Экономикаua.news29 апр.

Економіка України: оцінка поточного відновлення та прогноз падіння ВВП

nk_hauz/-mzoljoaowc7m-nlkobj.jpg

Реальний ВВП зазнав падіння у 2020 році на 4.0%. Утім, падіння виявилося не таким суттєвим, як очікувалося на початку кризи, завдяки швидшому, ніж очікувалося, відновленню економіки в другому півріччі.

Про це повідомляють в НБУ. Економіка пожвавилася насамперед завдяки приватному споживанню, а наприкінці року і державному. Споживчий попит зростав швидше, ніж очікувалося, завдяки чому економіка практично досягнула докризового рівня вже в IV кварталі. Інвестиції залишалися пригніченими протягом усього року, йдеться повідомленні.

В НБУ очікують, що на початку 2021 року економічна активність послабилася як під впливом нових карантинних обмежень та несприятливих погодних умов, так і більш системних чинників (складної ситуації у тваринництві, посилення конкуренції на окремих зовнішніх ринках).

Ми вирішили висвітлити ключові тенденції попиту та випуску в умовах проточної економічної динаміки.

Економічне відновлення

Економіка України майже відновилася до докарантинного рівня, зазначають в Нацбанку. У 2020 році реальний ВВП знизився на 4.0%, що було дещо кращим на тлі очікувань оприлюднених регулятором у січні 2021 року (-4.4%).

nk_hauz/-mzolsgb3oruvma4mvro.png

Рисунок 1 – Реальний ВВП у с/с вимірі, індекс, І.18 = 100%

Джерело: НБУ.

Економіка України виявилася стійкішою у порівнянні з попередніми кризовими періодами. Поточна криза не супроводжувалася стрімкою девальвацією та інфляцією. Скорочення реального ВВП у 2020 році виявилося співставним із порівнюваними країнами та не таким суттєвим, як очікувалося на початку кризи.

nk_hauz/-mzolvdxxo-jxylzn8sn.png

Рисунок 2 – Реальний ВВП, % р/р у різні кризові періоди

Джерело: НБУ.

Після суттєвого падіння в II кварталі (на 11.2% р/р) у другому півріччі економіка швидко відновлювалася. У IV кварталі 2020 року майже сягнула докризового рівня: реальний ВВП у сезонно скоригованому вимірі відповідав І кварталу 2020 року.

nk_hauz/-mzoltr8j40ftdzr-i6r.png

Рисунок 3 – Внески категорій кінцевого використання в річну зміну реального ВВП, в. п.

Джерело: НБУ.

Основними чинниками падіння ВВП у 2020 році були звуження споживчого та зниження інвестиційного попиту у відповідь на карантинні обмеження, запроваджені в Україні та світі, та невизначеність, повʼязана з пандемією.

Погіршення ділових очікувань підприємств, а також невирішені питання розрахунків у сфері альтернативної енергетики були основними чинниками спаду інвестицій, який навіть поглибився в другому півріччі (за рік падіння становило 24.4%).

Економічне відновлення у 2021 році

Запровадження всеукраїнського локдауну в січні та карантинних обмежень «червоних зон» у низці регіонів у березні 2021 року негативно позначилося на економічній активності. Утім Нацбанк оцінює вплив березневих обмежень на річний реальний ВВП у стримані -0.1 в.п., вплив січневого локдауну, який оцінювався у -0.2 в.п.

Як зазначають в НБУ стриманий вплив був обумовлений низкою факторів. По-перше, жорсткі карантинні обмеження запроваджені були не по всій країні та на неповний місяць – з другої половини березня в червоних зонах перебувало 10-12 областей та м. Київ, сукупна вага яких у ВВП становила 50-60%.

Також бізнес та населення на відміну від локдауну запровадженого у 2020 році, значною мірою пристосувалися до умов карантину, у тому числі завдяки онлайн-торгівлі та послугам доставки. Крім того, самі обмеження не є такими жорсткими як попереднього року – дозволено торгівлю за передзамовленням, індивідуальні послуги за записом, пересування громадським транспортом за спецперепустками тощо.

Тимчасовий вплив на показники економічної діяльності окремих секторів (будівництва, транспорту) обумовлювали складніші погодні умови 2021 року. Крім того, позначився негативний вплив нижчих торішніх урожаїв. Відтак скорочення запасів сільськогосподарських культур вплинуло на зниження обсягів виробництва в харчовій промисловості, експорт та, відповідно, гуртову торгівлю та вантажні перевезення.

На тлі подорожчання кормів та погіршення епізоотичної ситуації тривало падіння у сільському господарстві.

Попри високі ціни на світових товарних ринках, на окремих видах промислової діяльності негативно позначалися посилення конкуренції на зовнішніх ринках (зокрема продукції ГМК), а також розширення торговельних обмежень. Це разом із подальшим впливом від нижчих врожаїв 2020 року зумовило поглиблення падіння експорту в реальному вимірі в I кварталі.

nk_hauz/-mzolvegf4lg0drbqqmz.png

Рисунок 4 – Окремі індикатори споживчого попиту домогосподарств

Джерело: НБУ.

Натомість основну підтримку економіці надалі надавав споживчий попит, який на початку року залишався стійким, попри карантинні обмеження. Про це свідчили низка факторів, зокрема, збереження зростання роздрібного товарообороту в січні (на 3.5% р/р) та його прискорення в лютому і березні (до 5.6% р/р та 13.1% р/р відповідно), стрімке зростання імпорту автівок у березні та інших товарів споживчого призначення.

Стійкості споживання сприяли подальше зростання доходів населення та поліпшення споживчих настроїв.

nk_hauz/-mzolv-heukz4cat68y1.png

Рисунок 5 – Окремі індикатори інвестиційного попиту

Джерело: НБУ.

Ознаки пожвавлення демонстрував і інвестиційний попит. Про це свідчать поліпшення ділових очікувань, динаміки окремих підгалузей машинобудування, а також збільшення імпорту товарів інвестиційного призначення.

Утім капітальні видатки бюджету знижувалися на початку року. Як наслідок, загалом інвестиційна активність залишалася стриманою. Через помітне пожвавлення імпорту та скорочення експорту очікується суттєве збільшення від’ємного внеску чистого експорту в зміну реального ВВП у I кварталі. Як наслідок, оцінку падіння реального ВВП у I кварталі 2021 року погіршено до 1.5% р/р, зазначають в НБУ.