Экономикаua.news4 нояб.

Реальний ВВП України: оцінка та прогноз

nk_hauz/QQKtTPKng.jpeg

Упершій половині року відновлення економіки було дещо слабшим, ніж очікувалося, під впливом низки чинників, зокрема через пізніший початок збору врожаю.

Про це повідомляє Нацбанк в інфляційному звіті за жовтень. У другому півріччі 2021 року зростання економіки прискорюється завдяки сталому споживчому попиту, пожвавленню інвестицій і рекордному врожаю. Проте погіршення епідемічної ситуації та високі ціни на енергоносії стримуватимуть зростання реального ВВП. За підсумками року воно становитиме 3.1%, очікують аналітики регулятора.

Несприятлива ситуація на ринку енергоносіїв разом із наслідками дефіциту окремих видів продукції у світі обмежуватимуть випуск української промисловості та стримуватимуть темпи відновлення економіки та в наступному році. З огляду на це зростання ВВП у 2022 році становитиме 3.8%, а у 2023 році підвищиться до 4%. У результаті від’ємний розрив ВВП у 2023 році закриється.

Ми вирішили висвітлити динаміку та умови економічного відновлення у 2021 році, а також прогноз змін у наступних роках.

Фактори уповільненого відновлення у 2021 році

У першому півріччі 2021 року економіка відновлювалася дещо нижчими, ніж очікувалося, темпами, йдеться в повідомленні Нацбанку.

nk_hauz/EuS2oEKnR.png

Рисунок 1 – Реальний ВВП, % р/р

Джерело: НБУ.

Зростання реального ВВП у II кварталі становило 5.7% р/р. Попри низьку базу порівняння 2020 року, спричинену пандемічною кризою, відновлення економіки цього року є досить млявим. Порівняно слабкі результати першого півріччя (1.8% р/р) обумовлені низкою чинників, зазначають в Нацбанку. Так, у II кварталі значний від’ємний внесок мало сільське господарство через пізніший старт жнив цього року.

Попри сприятливу зовнішню кон’юнктуру, відновлення в промисловості стримувалося обмеженими виробничими потужностями в окремих секторах промисловості на тлі недостатнього інвестування у минулі періоди. Низький торішній урожай основних сільськогосподарських культур негативно позначився на показниках харчової промисловості, гуртової торгівлі, вантажного транспорту. Карантинні обмеження на початку року та у квітні обмежили економічне відновлення, позначившись передусім на секторах контактних послуг. Також позначилися стрімка бюджетна консолідація (скоротилося будівництво інженерних споруд), прохолодніша погода (вплинула на показники енергетичного сектору та внутрішній туризм) та перебої з постачанням нафтопродуктів (позначилися на гуртовій торгівлі та транспорті). Додатково стримувало зростання економіки посилення цінового тиску з боку виробничих витрат. Слабші показники II кварталу мали -0.4 в.п. внеску в перегляд зростання річного реального ВВП у 2021 році.

Натомість зростання ВВП підтримувалося внутрішнім попитом. Так, очікувано високими темпами зросло приватне споживання та відновилося зростання інвестицій. Утім, пожвавлення внутрішнього попиту значною мірою задовольнялося імпортом. Водночас експорт скорочувався через високі ціни на експортні товари, нижчий торішній врожай та подальше падіння обсягів транзиту газу. У результаті від’ємний внесок чистого експорту в зміну реального ВВП збільшився (до 10.7 в. п.).

nk_hauz/0VIhTPFng.png

Рисунок 2 – Внески категорій кінцевого використання в річну зміну реального ВВП, в. п.

Джерело: НБУ.

У розрізі видів діяльності в II кварталі динаміка була різноспрямованою. Збільшення фінансування капітальних видатків бюджету, зокрема на дорожнє господарство, сприяло пожвавленню будівництва, а фінансування освіти та медицини, у тому числі на тлі подальшої боротьби з пандемією – підтримало ці види діяльності. Сталий споживчий попит і низька база порівняння зумовили високі темпи зростання ВДВ торгівлі, транспорту та секторів послуг.

Утім, у низці секторів відновлення дещо стримали запровадження карантинних обмежень у квітні, а також холодніша дощова погода у травні-червні цього року. Це, зокрема, позначилося на готельно-ресторанному бізнесі та послугах туризму, оренди та прокату. Крім того, поширення дистанційного формату роботи й оптимізація витрат бізнесу на орендні приміщення стримували відновлення у сфері операцій з нерухомим майном.

Тож, попри доволі високі темпи зростання в річному вимірі, більшість секторів послуг ще не відновилася до рівня 2019 року.

Прогноз ВВП

Зростання ВВП у другому півріччі прискориться, проте прогноз на 2021 та 2022 роки знижено через ефекти від подорожчання газу, очікують в Нацбанку.

