Экономикаua.newsAug 10

Інфляція зростає: що у липні стало менш доступним для українців

nk_hauz/pJSTeUG7R.jpeg

У червні 2021 року споживча інфляція в річному вимірі залишилася на рівні попереднього місяця (9.5%), але була вищою за квітневий прогноз Нацбанку (9.2%).

З огляду на стрімке зростання світових цін та подальше відновлення попиту, Нацбанк погіршив прогноз інфляції на кінець 2021 року з 8% до 9.6%.

Наразі стало відомо, що у липні інфляція перевищила очікування Нацбанку, й становила 10,2%. Про це повідомляє Держстат.

Утім, очікується, що вже після досягнення піку восени 2021 року інфляція почне сповільнюватися завдяки надходженню нового врожаю, корекції глобальних цін на енергоносії, вичерпанню ефекту низької бази порівняння.

Ми вирішили висвітлити рівень та фактори, які найбільше позначаються на інфляційній динаміці.

Індекси цін у липні

У липні 2021 року інфляція на споживчому ринку проти червня 2021 року становила 0,1%, з початку року – 6,5%, йдеться в повідомленні Держстату (рис. 1).

nk_hauz/0Fo06UG7R.png

Рисунок 1 – Зміни цін (у % до попереднього місяця)

Джерело: ДССУ.

У порівнянні з липнем 2020 року  інфляція на споживчому ринку становить 10,2%. Згідно з повідомленням відомства, у липні 2021 року у порівняні з червнем 2021 року базова інфляція становила -0,1%, з початку року – 4,2%.

Базова інфляція у другому півріччі 2021 року пришвидшується до 7 – 8% внаслідок дії вторинних ефектів від подорожчання продовольчих товарів, а також через відновлення економічної активності.

Зростання зарплат посилює споживчий попит, збільшуючи водночас виробничі витрати. Бізнес компенсуватиме це підвищенням цін, особливо у сфері надання послуг. Посилений тиск найближчим часом створюватиме імпортована інфляція.

Аналітики зазначають, різке відновлення світового попиту спричинило дефіцит окремої продукції, наприклад напівпровідників, що є складовою багатьох товарів кінцевого споживання.

Варто зазначити, як і раніше, Нацбанк очікує пікових значень інфляції у третьому кварталі 2021 року, зокрема через низьку базу торішнього порівняння. Прогноз інфляції на кінець року підвищено, що повʼязано з пришвидшенням зростання світових цін на продовольчі товари та енергоресурси, а також посиленням фундаментального тиску на тлі збереження високого споживчого попиту та зростання виробничих витрат підприємств, у тому числі на зарплати.

Споживчі ціни на товари у липні 2021 року

У липні 2021 року на споживчому ринку ціни на харчові продукти та безалкогольні напої знизилися на 0,1%, йдеться в повідомленні Держстату (табл. 1).

Таблиця 1 – Зміни споживчих цін на товари

nk_hauz/mWa0eUM7R.png

Джерело: ДССУ.

Найбільше упродовж липня подешевшали овочі — на 8,1%. Ціни знизилися на соняшникову олію, сало, фрукти — на 0,7 – 0,5% відповідно.

Водночас подорожчав цукор — на 6,7%.  Зросли також ціни на м’ясо та  м’ясопродукти, масло, кисломолочну продукцію, сметану, яйця — на 0,8 – 0,3%.

Упродовж липня ціни на алкоголь та тютюнові вироби підвищилися на 0,8%, зокрема тютюнові вироби подорожчали – на 0,9%, алкогольні напої – на 0,7%.

Варто зазначити, через подорожчання продовольства у світі інфляція сирих продуктів в Україні пришвидшиться у 2021 році. На це вплине зростання виробничих витрат унаслідок підвищення зарплат, подорожчання кормів для тваринництва та енергоносіїв. Надалі тиск на ціни продовольчих товарів послабиться. Цьому сприятиме збільшення врожаїв, а відтак пропозиції продовольства на внутрішньому ринку, корекція світових цін.

Споживчі ціни на послуги у липні 2021 року

У липні 2021 року на споживчому ринку ціни (тарифи) зростали на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива — на 0,6%. Збільшення цін відбулося здебільшого внаслідок підвищення цін на природний газ — на 3,3%, оренду житла – на 0,7%.

Таблиця 2 – Зміни споживчих цін на послуги

nk_hauz/YUbAeUM7R.png

Джерело: ДССУ.

