Экономикаua.newsJul 7

Провал переговорів в ОПЕК: ціни на нафту зростають

nk_hauz/-mdxoi_ak572td-s3g3c.jpg

Альянс ОПЕК+, який об’єднав двадцять три нафтовидобувних держави, на частку яких припадає понад третини світових постачань нафти, наразі на межі розколу.

Представники держав так і не зуміли домовитися щодо майбутньої угоди обмеження видобутку, за допомогою якого вдалося підняти ціни на «чорне золото», які торік зазнали падіння нижче нуля.

Наразі стало відомо, що Саудівська Аравія різко підвищила відвантажувальні ціни на свою нафту на тлі розколу в ОПЕК і провалу переговорів щодо видобутку на другу половину 2021 року.

Ми вирішили висвітлити події переговорного процесу ОПЕК+, який наразі стає фактором зростання цін на нафту.

Історія провалу переговорного процесу

Прибравши з нафтового ринку 10 млн барелів на день, країни ОПЕК+ почали нарощувати видобуток в поточному році й до серпня будуть видобувати на 5,7 млн ​​в день менше, ніж до коронакризи.

Згідно з оцінкою альянсу, попит на нафту виросте на 5 млн барелів на день у другій половині 2021 року і до четвертого кварталу на ринку утвориться дефіцит в обсязі близько 2,3 млн барелів на день.

Саудівська Аравія та РФ подали пропозицію додати 2 млн барелів додаткових щоденних постачань, нарощуючи видобуток на 400 тисяч барелів на добу щодня, починаючи з серпня 2021 року. Також було запропоновано пролонгувати угоду до грудня 2022 року, продовжуючи регулювати обсяги видобутку й штучно підтримувати прийнятні ціни.

Утім рутинна процедура затвердження квот отримала неочікуваний опір з боку найближчого союзника саудитів. Об’єднані Арабські Емірати навідріз відмовилися підтримати угоду, назвавши свою «частку» несправедливою, зажадавши права самотужки збільшити видобуток.

Спроби домовитися в четвер закінчилися нічим. П’ятничний раунд також завершився безрезультатно, повідомили Bloomberg та Reuters з посиланням на делегатів.

Після п’ятничного провалу переговори запланували поновити в понеділок, 5 липня, йшлося в повідомленні секретаріату ОПЕК.

Отже, претензії ОАЕ стосуються індивідуальної квоти. Для кожного учасника угоди обсяг скорочення видобутку відраховується від рівня жовтня 2018 року. Виняток зроблено для РФ та Саудівської Аравії, «доля» яких коливається до умовної межі в 11 млн барелів на день.

В результаті ОАЕ відмовилися від максимальної частки видобутку відносно старту угоди (2020, квітень) – в країні майже 30% потужностей простоюють, хоча їх підтримка потребує постійних інвестицій.

Міністри наполягають на підвищенні «точки відліку» для себе з 3,168 до 3,8 млн барелів, або – іншими словами – додати на ринок понад 600 тисяч барелів на добу.

«Вони відкривають скриньку Пандори», зазначає аналітик UBS Джованні Стауново: «Інші учасники ОПЕК+ можуть теж зажадати коригування».

Згодом стало відомо, що це вже відбувається. На переговорах моніторингового комітету, який скасував міністерську зустріч, більшість делегатів підтримали ОАЕ й висловилися за нову угоду, в якій «кожен має право на перегляд квот».

В ході саміту на рівні міністрів РФ та Саудівської Аравії вдалося змінити риторику більшості. Але позиція ОАЕ, схоже, залишилася непохитною.

Міністру нафти ОАЕ Сухайл аль-Мазруі було запропоновано подумати декілька днів, щоб переглянути свою позицію, але той відмовився.

Об’єднавшись під час кризи, ОПЕК+ знову занурилася в хаос, коли ціни на нафту перевищили 70 доларів за барель, і навіть учасники переговорів, схоже, не зрозуміли, до чого прийшли після 6-годинних дискусій два дні поспіль.

Джерела Reuters і EnergyIntel від делегатів стверджують, що ОАЕ погодилися на план поступового збільшення видобутку (на 2 млн барелів на день) й відхиляють лише пропозицію продовжити угоду до кінця 2022 року.

Джерела Bloomberg стверджують, що ОАЕ блокують всю угоду – в тому числі за квотами на другу половину 2021 року.

По той бік домовленостей

Попри те, що демарш ОАЕ виглядає несподіваним, він не випадковий: четвертий за обсягами член ОПЕК розглядає можливість виходу з картелю з огляду на обмеженнями на видобуток, які, по всій видимості, доведеться продовжувати безстроково, зазначає EnergyIntel.

Побоюючись, що нафтова ера доживає свої останні роки, емір Мохаммед ібн Рашид Аль Мактум поспішає монетизувати 100 мільярдів барелів запасів, плануючи збільшити потужності з видобутку на третину – до 5 млн барелів на день.

