Экономикаagrotrend.com.uaAug 28

Чому українська органіка масово йде на експорт

nk_hauz/e8_Mh447g.jpeg

Україна з кожним роком збільшує виробництво органічної продукції і експортні потужності. Якщо ще в 2002 році в Україні було зареєстровано 31 виробництво, то сьогодні налічується близько 600 операторів, які виробляють органічну продукцію на площі близько 500 тисяч га. При цьому Україна знаходиться на другому місці за обсягами експорту “органіки” в Євросоюз. Ми збільшили обсяги експорту на 27%, це більш ніж 337 тиc.т. І це 10% від всієї агропродукції, ввезеної в Євросоюз. Обганяє нас тільки Китай.

Однак незважаючи на щорічне зростання ринку, в порівнянні з Європою, в Україні низький рівень споживання органічної продукції на душу населення.

Що таке органічний продукт і які перспективи у локальних фермерів

Трохи теорії. Органічне землеробство (природне, біологічне, екологічне) – це метод виробництва продукції без застосування пестицидів, гербіцидів, хімічних добрив, регуляторів росту рослин, а також генномодифікованого посівного матеріалу. Спосіб обробки землі відрізняється від традиційного тим, що її не орють і не копають, а розпушують за допомогою спеціальних інструментів не глибше 5-10 см, щоб у грунті розвивалася хороша флора і еко-середовище для розвитку рослин.

Саме тому органічна продукція цінується і затребувана в усьому світі. Вона не містить “хімії”, є здоровим продуктом, не забруднює навколишнє середовище. Паралельно з’являється все більше людей, які хочуть споживати здорову їжу, тому переходять на органічну продукцію.

За даними Research and Market, очікується, що глобальний ринок органічних продуктів харчування і напоїв матиме середньорічний темп зростання 16,44% протягом прогнозованого періоду з 2020 по 2025 рік.

Україна теж не відстає від трендів, ну або хоча б намагається. Тільки за липень 2021 року в Івано-Франківській області було сертифіковано під органічні землі 500 га і зареєстровано 14 виробників органічної продукції. Переважна більшість з них працюють в області рослинництва, бджільництва, виробництво органічних добрив і тд.

Більшість сертифікованих українських органічних господарств розташовані в Київській, Одеській, Херсонській, Полтавській, Вінницькій, Закарпатській, Львівській, Житомирській областях. Площі – від пари гектар до декількох тисяч. При цьому експерти відзначають, що така тенденція на ринку вже існує більше десятка років у багатьох областях країни, але більшість фермерів орієнтовані на експорт.

“За останні 15 років ми бачимо зростання числа виробників і площ. Буває, що частина виробників з різних причин відмовляються займатися цим бізнесом і були роки, коли їх було багато, але, якщо подивитися на загальну динаміку, то їх число постійно зростає”, – розповів глава правління “Федерація органічного руху в Україні” Євген Милованов.

Хто активніше всіх споживає українську органіку

На початку 2021 року Кабінет Міністрів України затвердив постанову “Про затвердження Національної економічної стратегії на період до 2030 року”. Головна мета – збільшити землі під органічне виробництво на 3% від загальної площі сільськогосподарських угідь. Також планується довести частку експорту органічної продукції до $ 1 млрд.

За рахунок того, що українським фермерам вдалося налагодити переробку сировини всередині країни це спричинило за собою зростання внутрішнього споживання локальних продуктів. Однак, якщо порівнювати з європейськими країнами, українці не так активно споживають органічну продукцію. Так, за 2020 рік на внутрішньому ринку України було реалізовано лише близько 8 тонн органічної продукції на суму $ 25,1 млн. Всього ринок органіки в Україні займає до 2%, коли в розвинених країнах цифра досягає 13%.

У 2020 році експортовано органічних товарів (молоко, йогурти, сметана, овочі, фрукти – всього 80 найменувань) на суму $ 204 млн, що на 8% більше, ніж в 2019 році. Поки що українська органіка більше користується попитом за кордоном, ніж усередині країни.

Значна частина виробленої української органічної продукції та сировини йде на експорт в 60 країн світу, серед яких країни Європи, Канада, США, Японія, Китай, Саудівська Аравія, Арабські Емірати, Сейшели, В’єтнам і тд. В Європу вирушає до 73% продукції, в США – 24%, Азія – 3%, Австралія і Океанія – менше 1%. А в топ-3 експортера входять США, Нідерланди та Німеччина.

