри. У даному дослідженні мова йде лише про узагальнені наміри.

Зазвичай як ці два показники корелюються між собою?

— Другий показник у декілька разів менший, ніж перший.

Тобто, якщо кожен п’ятий не проти поїхати заробити за кордон, тільки кожен двадцятий щось зробив для цього?

— Так не можна говорити, тому що в конкретній ситуації можуть бути різні значення. Але якщо брати в середньому по масі опитувань, то приблизно так воно і буде.

Додамо, що є і інша статистика. Так, згідно з результатами опитування Інституту Горшеніна, понад 68% українців хочуть жити в Україні і не розглядають можливість еміграції.

До слова, раніше в ефірі радіостанції Голос Столиці старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Ірина Івашко заявила, що у зв'язку з міграційною кризою в ЄС прикордонний контроль для українців стане більш жорстким.

Раніше в ефірі 106 FM керівник Центру «Третій сектор» Андрій Золотарьов заявив, що міграційна криза в ЄС популяризує праворадикальні партії.

Комментарии

Добавить комментарий