Экономикаpogliad.uaOct 19

Формування тарифів ЖКГ передадуть на місця

nk_hauz/-mjvvz6xofuyry6xcwha.jpg

Уряд вирішив відсторонитися і замість НКРЕКП тарифи на тепло і холодну воду буде встановлювати місцева влада

Кабінет Міністрів минулого тижня схвалив законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання діяльності підприємств у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення». Тепер регуляцією тарифів, окрім електрики, держава займатися не буде. Тарифи на холодну воду, а також на опалення будуть встановлювати органи місцевого самоврядування. Експерти кажуть, що так центральна влада практично повністю самоусувається від регулювання тарифів і в разі їхнього зростання буде кивати на місця. Що від цього чекати пересічним громадянами?

Представник Кабміну у Верховній Раді Василь Мокан, оголошуючи суть законопроєкту, визначив, які повноваження передають місцевій владі, а які НКРЕКП не віддасть.

- Документом пропонується передати повноваження з ліцензування господарської діяльності у сферах тепло-, водопостачання і водовідведення та, відповідно, встановлення тарифів на теплову енергію і послуги з постачання теплової енергії, централізованого водопостачання і водовідведення від НКРЕКП місцевим органам влади, - повідомив Мокан.

За НКРЕКП таким чином пропонується залишити ліцензування господарської діяльності тільки виробництво теплової енергії на теплоцентралях, ТЕС, АЕС і когенераційних установках та встановлення відповідним суб'єктам господарських тарифів на виробництво теплової енергії. Тобто Нацкомісія регулюватиме лише ту частину тарифів, де є електрична складова.

Пояснюючи необхідність ухвалення такого законопроєкту, прем’єр-міністр Денис Шмигаль висловився досить завуальовано, мовляв, це «один із структурних маяків за програмою співпраці з МВФ», - а якщо по-людськи, то це реформа, необхідна для отримання нових кредитів.

Але поки закон не набуде чинності, тарифи на тепло і комунальні послуги залишаються такими ж, які було встановлено комісією.

Навіщо це роблять

По суті, таке нововведення пояснюють політикою децентралізації - більшість місцевих проблем вирішуватимуть на місцях. Тим більше що подібні рішення вже випробувані з теплом. Як каже співзасновник фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич, останніми роками право встановлювати тарифи на тепло було передано на місця, а НКРЕКП лише погоджує тарифи на тепло для ліцензіатів.

- Це лише 26 компаній, які становлять близько 20% ринку виробників тепла, - каже Д. Марунич. - Іншим 80% виробників тепла тариф встановлює місцева влада. Тепер до них додадуться ще постачальники води. Нічого страшного у цьому не бачу. Єдина особливість, яка тут може бути, - місцева влада зможе дотувати виробників послуг ЖКГ перед виборами, щоб задобрити електорат.

Експерти кажуть, що під час передачі тарифів на місця чиновники зможуть швидше їх коригувати у разі подорожчання або зниження цін на енергоносії. Нагадаємо, що ціни на газ з 1 серпня вже не регулює держава, а віддані на відкуп ринку - якщо блакитне паливо буде дорогим, то слідом за ним буде дорожчати тепло і гаряча вода. У разі здешевлення газу тарифи ЖКГ повинні знижуватися.

У держави залишиться тільки одне питання - регулювання тарифів на електроенергію. Правда, станеться це все тільки після голосування в парламенті. А депутати поки що на карантині і зібратися планують тільки 20 жовтня для розгляду бюджету на наступний рік. Тому сказати точно, коли буде проголосовано цей законопроєкт, поки що складно. Можна припустити, що цей опалювальний сезон пройде за нинішніми нормами і правилами.

Чого чекати цього опалювального сезону

Почнемо з того, що опалювальний сезон цього року не розпочнеться 15 жовтня. Традиційно потеплішає у наших квартирах, коли середньодобова температура на три дні впаде нижче, ніж 8°С. У північних областях прогнозують похолодання тільки після 18 жовтня, значить, батареї будуть теплими не раніше 20-х чисел. Зазвичай у великих містах процес підключення житлових будинків розтягується на тиждень. Тобто в платіжках, які ми отримаємо за жовтень, суми за опалення будуть мінімальними.

У Чернівецькій області опалювальний сезон взагалі може розпочатися аж у листопаді. Після зниження температури в 20-х числах синоптики обіцяють знову потепління. Тому можна припустити, що з подачею теплоносія поки що не поспішатимуть. Тим більше борги, які сформувалися на ринку минулими роками, залишаються каменем спотикання між постачальниками газу і тепла.

Також до гарних новин можна зарахувати той факт, що цього опалювального сезону Україна входить з рекордними запасами газу. У підземні сховища газу (ПСГ) вже закачали понад 28 мільярдів кубометрів палива, а це близько 90% їхнього обсягу. І за словами глави «Нафтогазу», до кінця жовтня вони можуть бути заповнені остаточно. Тому для внутрішнього ринку газу маємо предосить.

Що стосується тарифів на опалення, то багато експертів кажуть, що підвищувати їх цього року не будуть. Поки що найпесимістичніший сценарій - це зростання цін на газ до 7 грн за кубометр в середині зими. Якщо врахувати, що торішні тарифи на тепло розраховували, базуючись на ціні газу близько 8,5 грн за кубометр, то їхнє зростання не повинно бути. Правда, протягом минулого опалювального сезону через зниження вартості цін на енергоносії тарифи знижували, але як буде цього року, ніхто наразі не знає.