Проте квоти ОПЕК+ не дозволяють ОАЕ качати більше, ніж 2,7 млн ​​барелів на добу, хоча вже зараз країна може добувати 3,8 млн.

«Важко уявити, що будь-яка зі сторін відступить, – зазначає очільник відділу геополітики консалтингової компанії Energy Aspects. – Переговори можуть затягнутися, оскільки будь-який компроміс, напевно, буде пов’язаний зі складною математикою ОПЕК».

«Якщо членам ОПЕК+ не вдасться виробити єдине рішення, то як щонайменше до наступного саміту міністрів будуть діяти поточні квоти на видобуток, а значить, в серпні вона залишиться на рівні липня. Такий результат переговорів може викликати різке подорожчання нафти, чого більшість членів ОПЕК+ воліли б уникнути», – прогнозує стратег зі сировинних ринків компанії.

Повторення сценарію березня минулого року – з розвалом ОПЕК+ й ціновою війною «всіх проти всіх» – він вважає малоймовірним, як і Оле Хансен, глава відділу стратегій сировинних ринків Saxo Bank.

«Без сумніву вони домовляться, тому що їм потрібно підтримувати рівень цін на нафту», – вважає Хансен.

За його словами, у загальному підсумку ОАЕ можуть отримати невелику поступку від Саудівської Аравії, «яка сповнена рішучості підтримувати високі ціни».

Прогноз зростання цін на нафту на тлі розколу ОПЕК

Саудівська Аравія різко підвищила відвантажувальні ціни на свою нафту на тлі розколу в ОПЕК і провалу переговорів з видобутку на другу половину 2021 року.

Державна нафтова компанія королівства Saudi Aramco збільшила вартість всієї лінійки своїх сортів для клієнтів на всіх ринках, повідомляє Bloomberg з посиланням на опублікований у вівторок прайс-лист.

В Азії – ключовому напрямі експорту для Саудівської Аравії, куди спрямовується 60% видобутих в королівстві барелів, – саудівська нафта в серпні буде відвантажуватися за рекордними з 2018 року цінами.

Наймасовіший сорт Arab Light подорожчає на 80 центів й коштуватиме на 2,7 долара дорожче регіонального бенчмарку Oman/Dubai, зазначають аналітики.

За такою ж ціною буде відвантажуватися Arab Extra Light, в той час, як вартість надлегкої марки Arab Superlight виросте 1 долар до премії до 3,85 долара до Oman/Dubai. Важкі сорти подорожчають на 80 центів.

Для клієнтів північно-західної Європи, де саудівська нафта конкурує з російською Urals, ціни виростуть на 80 центів за барель по всій лінійці сортів.

Починаючи з серпня Arab Extra Light буде продаватися зі знижкою 1,1 долара до Brent, Arab Light – на 1,9 долара дешевше північноморського сорту. Дисконт важких марок Arab Medium і Arab Heavy становитиме 2,5 і 3,3 долара відповідно.

Для клієнтів в Середземномор’я зростання цін буде дещо меншим: 80 центів для Arab Extra Light, 60 центів – для Arab Light і Arab Heavy і 70 центів для Arab Medium.

Найбільш ощадливий ціновий режим Saudi Aramco запропонує для США: ціна Arab Extra Light виросте на 40 центів, а інших сортів – на 20 центів.

«У серпні внутрішній попит на нафту в Саудівській Аравії вийде на пік, і для експорту залишиться менше нафти, якщо тільки вони не почнуть розпродавати запаси», – говорить аналітик UBS Джованні Стауново.

Ринок чекав підвищення цін, відзначає він: світовий попит на нафту вже перевищує видобуток, а угода по збільшенню поставок від ОПЕК+ повисла у повітрі внаслідок несподіваного демаршу ОАЕ.

Емірати, нагадаємо, попросили збільшити свою квоту на 600 тисяч барелів на добу й відмовилися продовжувати угоду.

Суперечка призвела до того, що після 5-денних переговорів, найтриваліших в історії ОПЕК+, план зі збільшення поставок на 2 млн барелів на день в серпня по грудень так і не був затвердженим.

На очікуваннях дефіциту, який ОПЕК оцінює у 2,3 млн барелів на день, ціна Brent перевищило 77 доларів за барель вперше з жовтня 2018 року.

Наразі сезон високого попиту на нафтопродукти, у людей в липні-серпні планують відпустки, й ринку будуть потрібні додаткові обсяги,  зазначають аналітики. При цьому на ринку – дефіцит, це підтверджується зниженням запасів нафти, відповідно, якщо ОПЕК + не прийме рішення про зростання видобутку нафти, а попит продовжить зростати, то, ймовірно, ціни підуть ще вище.

В підсумку варто зазначити, якщо суперечка  в ОПЕК не вирішиться, нафта може подорожчати до рівнів, яких ринок не бачив з історичного обвалу 2014 року – аж до 90 доларів за барель, прогнозує очільник консалтингової компанії FGE.