Экономикаagronews.ua2 янв.

Рентабельність вирощування нуту складає понад 50%

nk_hauz/-lxx3ariwcpysphxzysl.jpg

Українські фермери спочатку скептично ставилися до вирощування нуту, оскільки у нас є більш врожайні бобові культури, такі як горох і квасоля. Однак, добре порахувавши прибутковість виробництва нуту, а на початку 2018 року його тонна коштувала до 1100 доларів, багато вітчизняних аграріїв стали розширювати площі нутових посівів. В результаті збір нуту в Україні в 2017 році втричі перевершив показник 2016- го.

За останні 7-8 років під посівами нуту знаходилося в середньому до 12,62 млн. га в світі, при цьому середній рівень річного виробництва культури становив до 11,97 млн. тонн. В Україні нут є нішевою культурою. Так у 2016 році під нут було виділено всього 7,3 тис. га або 0,05% посівних площ, вже у 2017 році розмір виріс до 8-9 тис. га.

Даний факт обумовлений загальною низькою популярністю зернобобових серед українських аграріїв. Так, частка посівів під цю групу становить від 2,5 до 3% щорічно, що пояснюється як досить низьким попитом на бобові всередині країни, так і нестабільними погодними умовами, що значною мірою впливає на врожай культур.

Незважаючи на те, що нут не користується особливою популярністю серед українського населення, ця культура, яка називається ще турецьким горохом, становить значну частину раціону населення Азії, Близького Сходу та Північної Африки. Разом з потоками мігрантів, попит на нут перемістився і в Європу. Головним світовим виробником і одночасно споживачем нуту є Індія, також ключовими учасниками даного ринку стали Пакистан і Австралія.

При розгляді питання інвестування коштів у вирощування нуту необхідно враховувати такі особливості цього напрямку бізнесу:

-нут, як і всі зернобобові, є прекрасним елементом сівозміни, оскільки збагачує ґрунт азотними сполуками;

-внутрішнє споживання нуту в Україні знаходиться на низькому рівні, тому необхідно орієнтуватися на експорт;

-найбільший попит на світовому ринку користується нут сорти kabuli калібром 8+;

-максимальний прибуток від продажу нуту можна отримати, якщо враховувати сезонні коливання цін на нього на міжнародному ринку, при цьому необхідно звертати увагу на посівний календар нуту в країнах-виробниках.

У структурі інвестиційних витрат за проектом найбільш ємними статтями є придбання техніки і проведення посівної кампанії.

Відповідно до фінансових розрахунків, проведених в рамках бізнес-плану вирощування нуту, рентабельність продажів новоствореного господарства може досягати 50% за умови сприятливої ​​кон’юнктури ринку. Всі витрачені на організацію бізнесу кошти повернуться у вигляді прибутку протягом двох років.