Экономикаua.news15 дек.

Глобальні умови стають несприятливими: економічні фактори впливу на Україну

nk_hauz/HOUemgT7g.jpeg

Активна вакцинація, а також підтримуюча фіскальна та монетарна політика сприяли сильному «постпандемічному» відновленню економічної активності на розвинених ринках цього року.

Про це повідомляє IHSMarkit. Хоча ці три фактори не були настільки поширені на ринках, що розвиваються. Швидко зростаючий попит у більш розвинених країнах світу приніс користь ринкам, що розвиваються, особливо експортерам, у тому числі українським.

Однак у другій половині 2021 року глобальне економічне зростання досить різко сповільнилося, оскільки бум після блокування припинився, а проблеми із пропозицією загострилися. Тепер уповільнення зростання, зростання інфляції, очікування жорсткості монетарної політики в розвинених країнах і зміцнення долара США — все це чинить тиск на ринки, що розвиваються. В результаті інвестори втрачають довіру до історії зростання ринків, і багато центральних банків країн, що розвиваються, починають посилювати заходи, що може ще більше ускладнити перспективи зростання ринків, що розвиваються у 2022 році.

Нацбанк також посилив монетарну політику аргументуючи крок посиленням невизначеності, пов’язаної з зовнішніми факторами, які суттєво впливають на економіку України. Використовуючи аналітику експертів IHSMarkit, ми вирішили розкрити характер факторів, що посилюються на ринках, які розвиваються (EM), про що нижче в наших матеріалах.

Перспективи ринків, що розвиваються, спотворені

Згідно з даними дослідження PMI від IHS Markit, відновлення на розвинених і ринках, що розвиваються, було далеко не синхронним (рис. 1). Протягом усього 2021 року темпи зростання розвинених країн значно перевищували темпи зростання країн, насамперед через відмінності у боротьбі з пандемією, оскільки DM продовжували зберігати суворі заходи боротьби з вірусами протягом більш тривалого часу, затримуючи терміни відновлення. Однак, подальше уповільнення зростання DM з середини 2021 року явно позначилося на економіці країн, що розвиваються, хоча дані листопадового дослідження PMI, опубліковані в листопаді, показали, що обсяг виробництва на ринках, що розвиваються, зростає найвищими темпами за п’ять місяців.

nk_hauz/lo0RWgo7R.png

Рисунок 1 – Зростання виробництва на ринках, що розвиваються, і в DM

Джерело: IHS Markit.

Позитивним побічним ефектом зростання світової економічної активності для країн, як правило, є поліпшення зростання експорту та зростання цін на сировинні товари. Логіка випливає з того, що зростання попиту і цін на сировинні товари стимулює експорт країн як у натуральному, так і у вартісному вираженні та, отже, сприяє зростанню ринків, що розвиваються. Не тільки це, а й надслабка грошово-кредитна політика світових економічних центрів також дозволила центральним банкам країн, що розвиваються, зберігати відсоткові ставки та витрати на обслуговування боргу на низькому рівні, що сприяло створенню хороших умов для зростання. Проте перешкоди на шляху економічного зростання залишаються значними, і підтримка, яку перелічені вище фактори надають зростанню країн, що розвиваються, починає розсіюватися.

nk_hauz/i9bgWgo7R.png

Рисунок 2 – Виробничий попит країн, що розвиваються, в порівнянні з показником світового попиту на сировинні товари

Джерело: IHS Markit.

Зокрема, хоча ціни на сировинні товари донедавна були успішними, ми бачили свідчення послаблення тиску попиту на сировинні товари протягом певного часу. Використовуючи індикатори цінового тиску та дефіциту пропозиції IHS Markit Global PMI, аналітики контролювали вплив пропозиції на ціни, що відображає попит на сировинні товари. Це важливий аналіз для ринків, що розвиваються, особливо в поточних умовах, враховуючи, що ціни на сировинні товари в основному зростають через гостру нестачу пропозиції. Результати можна побачити на рисунку 2, який показує історично міцний взаємозв’язок між нашим пристроєм відстеження глобального попиту на сировинні товари та індексом нових замовлень PMI для країн, що розвиваються. Ослаблення попиту на сировину збіглося з ослабленням зростання нових замовлень у виробників країн, що розвиваються.