Переважно українські фермери експортують сировину для подальшої переробки, але за останні 3-4 роки все більше реалізується готової продукції: соки, молочна продукція, крупи, концентрати до соків, кукурудза, соя і пшениця.

Чи потрібна органіка українському споживачеві

В Україні основними споживачами органічної продукції є люди середнього і вище достатку, які живуть у великих містах, у віці 25-40 років і мають сім’ї. Особливо увагу і перевагу органічної продукції відмічено з боку сімейних пар, де є маленькі діти, так як органіка, перш за все, це здорове харчування. Однак лише 1% споживачів в Україні розуміє, що таке органіка і яка різниця між нею і конвенційної продукцією.

Про зростаючий попит на органічну продукцію розповів власник органічної ферми “Ліхтенфельд” Олександр Доброжанскій. Каже, що найбільше покупців його продукції це жінки, де з 100% завітавших в інтернет-магазин 20% роблять покупку. Вікова категорія покупців в межах 35-50 років. Але в основному покупцями органічної продукції є люди, які мають проблеми зі здоров’ям.

“Був випадок, коли за тиждень близько 500 покупців органічної продукції це були люди після хіміотерапії або з онкологічними захворюваннями. Виходить, що люди, які мають проблеми зі здоров’ям намагаються правильно харчуватися і споживати здорову їжу”, – говорить він.

Найбільше в Україні споживають органічної молочної продукції, зернових, фруктів і овочів. Ринок ще не заповнений до кінця і в Україні не вистачає виробників органічного м’яса, прянощів, дитячого харчування, випічки, мало вирощують фруктів і овочів.

В європейських країнах споживачам прищеплюють звичку харчуватися органічною продукцією зі шкільних років. Наприклад, в Німеччині та інших країнах в раціоні харчування школярів обов’язково повинні бути органічні продукти. Також в деяких країнах дітей навчають вирощувати органіку на шкільних грядках, щоб з малого віку вони розуміли цінність даного продукту для здоров’я і навколишнього середовища.

В Україні ж складно впровадити в харчування школярів органічні продукти, так як вони закуповуються через тендер, де за підсумками виграє постачальник з найнижчими цінами. Наприклад, за 5 років на Полтавщині жоден виробник органічної продукції не скористався обласною програмою підтримки напрямки харчування в дитячих та соціальних установах через перешкоди в процесі тендерних закупівель.

“Попередня обласна програма розвитку агропромислового комплексу на 2015-2020 роки включала в себе напрямок розвитку органічного землеробства та виробництва органічних продуктів харчування. В тому числі, програма містила підтримку напрямку харчування в дитячих та соціальних установах. Але за п’ять років ми не отримали такого досвіду, і органічні виробники жодного разу не потрапляли в список переможців для поставки продуктів харчування, в першу чергу через процедури закупівель “, – таку думку висловив директор Департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОДА Сергій Фролов.

За його словами, в Програмі розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавської області до 2027 року теж залишили для органічних виробників підтримку в напрямку харчування в дитячих та соціальних установах.

А на Волині, де працює 20 операторів і під органічним землеробством знаходиться 4,5 тис га, вже є перші випадки використання органічних продуктів в дитячому харчуванні – в сімейному клубі “Зернятко”.

Що заважає розвитку українського ринку органічних продуктів

Із стримуючих чинників розвитку органічної продукції в Україні є низька купівельна спроможність населення з урахуванням, що органічна продукція коштує трохи дорожче, ніж звичайні продукти приблизно на 20-30%, при цьому деякі групи товарів все ж дешевше звичайних. Плюс гальмує розвиток нерозвинена законодавча база при тому, що існують програми і підтримка розвитку галузі, не дають повноцінно розвивати виробництво органіки в Україні. Також важливим фактором є недостатня інформованість як споживачів, так і виробників органічної продукції щодо особливостей її вирощування та продажу.

Для розвитку органічного ринку в Україні виробники повинні вкладати гроші в маркетинг і підвищення обізнаності споживачів про корисність такої продукції. Наприклад, у європейських фермерів і кооперативів витрати на маркетинг є суттєвою частиною бюджету, в ході якої акцентується увага на сімейний працю, емоційну складову і екологічний аспект.