- Є всі передумови для того, щоб тарифи на тепло цього року залишалися на рівні торішніх, або були трохи нижчі, - каже Д. Марунич. - Все буде залежати від цін на газ під час опалювального сезону.

Виплати за субсидіями скоротять

Неприємна новина чекає отримувачів субсидій. Цього опалювального сезону їхню суму скоротять. По-перше, через підвищення мінімальної зарплати, а по-друге, через зміну системи розрахунку доходів населення.

Цього року виплачуватимуть субсидію, враховуючи загальний дохід субсидіанта. Також у дохід зараховують пільги, які отримує людина за послуги ЖКГ. Таким чином, сума доходів істотно зросте за рахунок нових правил підрахунку, а значить, сума нарахованої субсидії зменшиться.

Тепер мати велику офіційно задокументовану сім’ю для субсидіантів стало невигідно. Список тих осіб, які входять до складу сім’ї, незалежно від місця їх перебування, розширили: чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти до 18 років, діти, які не перебувають у шлюбі й навчаються на денному стаціонарі віком до 23 років. Це означає, якщо діти, наприклад, отримують зарплату або стипендію, але при цьому живуть в іншому місті (або країні), їхній дохід все одно будуть враховувати у загальний сімейний, і це зменшує шанси на отримання субсидії.

💬 Последние комментарии
Ариключения Электроника
Как так, импортировать грязную и вонючую агрессорскую электроэнергию? Та це ж зрада. Не говоря уже про Беларусь с непризанным президентом.
ЖРИТЕ И ОБЛЯПАЙТЕСЬ!
Жрите "хлеб" из опилок! Заслужили! Скоро и такая "пища" не по карману будет !!!
Весёлый Роджер
Щоб було файно щирюку свидомому домувати, що над москалями вже стали панувати! В РФ на октябрь 2021г: Цукор 1 кг — 46 руб = 15грн - у щирых колонистов - 25,90 грн! Олія соняшникова 1 л — 109 руб = 36 грн, - у ждущих грошей вид панов - 63,00 грн! Яйця 10 шт. — 105 руб = 34 грн – ось тут бачите? Велыка Перемога у ждунов – 32.50 грн!!! Хлеб Дарницкий ржаной ХЛЕБОЗАВОД №22, 700г – 29.89 руб = 9.8 грн, у щеникакнывмырлых – 19.8 грн!!! Паляница Украинская «Хлебозавод №22», 700 г – 46.99 руб = 15.41 грн , а у скакунив - 21.89 грн!!! УСЁ!!! То вже пыхва гэтой пиндо колонии – Занавес!!! Сливай воду гаси свет – пыди сделай панам остатній миньет! «Ще нэ вмэрла Украина, алэ вмэрти мусіть!...» P.S. Эй ждуны панувания, не верите? И не надо – все эти цены можно в Инете легко проверить!
Я буду жаловаться Гитлеру!
Дорогой дедушка Гитлер, ты тупая обезьяна! Я тебе гарантирую это! Урезонь поляков ибо они унтерменши!
З ПОКРАЩАННЯМ вАС, уКРАИНЦИ!!!
З ПОКРАЩАННЯМ вАС, уКРАИНЦИ!!!
Я буду жаловаться Гитлеру!
Польша пошла по наклонной вниз. Все должно закончиться депортацией поляков в Сибирь, на их историческую родину. Польша, уходи!
Весёлый Роджер
Щоб было файно щирюку свидомому думувати, що над москалями вже стали панувати! В РФ на октябрь 2021г: Хлеб Дарницкий ржаной ХЛЕБОЗАВОД №22, 700г – 29.89 руб - 9.8 грн, у щеникакнывмырлых – 19.8 грн!!! Паляница Украинская «Хлебозавод №22», 700 г – 46.99 руб - 15.41 грн, у ширых скакунив - 21.89 грн!!! УСЁ!!! То вже пыхва гэтой пиндо колонии – Занавес!!! Сливая воду, гаси свет – пыди сделай панам остатний миньет! «Батько наш - Бандера, ну а Псаки - мати, Ми за олигархив пидем воювати! | (2) ©»
Авторские статьи
Авторские статьи4ч. назад
Первое применение "Bayraktar" на Донбассе инсценировка от Квартал-​95
Авторские статьи12ч. назад
Эрдоган, Путин-Беннет и кризис Европы. Дмитрий Джангиров
Авторские статьи13ч. назад
Занимательная (ироничная) экономика = поучительная культурология и даже местами интересная антропология
Авторские статьи13ч. назад
Китайский ребус. Почему украинские власти боятся, что Америка их «бросает»
Авторские статьи16ч. назад
Уголь не из России ждать 10 месяцев. А холодно сейчас. Юрий Гаврилечко
Авторские статьи17ч. назад
«Вы все врете!». Литва «наехала» на Украину за упрек в покупке белорусского электричества 2
Авторские статьи17ч. назад
Европа готова украсть у Крыма скифское золото для Киева
Авторские статьи17ч. назад
«Идёт зондирование почвы»: почему на Украине заговорили о смене формы правления
Авторские статьи17ч. назад
Великий стратег начинает?