Ціни на транспортні послуги зросли на 1,1% в першу чергу через подорожчання палива та мастил — на 2,7%, проїзду в автодорожньому пасажирському транспорті – на 2,4%.

Очікується, що в III кварталі 2021 року зростуть ціни на електроенергію для населення з диференційованими тарифами залежно від обсягів споживання. Таке підвищення додасть 0.3 в. п. внеску до ІСЦ.

Як і очікувалося, продовжиться заплановане в Податковому кодексі підвищення ставок акцизів на тютюнову продукцію, що призведе до її подорожчання на 16 – 17% щороку.

За підсумками 2021 року середньозважена ціна газу буде близькою до поточної завдяки впровадженню річних тарифних планів для населення. Проте тарифи на опалення та ГВП зростуть, оскільки вони не коригувались торік. Інші житлово-комунальні послуги також подорожчають під впливом збільшення зарплат працівникам та інших виробничих витрат.

Ціни на паливо у 2021 році зростуть майже на 20% через подорожчання нафти. Це суттєво вплине на загальну інфляцію, оскільки позначиться на собівартості інших споживчих товарів, зокрема через транспортні затрати.

В підсумку варто зазначити, адміністративна інфляція в усьому прогнозному періоді залишатиметься найвищою серед складових ІСЦ. У 2021 році вона пришвидшиться насамперед через зростання цін на електроенергію та природний газ, а також залежні від нього послуги централізованого опалення та гарячого водопостачання (ГВП).

💬 Последние комментарии
Федот Сергеев
Через три с половиной года??? А я то думаю: как же это третьего не было, если русские привыкли "на троих соображать"? Ещё через четыре года четвёртого вычислят, с закуской.
Весёлый Роджер
Ну да, так то вин случайно ТОЛЬКО в этом году украинский. До этого жрали москальский и як Шмуля, гивном на Россию же пердели! А Сало импортируете, колбаску импортируете - кормильцы вы херовы! Та ыщо там до фуя чего на импорте, сальдо торговли у вас снова будэ отрицательное! Восемь вже скоро скакучих лет и никаких переМОГ у вас НЕТ!
Весёлый Роджер
Также или почти также, всего полгода назад брехали в одной южной стране, с огромной 350 000 армией, полностью вооруженной и обученной пиндосами! А писли, всего за ДВА дня эта армия разбежалась и сдала страну. А те пропиндосные там пропа_Хандоны, которые орали що их першими заберут у Пиндосию, пачками, эти продажные гандоны, падали с высоты сотен метров из гандоллы шасси самолёта! Ось воно як! Шмяк, та нима жабы! Такой фильм детства - "Королевство кривых зеркал" - цэ xoxляндия продажная! Шо и пидтверждает одно, шо продажный Шмуля свинорылый жабный мудак! ТАК!!!
-----2
ЕЩЕ раз КРЕТИН сраный - ГОД когда ты был в РОССИИ??? Или пошёл на фуй!
Весёлый Роджер
ВРЁШЬ СУКА пидмоскальная! НАГЛО ВРЁШЬ! Ты не наша Лена, с кружевными майданными труселями до колена, вот шо вона писала: "Що Америка та Запад тильки и думувают як пидсобить щирой пробандеровской владе нацистов! Байден ночей не спит, всё сына сваго термушит та одно про Украину ему всё твердит ... Лимпопо, Лимпопо, Лимпопо!" «Елена – 10 апреля 2021 - Всё будет хорошо,не беспокойся,там в Америке,... поможет построить и обустроить страну, …» «Елена, 03.11.2019 20:37 Дадут по любому,не кинут Украину, можете масковские тролли даже не сомневаться, Америка и Европа с нами, хотите вы этого ,не хотите,но по любому помогать Украине будут,даже к гадалке не ходи…» Та ыщо пиСдаболка Елена, всем советовала, шо мол надо строить приманки, ну щоб пиндосы заметили и сели та грошей боХато привезли, ну як на майдане! Надо строить модель литаки C-130 Геркулес, из щирого гивна, у полный размер. Сало не роняем, щирое гивно ховаем!
-----
ЕЩЕ раз КРЕТИН сраный - ГОД когда ты был в РОССИИ??? Или пошёл на фуй!
----
ЕЩЕ раз КРЕТИН сраный - ГОД когда ты был в РОССИИ??? Или пошёл на фуй!