💬 Последние комментарии
Весёлый Роджер
Ось то так! Ты прав, всё щирые скакуны отдали БЕЛЫМ титульным панам, за возможность драить их сортиры и убирать клубнику в позе раком по 14 часов в день! Ты лучше другое объясни, шо цэ така за народна щирая влада, шо свій украинский газ с ценой у 1080 грн – толкает для СВОИХ!!! же ждунов-скакунов по 28 506 грн??? Тут такой ГЕШЕФТ що любая наркота просто отдыхает, в Афгане мак перестанут сажать, а Карла Мырла, со своими сраными 300% прибыли – будет биться в гробу в истерике, коди у щеникакнывмырлых така ПЕРЕМОГА – з профитом у 2800%!!! «Елена – 07 августа 2020- … и власть здесь такая, какую выбрал народ.чтобы ты знал.» Бандера, Шухевич, херои Украины! Панду Гэть! Смерть творогам! Сало уронили! Рагульему роду - нима переводу! Экономика - это всё херня, главное это стрибачить више... Амэрыка з вами, з мудаками! Сало не роняйте, на зиму ховайте!
Весёлый Роджер
Пошёл на фуй Шмуля, мразь ты пидпиндосная, тебе бы лишь бы обосрать Россию, любой ценой! Ну как это Сталин не зависил от Запада, ей мудак проплаченный? А куды хлеб, уголь, нефть, золото и тд и тп шло? Откуда валюту брали? На что станки и всю энергетику покупали? ДнепроГЭС откуда? Эй мразь отвечай! Ещё раз, пыдар ты пропа_Хандон - так скики ваши олигархи понастроили у вас, ну ПУСТЬ ВТРИДОРОГА? Ну дэ ответ? Що зовсим ни ФУЯ? Вот это ДА!!! Зато вот на продаже своего ГАЗА наЭбывают скакучих мудаков ждунов на 2800%!!! - це рекорд у Свите! Такого в России и близко нет! Хибаж Россия - то вам нЫ пиндоколония Украина! Сало не уронили, у Бандеры член лизнули?
Баридьба триваэ
когда искусственный интеллект сможет заменить 3еленского?
КВН = Рука Кремля
Путин подал иск на 3еленского за нарушение авторских прав цитирования своей речи... Масляков считает что Вова "свой" и ему можно
КОРСАК РЖ.
ДБ
гость
Таки да, климат не изменит хим.состав и теплоту сгорания природного газа. Но он без всякого сомнения изменит логистику поставок на рынок, как минимум. Сменит геоэнерго-приоритеты с невозможных (или труднодоступных) на приемлемые к эксплуатации-добыче-транспортировке-итп. Не сразу конечно же, у природы циклы чуть > чем 1/4 100-летние. Много из энерго-аналитиков помнят, что случилось 30+ лет назад, что изменило энергоклиматическую карту мира? А человек часть природы, как бы кому из олигархов не хотелось обратного. Как бы штатные и внештантные энерго-аналитики этого не хотели, НО - политика не может поменять правила экономики при капитализме. Просто потому что политика - надстройка, а экономика - базис соц.-эконом. формации. Управляет экономический базис - политика иммитирует (и паразитирует) управление эконом. базисом. Цитата, интерфакс - "Президент России распорядился передать компании «Новатэк» миллиардера Леонида Михельсона (состояние по оценке Forbes 24,9 млрд долларов в 2021 году) два из четырех последних месторождений газа на Ямале. Президент поставил резолюцию «рассмотреть и поддержать» на письме Михельсона, в котором он попросил Нейтинское и Арктическое месторождения ... Всего на Ямале осталось четыре нераспределенных месторождения: Арктическое, Нейтинское, Нурминское и Ростовцевское. «Новатэку» отойдут два – Арктическое и Нейтинское, запасы которых в сумме равняются 413 млрд кубометров. ". Как в анекдоте - папуасы приходят к своему вождю "вождь, мы отдали весь прошлый урожай кокосов белым бвана, мы молодцы?" - "конечно молодцы, я закажу у белых бвана гору стеклянных бус вместо разбитых и раздам своему племени". На следующий день "вождь, мы отдали весь текущий урожай кокосов белым бвана, мы молодцы?" - "конечно молодцы, я закажу у белых бвана гору зеркал вместо разбитых и раздам своему племени". На следующий день "вождь, кокосов больше нет и иы едим червяков, мы молодцы?" - "конечно молодцы, я продал белым бвана будущий урожай кокосов и получил от них бумажку по которым они дадут нам бусы и зеркала в любое время как я захочу, бейте их сколько хотите".
ера
твоя цитата..." ИЛИ РАДУЮТСЯ тому, что другие не принимают нашей радости -так что ли?" ...Боже упаси....как такое ...могло в голову "приЙти"...а потом говоришь,что не наговариваем....ВОТ ПРИМЕР...на "ровном месте"...
Авторские статьи