Легко не буде: які тренди очікувати українцям в економіці
Экономикаrubryka.com11 марта 2020

Легко не буде: які тренди очікувати українцям в економіці

Моя україномовна стрічка мовчить про світову економічну кризу. А я не можу! Мої англомовні друзі тільки про це і пишуть, а українці всі лише цитують Шевченка або глузують з коронавірусу, зі зміни уряду, чи продовжують дискусії про фемінізм…

9 березня зранку захисні механізми фондової біржі Нью-Йорка спрацювали і торги було призупинено на 15 хвилин. Механізм запускається в разі різкого падіння цін на акцій, який може свідчити про несправність системи або паніку. Несправності не виявлено. Після відновлення торгів масовий продаж акцій продовжився. Інвестори (в основному це інвест-фонди, у яких зберігаються пенсійні заощадження американців) продовжували вихід з ринку. 

Торги завершилися, як завжди, о 16:00 за східним часовим поясом США (22:00 у Києві). Результат цього дня: втрата майже 7,5% вартості Індексу Dow Jones за день. Інші індекси показали схоже падіння. За останні два тижні втрачено більше 16% від вартості найбільших американських компаній (20% за останній місяць, що означає втрату 5,7 трильйонів доларів). Це середній показник. Таких компаній, що 9 березня збільшили капіталізацію, – одиниці.

Не тіште себе, що це тимчасове – нібито паніка коронавірусу пройде і все повернеться на свої місця. Не повернеться. Адже американці вже дуже давно очікують корекцію – тільки вона не мала бути настільки різкою. Ціни на акції дійсно були “роздуті”. Але таке падіння, як за останні два тижні, це не корекція – це початок рецесії, якщо не депресії

І не тіште себе різким падінням цін на нафту. Ціни на чорне золото у понеділок впали до рівня 31-32 доларів за барель. Спровокував це Путін у суботу своїм рішенням вийти з договору з картелем OPEC, в якому домінує Саудівська Аравія. Араби відповіли заявою – знімаємо обмеження на видобуток і починаємо цінову війну з Росією. Світові ціни покотилися слідом. Очевидно, що ця ситуація погана для Кремля. Але варто мати на увазі, що світові нафтові компанії є важливим елементом світової економіки, їхні акції також торгуються на біржах, саме вони мають чи не найбільші борги перед інвестфондами і банками США.

Ну і врешті, не тіште себе, що це все американські проблеми, які ніяк не вплинуть на нас. Американський споживач є основним двигуном економіки США – найбільшої економіки світу (саме так – не Китай, а США править світовим капіталізмом). За останні 2 тижні пенсійний фонд середньостатистичного американця скоротився на майже 20%. Очевидно він/вона зараз купуватиме менше – всього: квитків, харчів, відпусток, послуг, будівель, ґаджетів, машин, програм… Це не може не мати ефекту на весь світ!

Нагадаю зі свого поста минулого тижня, найближчим часом українцям можна очікувати такі тренди:

1) Світові ціни на метал і зерно продовжуватимуть падати,

2) ІТ сектор отримає чи не найбільший удар – замовники із США або скоротять бюджети або закриють проекти (або самі закриються),

3) Бюджети донорів у 2021 році будуть різко зменшені,

4) Увага західних політиків буде абсолютно не на Україні, а на внутрішніх проблемах своїх країн.

Додам ще два тренди: 

а) очікуємо різке падіння туризму в Україну (цей сектор за останні роки став не зайвим для економіки в цілому)

б) очікуємо зменшення можливостей для тимчасового заробітчанства українців в ЄС (вже з травня) і відповідно, поступове зменшення кількості валюти, яку заробітчани щомісяця надсилають додому. А ця сума в 2019 році перевищила 10 мільярдів доларів на рік.

На фоні цього всього можна лише побажати успіху новому Уряду України і нам всім. Легко не буде.

Написать комментарий
💬 Последние комментарии
Илья
А что , так можно было? Ну побухтят немцы ещё дня два , потом утрутся и снова будут считать пиндосов своим другом , защитником и стратегическим партнёром. Так уже было много раз. Ой! А что -бы сейчас было ежели такой фортель Россия выкинула!
Елена
Не пытущая я ,не пытыщая,ха.и сало не ем, фигуру берегу.,потому что я маладая и красивая Леночка.
Елена
Луночка,я написала что разброс детей фронтовиков может быть большим,что я знаю сына фронтовика который родился даже в 1961 году,наверняка есть и позже рождённые где-то,но мало,есть дети фронтовиков могут быть и 1930- х годов,а так как Летающий Объект ни разу не писал что он там провожал ,ну помнил в крайнем случае отца с начала войны,то смею предпожить что он с высокой степенью вероятности родился где-то в промежутке времени с 1943 года до 1950 гг.,это просто наиболее подходящий промежуток времени,читать дорогая моя подруга Луночка нато не только буквы,но и смысл понимать.С уважением к вам дорогая моя Луночка.Слава Украине!А Роджер с каждым своим комментарием всё "лучше и лучше",он даже не понимает что хуже его самого никто так его скомпрометировать не может, ограниченный и пыхатый самодур,ха.Слава Украине!
Луна-2
Власть планомерно нас уничтожает. Кризисом ,вирусом и войной. В этом Америка ей помогает. Мы же считаемся "братской"страной Шлет анм Америка по первому зову ПУШКИ КОТОРЫЕ ЕЙ НЕ НУЖНЫ. старые ружья, которым нет ходу. Мы же за "помощь" им будем должны. Чем же расплачиваться ты будешь Бедная, нищая ты страна... Только и есть у тебя в активе Наша, дающая всходы, земля.. Землю мы продадим иностранцам Ну а потом..хоть трава не расти. Сеять, сажать,здесЬ БУДЕТ монсанто. Руки умыв, власть не скажет -Прости! Бедный народ мой.Тебя унижают. Землю твою продадут на корню. И В Молчаливых рабов превращают Уничтожая гордость твою.
Луна-2
красивая ты наша включи мозги если сынишка -1961 г.р. -то ему никак не будет 70 лет Ему будет или стало всего навсего 58 лет. И кроме того это уже второе поколение фронтовика ТО ЕСТЬ НЕ СЫН А ВНУК.0 Привет.
Луна-2
Привет Ро -у меня отец в таких случаях говорил - МоЧилась ли ты на ночь, Дездемона?)))
Луна-2
Но помнить мы о них должны. О наших дедах воевавших. И в сорок пятом памятном году Берлин и Прагу вместе бравших. Они тогда сложили голову свою. За нас, за будущее наше. В весенний светлый день они закончили войну победным маршем. А мы- неблагодарные потомки Ломаем памятники маршалам своим Но Бог и время всех рассудят. Воздастся каждому по делу рук своих.