Мінохоронздоров’я скасувало наказ, що утискав права жінок

13.01.2018 19:01 expres.ua
Йдеться про документ, який забороняв жінкам працювати за більш ніж 450 професіями. Тож тепер правозахисники, які роками боролися за право жінок обіймати ті ж посади, що й чоловіки, аплодують. Обмеження усунуті -- перед українками з’явилося більше трудових перспектив.

-- Чому жінкам забороняли виконувати певні види робіт, з яких міркувань? -- розпитує газета "Експрес" правозахисників Андрія Петришина та Юрія Мінкіна.

Ю. Мінкін: -- Наказ №256 "Про затвердження Переліку важких робіт та робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці жінок" ухвалили у 1993 році, невдовзі після виходу України зі складу СРСР, де здорова жінка розглядалася як матір майбутніх громадян. Посадовці вирішили вберегти представниць слабкої статi від навантажень, які витримати вкрай не просто: це або важка фізична праця, або ж вплив високих чи низьких температур, хімікатів, радіації, також дiлянки підземні та забою тварин. Жінок туди не допускали, переконуючи, що їм це не додасть здоров'я.

А. Петришин: -- Згідно з цим наказом, жінкам України було заборонено працювати у цілій низці важливих галузей, у тому числі престижних і високооплачуваних. Наприклад, досі за Законом жінка не могла бути машиністкою метро, мотористкою на кораблі, водійкою автобуса далекого прямування чи далекобійницею.

-- Які ще професії були під забороною?

-- Плавильниця металу і сплавів, газозварниця, електрозварниця, котельниця, бандажниця, свердлильниця, слюсарка-ремонтниця, арматурниця, теслярка, підривниця, чистильниця, електрозварювальниця, машиністка бульдозерів, кондукторка на залізничному транспорті, машиністка локомотива, боцманка на суднах, матроска, водолазка, десантниця-пожежниця, електромонтерка, лісорубка, фрезерувальниця, листобійниця, обрубувачка сучків...

-- Чому скасування цього наказу є важливим для українок?

-- З одного боку, у нас жінки i чоловiки мають рівні права. А з іншого -- ціла низка нормативно-правових документів позбавляє їх такого ж права на вибір професії.

Цей документ порушував Конституцію, у 24-й статті якої йдеться про рівність прав жінок і чоловіків та надання жінкам рівних із чоловіками можливостей в усіх сферах життєдіяльності людини, включаючи ринок праці й працевлаштування. Закон України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" також містить заборону на дискримiнацiю за ознакою статі.

У нас і надалі чинний наказ Міністерства охорони здоров'я "Про затвердження граничних норм підіймання і переміщення важких речей жінками", однак, гадаю, його скасування -- також питання часу.

-- А якщо жінка все ж працювала на забороненій посаді, але з іншим записом у трудовій книжці, чи може вона нинi сподiватися на пенсію відповідно до роботи, яку фактично виконувала?

-- Законом заборонено виконувати роботу, не передбачену трудовим договором. А заробітну платню чи пенсію особа може стягнути лише за тим визначенням, що зазначене у трудовій книжці.

Ірина БАТЮК, газета "Експрес"

Комментарии

us Гость, 13.01.2018 19:55

Ну что сказать ...дыбылы б.дь!

Добавить комментарий