Экономикаua.news10 нояб.

Інфляційні посткризові фактори: причини зміни споживчих цін

nk_hauz/RUF29n5nR.jpeg

Увересні 2021 року, після дефляції серпня, споживчі ціни дещо підвищились, проте цінова ситуація залишається стабільною.

Про це повідомляє в огляді інфляції Мінекономіки. Наразі вітчизняний споживчий ринок продовжує знаходитись під тиском високих зовнішніх цін, що є головним чинником прискорення інфляції практично впродовж переважної частини 2021 року, йдеться у повідомленні. Це також зумовлюватиме до кінця року значно вищий її показник, ніж торік.

Утім, зазначають у відомстві, фактор зовнішніх цін не нівелював вплив звичних чинників сезонності, хоча рівень впливу інших чинників у порівнянні з чинником зовнішніх цін є значно меншим. Така динаміка, з огляду на природу її формування, з одного боку, практично не може суттєво стримуватися за внаслідок заходів монетарної політики, але, з іншого, – не несе в собі тривалих загроз для економіки в цілому і не є стимулом для прискорення, власне, споживчої інфляції в подальшій перспективі, адже не має для цього сталого підґрунтя, яке було б сформовано через певні негативні процеси або чинники внутрішнього походження.

Ми вирішили висвітлити причини зростання інфляції які, як стверджують аналітики Мінекономіки, не несе в собі тривалих загроз для економіки в цілому.

Показники інфляції

У вересні 2021 року, після дефляції серпня, споживчі ціни очікувано підвищилися на 1,2% («мінус» 0,2% у серпні).

nk_hauz/AA8o9n5ng.png

Рисунок 1 – Зміни споживчих цін, %

Джерело: ДССУ.

Загалом зростання споживчих цін залишалося в тренді більш прискореного у порівнянні з торішніми показниками  – 7,5% із початку року (до грудня 2020 року) проти 1,7% за аналогічний період 2020 року. Але, при цьому, у річному розрахунку інфляція зросла відносно повільніше – до 11% з 10,2% у серпні 2021.

Ключові чинники зростання цін

Як і раніше, у вересні динаміка споживчих цін свідчить про збереження тиску з боку зовнішніх цін (у продовольчій групі та групі енергоносіїв), у т.ч. на тлі проявів сезонності у формуванні цін за певними товарними групами.

Варто зазначити, згідно з даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) у вересні 2021 року середнє значення Індексу продовольчих цін збільшилося на 1,2% у порівнянні з серпнем і на 32,8% у порівнянні з вереснем 2020 року.

Такий тиск з боку зовнішніх цін стимулює зростання собівартості виробництва (упродовж січня-вересня 2021 року ціни виробників промислової продукції підвищилися на 34,7%), що позначається на формуванні більшості цін на різні групи товарів та послуг.

nk_hauz/R4dT9ncnR.png

Рисунок 2 – Зміни споживчих цін за розділами товарів та послуг, % р/р

Джерело: Мінекономіки, ДССУ.

Також збереження тиску з боку цін виробників позначається на загальній витратності виробництва. Так, безперервне зростання сукупних витрат у виробництві сільськогосподарської продукції позначилося на суттєвішому відновленні зростання цін на харчові продукти, які є сировинними або з низьким ступенем обробки, зокрема відчутніше подорожчало молоко, що віддзеркалилося на молочній продукції, а також деякі овочі. Слід зазначити, згідно з розрахунками Мінекономіки ціни на такі продукти зросли на 2,3% у порівнянні з 0,5% у середньому у вересні впродовж 2018 – 2020 років.

Варто також зазначити,  упродовж січня-вересня 2021 року у порівнянні з відповідним періодом 2020 року витрати на виробництво сільськогосподарської продукції зросли на 36%, у т.ч. продукції рослинництва – на 33,7% та продукції тваринництва – на 40,1%. У вересні 2021 року у групі «Овочі» найбільше зросли ціни на огірки (на 47,6%), кабачки (на 34,1%), баклажани (на 18,4%) та помідори (на 15,9%). Згідно з даними Держстату станом на 01.10.2021 проти торішніх показників на відповідну дату врожай овочів зріс на 6,7%, картоплі – на 1,8%.

За окремими товарними позиціями зростання цін продовжилося на тлі скорочення їх виробництва, зокрема на яйця (на 13,6%, внесок до загальної споживчої інфляції – 0,1 в.п.). За даними Держстату упродовж січня-вересня 2021 року скорочення виробництва яєць становило 14,1% (за цей же період торік – лише «мінус» 1,3%). За даними Мінагрополітики станом на 17.09.2021 середні ціни виробників на яйця впродовж місяця зросли на 31%.

Фактори стримування цін

Водночас стримувало таке зростання сезонне насичення продовольчого ринку, зокрема знизилися ціни на фрукти – на 3,4% (внесок – «мінус» 0,1 в.п.), олію соняшникову – на 0,9% (внесок – «мінус» 0,01 в.п.), цукор – на 0,1% (внесок – «мінус» 0,001 в.п.) тощо.

У вересні 2021 року  у групі «Фрукти» найбільше зниження цін відбулося на: кавуни (на 28,4%), виноград (на 16,9%) та яблука (на 10,9%). Згідно з даними Держстату станом на 01.10.2021 у порівнянні з відповідною датою попереднього року врожай цукрового буряку зріс у 2 рази, врожай ягідних та плодових культур – на 7,8% та на 2,5% відповідно.

