Глава українського уряду оприлюднив з цього приводу заяву до всіх поляків.
Українська делегація на чолі з прем’єром на пункті пропуску Краківець
Зустріч із польськими урядовцями 23 лютого на кордоні не відбулась.
Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
«Ми розуміємо складності, з якими стикається польський уряд. І ми готові допомогти у вирішенні цієї ситуації. Ми йдемо на зустріч. Президент України запропонував керівництву Польщі майданчик, аби домовитися та знайти компроміс. Тут, на кордоні. Як рівні партнери та союзники… Але, на жаль, така зустріч з польськими урядовцями сьогодні не відбулась», — заявив Шмигаль.
На кордону приїхали віцепрем’єр-міністр Ольга Стефанішина, віцепрем’єр-міністр з відновлення Олександр Кубраков, міністр внутрішніх справ Ігор Клименко, міністр АПК Микола Сольський, заступник міністра закордонних справ Євген Перебийніс, заступник міністра економіки Тарас Качка, заступник міністра інфраструктури Сергій Деркач, голова Державної прикордонної служби, генерал Сергій Дейнеко і керівник Державної митної служби Сергій Звягінцев.
Українська делегація біля кордону з Польщею
Опісля Шмигаль оприлюднив заяву польських колег, а також аграріїв і всіх поляків.
Глава українського уряду відзначив кілька важливих моментів у проблемі блокади українського експорту:
- останні 5 місяців Україна не продає своє зерно на польський ринок, зокрема, не продає свою кукурудзу, насіння соняшника та ріпак на польський ринок;
- Кабмін 16 вересня 2023 року ухвалив рішення про ліцензування експорту частини агропродукції. Це означає, що без дозволу Польщі зараз неможливо експортувати зерно, кукурудзу, ріпак та соняшник на польський ринок. Оскільки наразі таких дозволів немає, то і експорту теж немає;
- через Польщу українське зерно їде тільки транзитом. «Через польський кордон сьогодні проходить лише 5% нашого аграрного експорту. Тоді як основний маршрут — це «зерновий коридор» через Чорне море», — пояснив Шмигаль;
- блокада б’є по всій польсько-українській торгівлі, по економіці обох країн. Прем’єр наголосив, що від неї програє не лише Україна, а й польські підприємці, які експортують на український ринок товарів на 12 млрд доларів щороку.
«Цю правду мають почути поляки та польські фермери, аби зрозуміти безглуздість блокади кордону», — наголосив Шмигаль.
Ситуація на кордоні з Польщею
- 9 лютого польські фермери відновили блокування українського кордону. Це сталося після того, як Єврокомісія рекомендувала продовжити так званий економічний безвіз з Україною. Мітингарі не задоволені тим, що українська агропродукція зменшує попит на їхню власну. Під час попередніх протестів вони домоглися того, щоб деяка продукція з України могла в’їжджати до Польщі лише для транзиту в інші держави.
- Міністр розвитку та технологій Польщі Кшиштоф Гетьман, який є членом Польської селянської партії, допустив запровадження ембарго на всі сільськогосподарські товари з України.
- 22 лютого Президент України у спеціальному зверненні закликав польського прем’єра та членів його уряду прибути на кордон із Україною та провести зустріч із українськими колегами, аби вирішити питання блокади. Він також запросив представників ЄС.
- Польський президент Анджей Дуда заявив, що підтримує пропозицію українського колеги Володимира Зеленського щодо зустрічі високопосадовців обох країн на кордоні.
- Згодом польський прем’єр Дональд Туск заявив, що Польща включить прикордонні переходи з Україною та ділянки доріг і залізничних колій до переліку критичної інфраструктури. Це має забезпечити «100-відсоткову гарантію того, що військова та гуманітарна допомога надійде українській стороні без затримок».