Як криза вплинула на зовнішню торгівлю: оцінка торгівельного балансу України
Экономикаua.news9 дней назад

Як криза вплинула на зовнішню торгівлю: оцінка торгівельного балансу України

Високі світові ціни не вплинули на дефіцит торгівельного балансу в I кварталі 2021 року залишався значним на тлі швидкого відновлення імпорту. Утім значно нижчий його рівень у порівнянні з докризовим періодом разом зі збільшенням додатного сальдо торгівлі послугами та стійкими переказами забезпечив збереження профіциту поточного рахунку, йдеться у повідомленні Нацбанку.

Ми вирішили висвітлити стан надходження валютного виторгу від торгових операцій, що частково обумовлювало рівень попиту та пропозиції на валютному ринку.

Український експорт товарів

Експорт українських товарів збільшився у I кварталі 2021 року на понад 10% р/р. Збільшення зумовлено виключно змінами цінової кон’юнктури ринку. Зростання світових цін передусім відобразилося на нарощуванні експорту продукції гірничо-металургійного комплексу (ГМК).

Рисунок 1 –  Торгівля на товарних ринках

Джерело: НБУ.

Саме через зростання вартісних обсягів експорту залізних руд було установлено черговий рекорд цін. Варто зазначити, високі світові ціни та розширення попиту з боку європейських металургів нівелювали скорочення постачання до Китаю, серед іншого зумовлене посиленням конкуренції з боку Австралії та Бразилії, йдеться в повідомленні Reuters.

Зростання пропозиції на світовому ринку сталі на тлі все ще слабкого відновлення промисловості в Євросоюзі також стримувало експорт металургійної продукції.

Крім того, на тлі політики зниження викидів зростали ціни на руди, що стимулювало Китай переорієнтовуватися на металобрухт як сировину. Це стало додатковим чинником сповільнення зростання постачання чавуну.

Рисунок 2 – Абсолютна річна зміна цін та обсягів експорту за окремими товарами, млрд дол.

Джерело: НБУ.

У результаті зростання вартісних обсягів експорту металургійної продукції майже повністю було забезпечено високими світовими цінами.

Сприятлива цінова кон’юнктура також стала чинником пом’якшення очікуваних втрат від нижчих торішніх врожаїв. Високі світові ціни значною мірою компенсували скорочення постачання олії, зернових та олійних культур.

Утім відновлення закупівлі Китаєм соєвих бобів із США призвело до зниження попиту на український олійний шрот та скорочення обсягів його експорту. Також аграрії притримували продажі в очікуванні подальшого зростання експортних цін та зниження ставки ПДВ.

В підсумку, експорт продовольчих товарів зменшився. Крім того, зростання експорту товарів стримували заборона закупівель окремого залізничного обладнання з боку РФ та дія антидемпінгового мита на цільнокатані колеса з боку ЄЕК, відновленого в червні 2020 року, що позначилося на динаміці експорту продукції машинобудування.

Імпорт товарів

У I кварталі 2021 року імпорт товарів зріс (на 11% р/р) передусім внаслідок зростання неенергетичної складової. На відміну від експорту зростання імпорту драйвилося як цінами, так і обсягами (рис. 3).

Рисунок 3 – Внески в річну зміну імпорту товарів, в.п.

Джерело: НБУ.

Імпорт розширявся через зростання закупівлі товарів як споживчого, так і інвестиційного призначення, особливо в березні 2021 року. Прискорилося зростання імпорту продовольчих та промислових товарів, побутової техніки, тривало збільшення імпорту виробів з деревини.

Динаміку імпорту хімічної продукції обумовила епідемічна ситуація: зросли закупівлі засобів індивідуального захисту та лабораторних реагентів.

Також збільшився попит на окреме медичне обладнання, що разом з активізацією інвестиційного попиту призвело до значного зростання імпорту продукції машинобудування. Зокрема, відчутно збільшилися закупівлі легкових та вантажних автомобілів, окремого промислового обладнання та сільськогосподарської техніки. Відновилося і зростання енергетичного імпорту (рис. 4).

Рисунок 4 – Абсолютна річна зміна імпорту енергоносіїв, млрд

Джерело: НБУ.

Стрімке зростання цін та холодна погода призвели до значного нарощування вартісних обсягів імпорту природного газу. Сповільнилося падіння імпорту нафтопродуктів та вугілля внаслідок як нарощування їх закупівель через нижчі запаси, так і подорожчання у порівнянні з попереднім кварталом.

Сальдо поточного рахунку

Завдяки значному профіциту торгівлі послугами та стійким грошовим переказам збереглося додатне сальдо поточного рахунку, зазначають в НБУ.

Профіцит торгівлі послугами у порівнянні з минулим роком суттєво розширився. Так імпорт послуг і надалі стрімко знижувався: посилення карантинних обмежень багатьма країнами стримувало відновлення закордонного туризму.

Перекази продовжують й надалі формували значний внесок у профіцит поточного рахунку.

Рисунок 5 – Внески в річну зміну торгівлі послугами, в.п.

Джерело: НБУ.

Високий зовнішній попит забезпечив подальше зростання експорту ІТ-послуг. Бронювання додаткових транзитних потужностей ПАТ «Газпром» згідно з умовами чинного контракту  на тлі холодної зими частково нівелювало падіння експорту послуг трубопровідного транспорту.

Нагадаємо, попри високі ціни на світових товарних ринках, на окремих видах промислової діяльності негативно позначалися посилення конкуренції на зовнішніх ринках (зокрема продукції ГМК), а також розширення торговельних обмежень. Це разом із подальшим впливом від нижчих врожаїв у 2020 році зумовило поглиблення падіння експорту в реальному вимірі в I кварталі 2021 року.

Написать комментарий
💬 Последние комментарии
Кот
Нет больше страны...Есть недострана,которая, если и развалится,то жалости не вызовет!!!
Весёлый Роджер
«Елена - 27 февраля 2020 - Луна- Не по методике ине за деньги я тут,а просто так, скучно,развлекаюсь так, впрочем как и вы,ха.» ------------------ «Сашко Гарматный -27 февраля 2020 – Елена … Постоянство и время суток твоих развлечений может говорить лишь об одном-это развлечения, за которые хорошо платят. А манера и направленность этих развлечений говорит о, хоть очень слабой, но все же подготовке. Отсюда простой вывод-ты провокатор .Это мерзко.»
Весёлый Роджер
«Сашко Гарматный- 27 февраля 2020- Не странно ли это Елена-чуть более-менее принципиальный вопрос ,поставленный просто и лаконично, на который ответить просто ты молчишь, как бы и не спрашивали вовсе.? У меня одного складывается мнение что в конспектах-методичках у тебя ответов на подобные вопросы не запланированы? Сашко Гарматный … Думаю что .в методичках этого нет ...Вот потому, и странные ответы на такие легкие вопросы...»
Весёлый Роджер
«Ил-2 -14 сентября 2018 - Объяснять пропагандону Елено, все равно, что учить полено. Ему НЕ НУЖНЫ АРГУМЕНТЫ, у него другая задача. Вот он опять не высказывается по теме статьи, а рассказывает как в России хреново и будет ещё хуже, у него задача не раскрывать тему , а наоборот УВЕСТИ обсуждение в ДРУГУЮ сторону. Он, сцуко, свидомо отрабатывает поставленную перед ним задачу.»
Весёлый Роджер
Привет "е"! С Великим Праздником тебя!
Игбун Хохлов
Ковпак из Котельвы. Это почти на границе с Россией. Русская земля, переданная Лениным хохлостану.
е
ну давай рассказывай где воевал Ковпак.. послушаем сказки..