У другому півріччі реальний ВВП зростатиме значними темпами, проте повільніше, ніж у II кварталі внаслідок вичерпання ефекту низької бази порівняння. Сповільнення очікується в більшості видів діяльності, за винятком сільського господарства. ВДВ у цьому секторі, навпаки, повернеться до стрімкого зростання. Цьому сприятиме надолуження темпів збирання врожаю в умовах значно вищої врожайності ранніх зернових (пшениці, ячменю) та більших площ посівів. Завдяки кращим показникам с/г, оцінку ВВП у III кварталі було переглянуто в бік підвищення – до 4.0% р/р. Ефекти від зсуву строків збирання врожаю кукурудзи та соняшнику позначаться і на результатах цього виду діяльності та ВВП у IV кварталі.

nk_hauz/7fS2oPF7R.png

Рисунок 3 – Зібрані площі та врожайність окремих культур, % р/р

Джерело: НБУ.

У III кварталі тривало відновлення в низці промислових видів діяльності (машинобудуванні, нафтопереробці та будівництві). Високими темпами тривало зростання обсягів роздрібної торгівлі, а також фінансова сфера через зростання комісійних доходів банків. Унаслідок нарощування житлового будівництва та пожвавлення на ринку оренди тривало зростання у сфері операцій із нерухомим майном. Певний вплив мала і лібералізація ринку землі. Активно відновлювалися і сектори послуг унаслідок пом’якшення обмежень на роботу «контактних» видів діяльності, зокрема пасажирського транспорту, спорту, культури та відпочинку. Завдяки поступовому відкриттю кордонів для українців та поширенню вакцинації збільшилися обсяги авіаперевезень і туризм.

nk_hauz/y5n2TEKnR.png

Рисунок 4 – ВДВ окремих видів діяльності, % р/р

Джерело: НБУ.

Утім, через невтішний розвиток епідемічної ситуації в базовому сценарії враховано впровадження карантину «червоних зон» тривалістю близько місяця протягом IV кварталу 2021 року. Це зробить додатковий негативний внесок у зростання річного реального ВВП у розмірі 0.2 в.п. У цілому вплив карантинних обмежень на річний ВВП 2021 року оцінено в -0.8 в.п.

Рекордні ціни на природний газ зумовлюватимуть скорочення обсягів випуску продукції, або зниження фінансових результатів внаслідок підвищення собівартості виробництва, і відповідно нижчі витрати на інвестиції та заробітні плати. Такі високі ціни негативно позначаться насамперед на хімічній промисловості, а також на таких газомістких галузях як виробництво скла, плитки, вогнетривких виробів. Крім того, це спричинить необхідність додаткового імпорту добрив. Також економічне зростання стримуватимуть вторинні ефекти від підвищення ціни палива та інших енергоресурсів. Критично низькі запаси вугілля призведуть до стрімкого нарощування його імпорту. Загальний від’ємний вплив «енергетичної кризи» на ВВП у 2021 році оцінено в 0.1 в.п., утім основний ефект розміром 0.4 в.п. проявлятиметься вже у наступному році.

З урахуванням карантинних обмежень, підвищення цін на енергоресурси та повільнішого, ніж раніше очікувалося, відновлення у першому півріччі, Нацбанк погіршив прогноз зростання економіки України у 2021 році з 3.8% до 3.1%.

Несприятлива ситуація на ринку енергоносіїв разом із наслідками логістичних проблем у світі обмежуватимуть випуск української промисловості та стримуватимуть темпи відновлення економіки та в наступному році. З огляду на це Нацбанк переглянув прогноз зростання ВВП у 2022 році з 4% до 3.8%.

У 2023 році економіка зросте на 4%, йдеться в прогнозі Нацбанку. Зростання економіки на прогнозному горизонті забезпечуватиметься передусім подальшим відновленням світової економіки та розширенням внутрішнього попиту, у тому числі інвестиційного. Також зберігатимуться все ще доволі сприятливі умови торгівлі для українських експортерів.

Позитивний вплив матиме й поступове поширення вакцинації, що дасть змогу уникнути локдаунів чи інших обмежень для економічної діяльності. Це зокрема допоможе повноцінно відновитися сектору послуг та сприятиме поступовому поверненню рівня участі населення в робочій силі до допандемічних рівнів.

💬 Последние комментарии
Голос разума
Читать прессу? И смотреть интернер-рескрсы? Я прочитал, что в ночь с 26 на 27 февраля 2014 года Верховную Раду Крыма захватили военные РФ. И увидел видео этого захвата. О каком референдуме дальше можно говорить?
Кот
В Израиле,Южной Корее президенты сидят за решёткой как миленькие и ничего,а тут видишь ли маменькин сынок не хочет и все!Хоть и доказательств его вины выше крыши,по которой Мишка в Киеве скакал аки орангутанг!!!
Елена
Иди ошибка природы снегом улицы Киева посыпай, Кличко что сказал?что что бы не было гололедицы , будут посыпать улица Киева снегом,факт, бегом взял лопату и посыпай снегом
-------
дорогу зелёной энергетике!
Каменяр
Я звертаю увагу на брехню, яка ллється від кремлівських пропагандистів і ідеологів РУССКОГО МИРА.
Елена
Кто о чём,а Роджер о спирте,хе.и сраках,хе,за скрыньку молчит,заховав.
ера
луна...привет...не скатывайся до "шеплал"....бабушка моя рассказывала, что в 42-м...двух наших родственников немцы расстреляли...благодаря Вот ...таким..."вяселым" шептунам...БУДЬ ЗДОРОВА....и НЕ ОБИЖАЙСЯ...я тебе плохого не желаю...