Військові витрати РФ за минулий рік зросли на 42%.
На виробницві МіГ-29 у Москві.
Оборонні витрати Росії наразі перевищують всі європейські оборонні бюджети разом узяті. Загалом військові витрати Кремля минулого року зросли на 42%.
Про це пише Financial Times з посиланням на звіт Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS).
Як пише видання, загальні військові витрати в Росії, економіку якої Путін поставив на військові рейки, зараз випереджають усі разом взяті оборонні бюджети Європи. За минулий рік оборонні витрати РФ зросли на 42%, що в сумі сягає 13,1 трлн рублів, що еквівалентно 462 млрд доларів США.
У порівнянні, за даними аналітичного центру Міжнародного інституту стратегічних досліджень, європейські оборонні бюджети, включно з Великою Британією і країнами-членами ЄС, зросли майже на 12% минулого року до 457 млрд доларів — трохи менше, ніж витрати Москви.
«Військовий баланс» IISS — щорічна оцінка глобального військового потенціалу і витрат на оборону, висвітлює деякі проблеми безпеки, з якими зіткнеться Європа, якщо США скоротять свою підтримку Україні і європейській обороні.
За даними FT, президент США Дональд Трамп, який пообіцяв швидко покласти край війні Росії проти України, заявив, що його адміністрація провела «дуже серйозні» переговори з Москвою, і поскаржився, що США витрачають занадто багато на конфлікт і європейську безпеку в цілому.
Трамп неодноразово вказував на необхідність для Європи платити більше за власну оборону та витрачали 5% ВВП на оборону. Генеральний секретар НАТО Марк Рютте, сказав, що європейські витрати на оборону можуть зрости до 3% ВВП. У разі досягнення будь-якого з цих показників Європа значно випереджала б Росію в оборонних витратах.
Проте, за словами аналітиків, європейські оборонні видатки вже підвищилися з 2014 року і фіскальні обмеження можуть стримувати подальше зростання.
За даними аналітичного центру Kiel Institute for the World Economy, допомога США Україні на сьогодні склала близько 88 млрд євро, що майже на третину менше, ніж 125 млрд євро, виділених Європою. Крім того, у там зауважили, що попри санкційний тиск на РФ, Москва все ще може нести витрати на війну.
IISS прогнозує, що цього року загальні російські витрати на оборону, включно з так званими добровільними внесками регіональних органів влади та компаній, зростуть на 13,7% і досягнуть 15,6 трлн рублів, що еквівалентно 7,5% ВВП або майже 40% російських федеральних видатків. Хоча це завдає шкоди економіці РФ, як зазначають аналітики IISS, Росія все ще може покривати витрати на війну.
- На початку року видання The Telegraph писало, що більшість із 31 члена НАТО цього року витратять на оборону щонайменше 2% свого ВВП, тоді як у 2014 році таких держав-членів було лише три.
- 23 січня президент США Дональд Трамп знову попросив усі країни-члени НАТО збільшити оборонні витрати до 5% від свого ВВП. До інавгурації Трамп також заявляв, що країни Альянсу повинні витрачати на оборону 5% ВВП, підвищивши свої вимоги до європейських союзників більш ніж удвічі порівняно з нинішньою цільовою метою. Належне фінансування оборони — ключова умова Трампа для того, щоб США залишалися частиною НАТО. Штати витрачають на оборону близько 3,4% ВВП.
- Польща ухвалила рекордні за усю історію країни видатки на сферу оборони: 4,7% ВВП, що відчутно більше передбачених договорами НАТО 2%.
- Також повідомлялося, що країни Європи планують створити оборонний фонд на 500 млрд євро. До ініціативи хочуть залучити як країни-учасниці ЄС, так і країни поза союзом. Зараз європейські члени НАТО обговорюють збільшення витрат на оборону до 3% ВВП.
- В Україні у 2025 році на оборону буде спрямовано 26,3% ВВП країни або 2,23 трлн грн.