Йдеться про недіючі контракти на постачання російського газу.

Німецька енергетична компанія Uniper вимагає в суді від “Газпрому” 15 млрд доларів

Німецька енергетична компанія Uniper сподівається, що зможе через Стокгольмський арбітраж заставити “Газпром” відшкодувати збитки у розмірі понад 15 млрд доларів.

Про це повідомляє Reuters із посиланням на власні джерела.

Після того як “Газпром” припинив поставки газу своєму найбільшому європейському клієнту Uniper, уряду Німеччини прийшлось рятувати енергетичного гіганта. 

В результаті німецький концерн повністю замістив обсяги російського газу за рахунок інших постачальників. 

Підписуйтесь на наш Tелеграм канал

Втім, контракти з «Газпромом», які діють до 2035 року, все ще залишаються юридично чинними. Ці контракти покривають 250 терават-годин газу, що еквівалентно чверті попиту на газ у Німеччині.

Водночас, оскільки ЄС не наклав санкції на російський газ, для Uniper немає правових підстав розірвати контракти.

«Цю проблему необхідно вирішити, оскільки вона може створити ризики для можливого IPO», — сказав один із співрозмовників, і додав, що це може відлякати потенційних інвесторів.

Німеччина готується повернути на фондовий ринок 99,12% акцій Uniper. Ймовірно, що Берлін може спробувати продати 20-30% наступного року.

  • Російський газовий монополіст «Газпром» прозвітував про перші за 25 років збитки за міжнародними стандартами фінансової звітності. За 2023 рік корпорація втратила 629 мільярдів рублів (близько 6,8 млрд доларів). Причиною стало різке скорочення постачання до Європи.
  • Австрія планує розірвати довгостроковий контракт енергетичної компанії OMV на купівлю газу в Газпрому на фоні високих цін на імпорт.
  • Європейські країни активно імпортують російський арктичний скраплений природний газ. ЄС залишається пунктом призначення для 50 відсотків російського експорту СПГ та щомісяця надсилає до РФ понад 1 мільярд доларів. Причому, експерти прогнозують збільшення імпорту у 2024 році.

  • Проте в той же час заявляють про те, що постачання російського газу до Європи торік скоротилося на понад 55%. Цифри показали, що середньодобовий трубопровідний експорт російського блакитного палива до Європи знизився до 77,6 млн кубометрів (млн кубометрів) у 2023 році зі 174, 8 млн кубометрів у 2022 році.

  • В той же час Чехія повністю позбулася залежності від російського газу. 

  • У листопаді минулого року Сербія та Болгарія ввели в експлуатацію газопровід, який дозволить знизити залежність від російського газу. Трубопровід завдовжки 170 кілометрів простягнувся від сербського міста Ніш до околиць Софії, столиці Болгарії. Річна потужність — 1,8 мільярда кубічних метрів газу, що могло б покрити до 60% споживання Сербії.

lb.ua

Раздел

Экономика,

Обновлено: 3 мая 2024