Україну накрила чергова хвиля літньої спеки. Високі температури спровокували значний ріст споживання електроенергії, дефіцит нічим покрити, тому знову запрацювали графіки знеструмлення. Попит зараз такий, що за звичайних умов Україні б довелося увімкнути аж два додаткових блоки на ТЕС. Втім після руйнування росіянами теплової генерації це неможливо.
Що відбувається у енергетичній системі України
З початку тижня відключення світла повернулися. У понеділок, 19 серпня, знеструмлення застосовували у всіх областях України. За винятком прифронтових зон та прикордоння з Білоруссю та Росією. Дефіцит у мережі поки виникає лише у вечірні години. Тобто у період підвищеного використання, коли споживачі повертаються додому з роботи.
Світло поки відключають із 16:00 і до опівночі. Застосовують одну-дві черги. Тобто знеструмлення можуть тривати до восьми годин на добу. Утім такі суворі обмеження застосовують не завжди, і на практиці графіки можуть бути легшими. Скажімо, у вівторок, 20 серпня, у Києві знеструмлення деяких черг споживачів були значно коротшим, ніж передбачали в “Укренерго”.
Графіки відключення світла формують на добу наперед. Почасти їх по кілька разів можуть коригувати. Це пов’язано з багатьма факторами. Серед головних — активність сонячних станцій. Якщо погода безхмарна, вони видають вдосталь енергії, якщо ж на вулиці похмуро чи дощ, виробництво значно знижується, а знеструмлення стають ще тривалішими.
“Розрахунки споживання проводить “Укренерго”. Це відбувається в рамках так званого ринку на добу наперед. Він функціонує шляхом продажу певних обсягів електроенергії генеруючими компаніями. ЇЇ купують обленерго та великі споживачі і саме вони подають свої заявки з обсягами на наступну добу. І відповідно до цього, “Укренерго” може побачити, чи достатньо буде електричної енергії для того, щоб задовольнити всі заявки”, — пояснив експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев.
Геннадій Рябцев
Відтак “Укренерго” повідомляє, чи прогнозують фахівці дефіцит електроенергії і чи варто готуватися до відключень світла. Це стосується як побутових споживачів, так і бізнесу. Знеструмлення не зачіпають критичну інфраструктуру, а також підприємства, які імпортують електроенергію. При чому її частка має становити не менше 80% від загального споживання.
Формування ж графіків відключення і розподіл споживачів на черги — це вже відповідальність обленерго. Всю інформацію вони зобов’язані завчасно оприлюднювати на своїх сайтах та сторінках соціальних мереж. Також законодавство зобов’язує обленерго чітко дотримуватися графіків відключення, щоби вони були рівномірними для усіх споживачів.
“Хочу закликати усіх українців у ці дні спеки дуже економно споживати електроенергію. За можливості не користуватися енергоємними приладами і бути уважними особливо у пікові години, коли ми прогнозуємо найбільше споживання у системі. І нам буде важко покрити його. Закликаю усіх працювати разом, тому що це не тільки робота енергетиків, а й усіх нас”, — заявила заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук.
Світлана Гринчук
Чому відключення світла знову повернулися
Головна причина нових знеструмлень — спека. З початку тижня температурні показники пішли далеко за +30 С. Що і спровокувало не менш стрімке зростання споживання. У понеділок, 19 серпня, країна використала на майже 4% більше електроенергії, ніж минулого тижня. У звичайний мирний час це означало б, що доведеться увімкнути ще два додаткових блоки теплової станції. Але через російські обстріли тепер це неможливо.
“Часто бачимо запитання: чому відключення застосовуються у вечірні години, якщо температурний пік припадає на день? Насправді, час найвищої температури повітря і найбільшого споживання не збігаються. Порівняно з липнем, температура вночі та вранці зараз нижча, а отже — менше і споживання у цей час доби. Однак загалом пікові періоди споживання зараз є типовими для літа: споживання вдень зростає та лишається на високому рівні у робочі дні”, — пояснили в “Укренерго”.
Не варто забувати і про накопичувальний ефект від російських атак, які вже знищили більше 9 ГВт генерації електроенергії. Чи не щодня росіяни продовжують цілити дронами та ракетами у об’єкти генерування та розподілу. Наприклад, у ніч на вівторок росіяни атакували підстанцію на Сумщині. Без світла на кілька годин залишалися майже 20 тисяч споживачів.
Посол США в Україні Бріджит Брінк разом з керівником «Укренерго» Володимиром Кудрицьким та головою Полтавської обласної військової адміністрації Філіпом Проніним відвідала об’єкт енергетики , який забезпечує елекроенергією 600 000 споживачів, у Полтавській області.
Водночас через надміру високі температури збільшується й аварійність обладнання. Кількість технічних інцидентів може зростали, як це вже траплялося на початку тижня на півдні та сході країни. Без живлення залишалися залізниця, одна із підстанцій та побутові споживачі двох регіонів. Достеменні масштаби цих аварій невідомі, уряд таку інформацію не повідомляє з міркувань безпеки.
“Це чергове нагадування про зиму і що вона буде складною. Як тільки спаде спека, полегшиться і ситуація в енергосистемі. Якщо не буде додаткових серйозних руйнувань інфраструктури, до середини жовтня, ймовірно, вдасться пропетляти без відключень”, — переконаний експерт з питань енергетики Українського інстутуту майбутнього Андріани Прокіп.
