Экономикаnews.finance.ua30 нояб.

Економічні втрати у разі посилення карантину у грудні – 0,3 в.п. ВВП

nk_hauz/-mnknwlij_xlrtvesx5z.jpg

Стрімке розповсюдження вірусу вимагає введення заходів, що обмежуватимуть захворюваність. Якщо зараз ввести карантин зразка весни 2020, то протягом одного місяця ми зазнаємо 0,3 в.п. ВВП економічних втрат.

Про це пише в результатах моделювання Київська школа економіки.

У цілому при повторенні формату обмежень близького до весняного карантину, потреби в фінансовій допомозі бізнесу й населенню складуть приблизно 23 млрд грн. Економічні втрати є незначними порівняно з вигодами від порятунку здоров’я та життя громадян.

“Вперше в історії макроекономічної думки в Україні ми робимо прогноз того, що може статися з економікою через, наприклад, певні сценарії введення карантину. Я не приймав участі в розробці моделі, не обговорював її результати та не рецензував, але займався створенням Центру макроекономічного моделювання KSE. Щиро вдячний Уряду Канади за фінансову підтримку Центру”, – сказав Тимофій Милованов, президент KSE.

За оцінками Центру макроекономічного моделювання, продовження «карантину вихідного дня» до кінця року призведе до втрати 0,14 в.п. ВВП

«За умови продовження карантину «вихідного дня» захворюваність зростає, при цьому Україна програє і на епідеміологічному, і на економічному фронті, бо частина підприємств змушені не працювати в суботу і неділю. Якщо введуть повний карантин до кінця року, то він буде менш болючий, ніж навесні, і матиме незначний вплив на економіку», – вважає Юрій Шоломицький. керівник Центру макроекономічного моделювання KSE.

Витрати держави, які також включали підтримку пенсіонерів, під час весняного карантину склали 33,4 млрд грн. У випадку посилення карантинних заходів, підтримка бізнесу та людей потребуватиме додаткового фінансування.

Пакет підтримки у випадку посилення карантину може дублювати весняний пакет підтримки:

  • скасування на місяць ЄСВ для ФОП, виплати ФОП з дітьми;
  • субсидія на послуги ЖКГ в грудні-січні (борг перекладається на уряд);
  • скасування податку на майно на місяць;
  • розширення програми 5-7-9 як підтримки власне бізнесу.

Отримати кошти на підтримку економіки можна кількома шляхами:

  • зовнішніх запозичень;
  • перенаправлення коштів, виділених на капітальні видатки бюджету;
  • призупинення будівництва інфраструктури (в т.ч. доріг);
  • використання ще не витрачених коштів Фонду боротьби з COVID-19.