Крім окремих продовольчих товарів сезонно подешевшали деякі послуги, зокрема знизилася вартість послуг пансіонатів (на 24,2%) та туристичних послуг (на 8,8%). Також знизилися тарифи на залізничний пасажирський транспорт (на 1,7%), що було типовим для цього місяця і здійснено відповідно до механізму коригування вартості проїзду пасажирів (середнє зниження вартості у вересні впродовж 2018 – 2020 років за розрахунками Мінекономіки становило 2,8%). Також у вересні відбулося зниження цін на бензин (бензин А-92 подешевшав на 0,6%, бензин А-95 – на 0,5%) та дизельне пальне (на 0,4%). Це досягнуто завдяки як уповільненню цінового тренду на нафту на світовому ринку в попередні місяці, так і державному регулюванню на ринку пального шляхом встановлення середньої вартості на основі розрахунків НАК «Нафтогаз України», яка не дозволяє АЗС маніпулювати цінами та захищає споживачів від неконтрольованого їх зростання.

У підсумку ціни в групі «Транспорт» у вересні знизилися на 0,1% (внесок – «мінус» 0,01 в.п.). Попри збереження високого цінового тиску з боку європейського ринку, зростання тарифів на природний газ для потреб населення становило лише 1,8% у порівнянні з 2,1% у серпні (питома вага в споживчому наборі – 2,2%).

nk_hauz/gTPT9n57R.png

Рисунок 3 – Базова й небазова інфляція, % р/р

Джерело: ДССУ.

Тому загалом у вересні зростання вартості комунальних послуг навіть дещо сповільнилося та становило 0,5% (внесок – 0,04 в.п.) у порівнянні з 0,6% місяцем раніше. У підсумку ці чинники лише частково компенсували інфляційний вектор продовольчого ринку. Як наслідок, за розрахунками Мінекономіки зростання небазової компоненти інфляції становило 1,1% за місяць (у порівнянні зі зниженням на 0,5% у серпні), внесок до загальної споживчої інфляції – 0,4 в.п., з початку року – зростання на 10,4%, у річному обчисленні прискорилося до 16,4% (з 14,6% у попередньому місяці).

Вплив з боку монетарних чинників також посилився – зростання базової інфляції становило 1,3% за місяць (у серпні не змінювалася), внесок до загальної споживчої інфляції – 0,8 в.п., з початку року – 5,5%, у річному обчисленні прискорилася до 7,4% (з 7,2% у попередньому місяці). Одним з основних чинників такого цінового прискорення стала, знову ж таки, сезонність. Так, суттєво зростали ціни на одяг і взуття на 7,9%, внесок – 0,4 в.п. (середнє підвищення у вересні впродовж 2018 – 2020 років за розрахунками Мінекономіки становило 8,4%), а також на послуги у сфері освіти на 13,2%, внесок – 0,2 в.п. (10,3% відповідно). Крім того, зберігається вплив реалізації ефекту відкладеного попиту, що додатково посилювало ціновий тиск на ринок.

Серед інфляційних чинників також залишається збереження суттєвих обсягів надходжень приватних грошових переказів в Україну на тлі міграційного спрямування вітчизняної робочої сили, а це 10,3 млрд дол. США за січень-вересень 2021 року (на 19,7% більше ніж за аналогічний період 2020 року). Водночас тривала відносно стабільна динаміка обмінного курсу гривні (упродовж вересня гривня до долара США в середньомісячному значенні зміцнилася на 0,2%, з початку поточного року – на 5,1%) тимчасово практично виключила цей чинник впливу на інфляцію.

В підсумку варто зазначити, наразі поточна динаміка цін цілком відповідає прогнозованому загальному цьогорічному тренду щодо порівняно вищих, ніж у попередньому році, темпів інфляції, наголошують в Мінекономіки. І, навіть з урахуванням високого рівня зростання світових цін на енергоносії, а також на тлі погіршення епідеміологічної ситуації та посилення карантинних заходів, варто припустити, що за відсутності інших нових викликів для економіки відносно вищий рівень інфляції, ніж торік, не несе в собі ознак деструктивного з боку інфляції впливу на економіку, стверджують в Мінекономіки.

💬 Последние комментарии
3020
После официальной части торжества в Киеве планируется концерт группы «Антитела» с участием Президента Владимира Зеленского, руководства Министерства обороны и Вооруженных Сил Украины. Вот так кратко и правдивее нужно освещать сие событие.
3020
Ну сказали бы честно, что обосрались
3020
Составитель этого конгениального плана, укурившись его же, хочет явно переплюнуть Герберта Уэльса.
3020
Не, с Колумбии прибыл кокс для злоупотреблений, а то как же дальше энергично и с задором, не сбавляя темп ЗеНаполеон будет жечь очередную чушь по телеку.
3020
Но было 73 процента умалишённых, которые голосовали за ЗеНаполеона и его подельников. Это те же особи, что вкладывали в МММ, любители мексиканских сериалов, развесистой клюквы, завсегдатаи зомбоящика и другие легковерные лохи.
3020
Да, паспорта выдать нужно всему Талибану, ИГИЛу, сомалийским пиратам и пусть сильнее грянет буря...
Весёлый Роджер
ЧТО ТЫ опят ПЫСДИШЬ як дышишь!!! ЭЙ ТВАРИНА ты последняя, Шмуля ты Сруля! Какой на фуй рынок??? ЭЙ МРАЗЬ??? Если вы добываете своего газа почти 55-60% от потребления!!!! АЛЛО МУДАК ПЕРДУН!!! Цэ бильше половины, тай него вполне хватит на всех ждунов панувания!!! Себестоимость него 1080 грн за 1000 кубов, грубо 1 куб = 1 грн!!! А продаёте ВЕЧНЫМ ждунам панувания по... 40 грн и выше... Жаба ты червонная Шмуля, труселя кружевные пидтяни и фуйни тут не неси!