Імпорт електроенергії знову зростає, так держава намагається бодай частково перекрити дефіцит у мережі. Купує Україна одразу у кількох країн — Угорщиною, Словаччиною, Румунією, Польщею та Молдовою. Однак і там споживання збільшується, тому пропозиція на ринку Європи може скорочуватися. Загальний обсяг імпорту з початку тижня тримається на рівні 20 тис МВт на добу. А от експорту узагалі немає. Україна не продає електроенергію за кордон ще з початку травня.
Відключення світла могли б тривати значно довше, якби не завершувалася планова ремонтна кампанія на АЕС. За даними аналітиків Центру Разумкова, зараз у мережі працюють сім атомних блоків.
ексміністерка енергетики Ольга Буславець
“Вже ближче до кінця серпня ще один енергоблок АЕС має вийти з ремонту, що покращить ситуацію з балансом електроенергії в країні”, — повідомила колишня міністерка енергетики Ольга Буславець.
Загалом ж Укренерго прогнозує дефіцит у мережі у вечірні години до п’ятниці. Стільки й триватимуть відключення, вихідними ситуація може дещо поліпшитися, бо рівень споживання знизиться. Пік спеки в Україні припаде на середину цього тижня. Ці дні можуть стати одними з найтепліших за усю історію метеоспостережень. Скажімо, у Київській області у понеділок уже зафіксувати рекорд. Максимальна добова температура склала 34.9 С.
“Тиждень розпочався із високих позначок температури. Надійшла друга хвиля спеки. До четверга у більшості регіонів буде переважати погода без опадів. Перша половина тижня досить спекотна. А ось у другій половині у північних та західних областях очікуємо на зниження температури”, — розповіла синоптикиня Наталія Птуха.
Прогнози на зиму: визначеності поки мало
Вересень та жовтень Україна може пройти взагалі без відключень світла. Або ж якщо вони і траплятимуть, то будуть дуже короткими. Але на такий сценарій розвитку подій восени впливає один важливий фактор: чи зуміє українська протиповітряна оборона ефективно відбивати російські атаки.
“Зрештою, про важку зиму забувають не тільки українці, але й на Заході, на тлі внутрішніх справ і проблем. В деяких країнах, наприклад, вибори, які перетягують фокус уваги. Минулого тижня ми бачили черговий вкид, про те, що начебто Україна організувала підриви на Північних потоках у вересні 2022 року. Вороги намагаються зменшити підтримку України і відвернути увагу партнерів від наших труднощів”, — вважає Андріан Прокіп.
Водночас Єврокомісарка з питань енергетики Кадрі Сімсон у статті для видання Financial Times закликала світ допомогти Україні пережити зиму. Вона переконана: без підтримки світової спільноти українцям може загрожувати гуманітарна катастрофа. Кадрі Сімсон закликає допомогти відбудувати пошкоджені електростанції, передати щонайбільше генераторів та сонячних панелей, а також терміново збільшити обсяги лімітів експорту світла до України. І не менш важливе — допомогти захистити енергетику від російських атак.
Прем’єр Денис Шмигаль під час поїздки до Львівської та Волинської областей з перевіркою будівництва другого рівня захисту енергетичних підстанцій.
Часу на підготовку до зими справді залишилося обмаль. Скажімо, в “Укренерго” відзвітували, що на 41 підстанції будують фізичний захист високовольтного обладнання. Залізобетонні конструкції мали б убезпечити обладнання від влучань дронами, а також від падіння уламків ракет. З міркувань безпеки усі складові конструкцій не розголошують. На більшості підстанцій роботи уже завершили. Фахівці “Укренерго” порахували: без фізичного захисту росіяни могли б завдати системі передачі електроенергії ушестеро більшої шкоди. Будувати захист на всі об’єктах одночасно не можна, адже для цього потрібно вимкнути обладнання. А це б спровокували й знеструмлення усієї країни. Тому роботи проводять у три черги. Будівництво захисту повністю оплачують міжнародні донори України.
Тривають і роботи з відновлення знищеної росіянами генерації. До кінця року Україна спробує відновити 3 ГВт. Ця цифра дорівнює потужності трьох блоків АЕС. Такі плани озвучив міністр енергетики Герман Галущенко. Разом з тим зауважив: це можливо якщо буде фінансування, гроші ще шукають.
“Президент говорив про 1 ГВт. Тоді малося на увазі побудову нової малої газової генерації. Це нереалістично зробити. Ну максимально можна побудувати десь 20-30% від цієї обіцянки. А міністр енергетики сказав про інше. Це не створення нових потужностей, а саме ремонт генерації, яка була пошкоджена росіянами. Не думаю, що він брав ці цифри із стелі. Скоріше за все йому надали цю інформацію генерувальні компанії та “Укренерго”, — припустив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
З першими великими морозами ситуація у енергетичній системі може значно змінитися. Споживання зросте щонайменше на третину, прогнозують аналітики Центру Разумкова. Це викличе значний дефіцит і його вряд чи вдасться повністю перекрити. Але за рахунок відновлення пошкодженої генерації та побудови нової нестачу можна зменшити. Відповідно знеструмлення будуть коротшими. Але робити точні прогнози на зиму навіть наприкінці серпня ще занадто рано.