Экономикаua.news30 апр.

Як криза вплинула на зовнішню торгівлю: оцінка торгівельного балансу України

nk_hauz/-mzu-jkcm9_1wmxdldpq.jpg

Високі світові ціни не вплинули на дефіцит торгівельного балансу в I кварталі 2021 року залишався значним на тлі швидкого відновлення імпорту. Утім значно нижчий його рівень у порівнянні з докризовим періодом разом зі збільшенням додатного сальдо торгівлі послугами та стійкими переказами забезпечив збереження профіциту поточного рахунку, йдеться у повідомленні Нацбанку.

Ми вирішили висвітлити стан надходження валютного виторгу від торгових операцій, що частково обумовлювало рівень попиту та пропозиції на валютному ринку.

Український експорт товарів

Експорт українських товарів збільшився у I кварталі 2021 року на понад 10% р/р. Збільшення зумовлено виключно змінами цінової кон’юнктури ринку. Зростання світових цін передусім відобразилося на нарощуванні експорту продукції гірничо-металургійного комплексу (ГМК).

nk_hauz/-mzu-vtmqg8mcv4tat_6.png

Рисунок 1 –  Торгівля на товарних ринках

Джерело: НБУ.

Саме через зростання вартісних обсягів експорту залізних руд було установлено черговий рекорд цін. Варто зазначити, високі світові ціни та розширення попиту з боку європейських металургів нівелювали скорочення постачання до Китаю, серед іншого зумовлене посиленням конкуренції з боку Австралії та Бразилії, йдеться в повідомленні Reuters.

Зростання пропозиції на світовому ринку сталі на тлі все ще слабкого відновлення промисловості в Євросоюзі також стримувало експорт металургійної продукції.

Крім того, на тлі політики зниження викидів зростали ціни на руди, що стимулювало Китай переорієнтовуватися на металобрухт як сировину. Це стало додатковим чинником сповільнення зростання постачання чавуну.

nk_hauz/-mzu-wlm9paz0jhlugix.png

Рисунок 2 – Абсолютна річна зміна цін та обсягів експорту за окремими товарами, млрд дол.

Джерело: НБУ.

У результаті зростання вартісних обсягів експорту металургійної продукції майже повністю було забезпечено високими світовими цінами.

Сприятлива цінова кон’юнктура також стала чинником пом’якшення очікуваних втрат від нижчих торішніх врожаїв. Високі світові ціни значною мірою компенсували скорочення постачання олії, зернових та олійних культур.

Утім відновлення закупівлі Китаєм соєвих бобів із США призвело до зниження попиту на український олійний шрот та скорочення обсягів його експорту. Також аграрії притримували продажі в очікуванні подальшого зростання експортних цін та зниження ставки ПДВ.

В підсумку, експорт продовольчих товарів зменшився. Крім того, зростання експорту товарів стримували заборона закупівель окремого залізничного обладнання з боку РФ та дія антидемпінгового мита на цільнокатані колеса з боку ЄЕК, відновленого в червні 2020 року, що позначилося на динаміці експорту продукції машинобудування.

Імпорт товарів

У I кварталі 2021 року імпорт товарів зріс (на 11% р/р) передусім внаслідок зростання неенергетичної складової. На відміну від експорту зростання імпорту драйвилося як цінами, так і обсягами (рис. 3).

nk_hauz/-mzu-uottkgjzzmf9hg2.png

Рисунок 3 – Внески в річну зміну імпорту товарів, в.п.

Джерело: НБУ.

Імпорт розширявся через зростання закупівлі товарів як споживчого, так і інвестиційного призначення, особливо в березні 2021 року. Прискорилося зростання імпорту продовольчих та промислових товарів, побутової техніки, тривало збільшення імпорту виробів з деревини.

Динаміку імпорту хімічної продукції обумовила епідемічна ситуація: зросли закупівлі засобів індивідуального захисту та лабораторних реагентів.

Також збільшився попит на окреме медичне обладнання, що разом з активізацією інвестиційного попиту призвело до значного зростання імпорту продукції машинобудування. Зокрема, відчутно збільшилися закупівлі легкових та вантажних автомобілів, окремого промислового обладнання та сільськогосподарської техніки. Відновилося і зростання енергетичного імпорту (рис. 4).

nk_hauz/-mzu-vr91ylq3k_b4jhf.png

Рисунок 4 – Абсолютна річна зміна імпорту енергоносіїв, млрд

Джерело: НБУ.

Стрімке зростання цін та холодна погода призвели до значного нарощування вартісних обсягів імпорту природного газу. Сповільнилося падіння імпорту нафтопродуктів та вугілля внаслідок як нарощування їх закупівель через нижчі запаси, так і подорожчання у порівнянні з попереднім кварталом.

Сальдо поточного рахунку

Завдяки значному профіциту торгівлі послугами та стійким грошовим переказам збереглося додатне сальдо поточного рахунку, зазначають в НБУ.

Профіцит торгівлі послугами у порівнянні з минулим роком суттєво розширився. Так імпорт послуг і надалі стрімко знижувався: посилення карантинних обмежень багатьма країнами стримувало відновлення закордонного туризму.

Перекази продовжують й надалі формували значний внесок у профіцит поточного рахунку.

nk_hauz/-mzu-x2eozmnwfacjsjn.png

Рисунок 5 – Внески в річну зміну торгівлі послугами, в.п.

Джерело: НБУ.

Високий зовнішній попит забезпечив подальше зростання експорту ІТ-послуг. Бронювання додаткових транзитних потужностей ПАТ «Газпром» згідно з умовами чинного контракту  на тлі холодної зими частково нівелювало падіння експорту послуг трубопровідного транспорту.

Нагадаємо, попри високі ціни на світових товарних ринках, на окремих видах промислової діяльності негативно позначалися посилення конкуренції на зовнішніх ринках (зокрема продукції ГМК), а також розширення торговельних обмежень. Це разом із подальшим впливом від нижчих врожаїв у 2020 році зумовило поглиблення падіння експорту в реальному вимірі в I кварталі 2021 року.

💬 Последние комментарии
3020
Ну допустим, блядский вертеп, в Киеве разместился ещё в 2014 году и не куда не уезжал. Директором этого вертепа, есть один из его устроителей, Кличко. Вопрос только один. В какой стране мира главами государства и столицы являются крайне недалёкие, сознательные вруны, но очень жадные персонажи из телика? Кто из них тупой, а кто хитрожопый трендливый поц, всем понятно, кроме их умственно ограниченных избирателей. Зедебилау, просто отбитому головой дебилу и их дебилковатому электорату, посвящается сей вертеп, которого они все вместе достойны.
3020
А женская грудь, как часть тела, мужиков вообще не волнует? Это шарлатанство, а не научная точка зрения и издание Freudin, это филиал бара "Голубая устрица".
Елена
Луночка в вашей искренности никто не сомневается, абсолютно.
Луна -2
А Вы зря сомневаетесь .Если вы искренне желаете мне здоровья -я отвечаю вам также -искренне.
Елена
Умная вы,я средняя, просто Роджер такой, примитивный,нна его фоне и Таня Черновол проФФессор.
ера
а вот тут...я очень сомневаюсь...
ера
правильно...за твой ум...ЛЮБЛЮ УМНЫХ...