Наступна проблема — інфляція —  гостріша у DM, але зрештою EM можуть заплатити вищу ціну. У той час як ціновий тиск на DM цього року досяг багаторічних максимумів через різке зростання попиту на матеріали, брак введених ресурсів у постачальників, транспортних вузьких місць і погану доступність транспортних контейнерів у всьому світі, зростання витрат на ресурси, що вводяться, на ринках, що розвиваються, залишалося щодо стриманим (рис. 3).

nk_hauz/PW1RZRo7g.png

Рисунок 3 – Інфляція виробничих цін в обробній промисловості DM проти EM

Джерело: IHS Markit.

Проте, індекс PMI для ринків, що розвиваються, цього року був значно вище середнього історичного значення, що, поряд з очікуваннями посилення Федеральної резервної системи США та інших центральних банків, що призвело до посилення монетарної політики країн, що розвиваються. Враховуючи, наскільки руйнівною може бути інфляція для економіки країн, що розвиваються, відсоткові ставки часто повинні бути більш активними, ніж реактивними, щоб захистити національну валюту та довіру до центрального банку. На жаль, захист довіри відбувається внаслідок економічного зростання, і аналітики вже бачили, як багато ринків, що розвиваються, підвищували ставки цього року, попри невтішне зростання (рис. 4).

nk_hauz/BchRWgT7g.png

Рисунок 4 – Центробанки країн, що розвиваються, посилюють політику в міру уповільнення зростання

Джерело: IHS Markit.

Нарешті, на тлі згасання схильності до ризику і зростаючих очікувань підвищення відсоткових ставок у США долар США зміцнився, і лише цього року індекс валют країн JP Morgan, що розвиваються, впав майже на 10%. У міру того, як валюти країн, що розвиваються, слабшають, витрати на внутрішнє фінансування зростають, і центральні банки країн, що розвиваються, змушені діяти або шляхом інтервенції на валютному ринку, або шляхом підвищення відсоткових ставок.

nk_hauz/DQtRZRT7R.png

Рисунок 5 – Акції країн, що розвиваються, падають через зниження попиту на сировинні товари

Джерело: IHS Markit.

Менш сприятливе зовнішнє економічне середовище у поєднанні з посиленням монетарної політики країн, що розвиваються, зробили активи країн, що розвиваються, менш бажаними з точки зору міжнародних інвесторів. Тенденція загальної доларової прибутковості акцій країн, що розвиваються, згодом погіршилася відповідно до сигналу глобального трекера (індикатор IHS Markit) попиту на сировинні товари.

Прогноз тенденцій ринків ЕМ

Таким чином, монетарна політика в країнах, що розвиваються, посилилася у відповідь на зростання інфляції та очікування вищих відсоткових ставок у розвинених країнах. В умовах, коли глобальний виробничий сектор бореться із серйозними порушеннями ланцюжка поставок, різким ціновим тиском та уповільненням попиту, слабке глобальне зростання, ймовірно, збережеться. Поєднання цих факторів, безсумнівно, ще більше погіршить перспективи ринків, що розвиваються, у 2022 році.

Умови попиту, від яких наразі потерпають ринки, що розвиваються, будуть важливим барометром економічного здоров’я. Даний фактор необхідно буде відслідковувати в найближчі місяці, особливо якщо проблеми з пропозицією збережуться або загостряться й вплинуть на ціни сировинних товарів. Оскільки зростання цін на сировинні товари зазвичай розглядається як позитивний сигнал для перспектив зростання ринків, що розвиваються, зосередження уваги на компоненті попиту дозволить експертам визначити, наскільки сприятливі глобальні економічні умови для зростання ринків, що розвиваються. У найближчі місяці в IHS Markit мають намір уважно відстежувати індекс ділової активності у виробничій сфері в країнах, що розвиваються, а також індикатора глобального попиту на сировинні товари, щоб належно оцінити формування економічного середовища ринків, що розвиваються.

Авторские статьи