Экономикаnews.finance.ua23 мая

Чи зростуть тарифи після припинення держрегулювання цін на газ — пояснення експерта

nk_hauz/-majphf4ukggcro8b6b3.jpg

З 20 травня припиняють діяти спеціальні обов’язки щодо продажу природного газу підприємствам теплопостачання. Уряд більше не регулюватиме ціни для теплокомуненерго і не зобов’язуватиме «Нафтогаз» продавати газ для них за фіксованою ціною.

Про це розповів експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

За його словами, механізм покладання спеціальних обов’язків передбачає, що компанія, яка споживає газ, в цьому випадку це теплокомуненерго, отримувала газ від «Нафтогазу» за ціною, нижчою, ніж ринкова. Це означає, що остання ціна на газ 6,5 тисяч гривень, тобто виробництво гігакалорії їм обходилось в середньому в 1600—1700 гривень. Але насправді ця ціна була не ринковою, і, щоби підприємству працювати не у збиток, вони повинні продавати гігакалорію за ціною 2200−2300 гривень.

«Тому тарифи обов’язково підвищаться мінімум на третину. Але від цього буде зростати вартість газу, яка буде десь в районі 10 тисяч гривень, й думаю, що може бути й більше — 12−14 тисяч за тисячу кубометрів», — розповів Корольчук.

Він додав, що підвищення цін дозволить теплокомуненерго повністю розраховуватися за отриманий газ.

«Зараз, коли вартість гігакалорії становить 1600 гривень, вони збирають гроші з населення, але їм цих грошей не вистачає, щоб повною мірою за ринковою ціною віддати кошти постачальникам газу. Тому рішення уряду означає, що ціна буде ринкова, „Нафтогаз“ більше не буде постачати газ за пільговими цінами», — пояснив експерт.

Так, теплокомуненерго отримають можливість купувати в інших постачальників газу, але в усіх теплокомуненерго є борги, тож ця компанія не може змінити постачальника. Всі повинні будуть повернутися до «Нафтогазу». Загалом борги складають 67 мільярдів гривень, з них 30 мільярдів — це різниця в тарифах, коли теплокомуненерго продавали тепло дешевше для населення.

Так сформувалась різниця між ринковою ціною та тарифами, і доплачувати повинні були органи місцевої влади, тому що центральний бюджет відмовився це робити. А з місцевої влади практично ні в кого немає такої можливості.

«Потягнуть цю різницю тільки Київ, Харків і Одеса», — вважає експерт.

Він уточнив, що з 12 компаніями Києва та Харкова «Нафтогаз» підписав угоду, відтак у них вартість гігакалорій буде нижча, що відобразиться на ціні виробництва тепла та гарячої води.

«Їм виставили ціну у 8300 гривень, з транспортуванням вийде близько 11 тисяч гривень за тисячу кубометрів. Для звичайних теплокомуненерго ціна буде вищою», — сказав він.

На його думку, саме тому ринок відкривається й теплокомуненерго отримують можливість купувати газ в інших постачальників, але проблема в тому, що є колізія законодавства. Всі повинні все одно купувати у «Нафтогазу», оскільки всі боржники.

«Тому, я думаю, що ПСО (публічні спеціальні обов’язки, покладені на газопостачальні кампанії державою задля врегулювання ринку газу — ред.) буде продовжено, коли держава фактично встановить регульовану ціну для теплокомуненерго. Це ми побачимо, мабуть, ближче до осені, тому що зараз літній період. Восени питання актуалізується, і, думаю, „Нафтогаз“ далі постачатиме всім компаніям газ за такою ціною. Питання лише в тому, де ж тоді ринок», — зауважив Корольчук.

💬 Последние комментарии
3020
Ну допустим, блядский вертеп, в Киеве разместился ещё в 2014 году и не куда не уезжал. Директором этого вертепа, есть один из его устроителей, Кличко. Вопрос только один. В какой стране мира главами государства и столицы являются крайне недалёкие, сознательные вруны, но очень жадные персонажи из телика? Кто из них тупой, а кто хитрожопый трендливый поц, всем понятно, кроме их умственно ограниченных избирателей. Зедебилау, просто отбитому головой дебилу и их дебилковатому электорату, посвящается сей вертеп, которого они все вместе достойны.
3020
А женская грудь, как часть тела, мужиков вообще не волнует? Это шарлатанство, а не научная точка зрения и издание Freudin, это филиал бара "Голубая устрица".
Елена
Луночка в вашей искренности никто не сомневается, абсолютно.
Луна -2
А Вы зря сомневаетесь .Если вы искренне желаете мне здоровья -я отвечаю вам также -искренне.
Елена
Умная вы,я средняя, просто Роджер такой, примитивный,нна его фоне и Таня Черновол проФФессор.
ера
а вот тут...я очень сомневаюсь...
ера
правильно...за твой ум...ЛЮБЛЮ УМНЫХ...