Экономикаua.news25 июн.

Ринок нерухомості та іпотека: за яких умов стане доступним житло для українців

nk_hauz/-mabm0q7efzkgq6doe_d.jpg

Наслідки коронакризи на ринку житла помітні, але короткотривалі та незначні. На відміну від минулих криз в Україні, нині масштабної трансформації ринку Нацбанк не очікує. Попри кризу, попит на житло залишатиметься на високому рівні, проте навряд чи його зростання відновиться найближчим часом.

Частка угод із залученням іпотеки все ще залишатиметься незначною, проте складаються сприятливі передумови для відновлення іпотечного кредитування.

Купівельна активність на ринку житла

В Україні попит є визначальним  фактором стану ринку житла. Покупці швидко відреагували на зростання невизначеності через коронакризу: за свідченнями забудовників, під час карантину купівельна активність знизилася на 40%.

Наприкінці травня ринок почав помітно пожвавлюватися. Водночас вимушена самоізоляція прискорила трансформацію попиту: інвестори дедалі більше надають перевагу об’єктам підвищеної комфортності, спроєктованим за концепцією «live-workplay». Проте інтерес покупців до житла економкласу різко знизився.

nk_hauz/-mabmgscccotqwuclo0h.png

Рисунок 1 – Активність на ринку житла

У цілому попит на житло протягом найближчих двох років навряд чи помітно змінюватиметься в бік збільшення. Його пригнічуватимуть тривале зниження доходів населення та погіршення споживчих настроїв. Проте, зниження попиту не очікується, адже за останні роки житло стало за ціною більш доступним. Також завдяки зниженню рівня інфляції та ставок за іпотекою його купівлю буде простіше профінансувати в кредит.

Тенденції на первинному ринку житла

Коронакриза також вплинула на забудовників. Оскільки будсектор не підпадав під карантинні обмеження, на поточне будівництво вплинув виключно різкий короткостроковий спад попиту. Близько 20% об’єктів було тимчасово заморожено, передусім через недостатній запас ліквідності забудовників, переважно в економсегменті. Якщо їм не вдасться залучити додаткове фінансування, можливе сповільнення будівництва низки об’єктів, зазначають в НБУ. Проте це не вплине принципово на ситуацію зі своєчасністю введення об’єктів в експлуатацію.

Будівництво під час карантину в цілому залишалося жвавим. За оцінками ЛУН, за перший квартал цього року в Києві було завершено роботи на вдвічі більшій кількості об’єктів, ніж рік тому. Проте темпи введення в експлуатацію нового житла помітно знизилися. Згідно з даними ДССУ за І квартал 2020 року в Україні було введено на ринок на 22% р/р, а в Києві – майже вдвічі менше житла, ніж за аналогічний період торік. Такий спад зумовлений передусім реформою ДАБІ (Державна архітектурно-будівельна інспекція), яка і загальмувала прийняття в експлуатацію будівель.

У першому кварталі в Україні було отримано дозволи на будівництво вдвічі меншої кількості житла р/р. Проте цей спад також має бути короткотривалим: після зняття карантинних обмежень та завершення реформування ДАБІ динаміка повернеться до більш звичних рівнів. У довгостроковій перспективі обсяги будівництва мають повернутися до звично високих рівнів.

Ціни на житло

Ціни на житло від початку кризи лише помірно змінилися. За час карантину нерухомість на вторинному ринку подешевшала лише на 2.0%.

nk_hauz/-mabmgszdmfmstfnufsg.png

Рисунок 2 – Ціна та собівартість житла, тис. грн/кв. м

Водночас гривневі ціни на нове житло після невеликої тимчасової корекції повернулися до рівня початку карантину. В річному вимірі вартість нерухомості все ж зросла: наприкінці травня житло на первинному ринку подорожчало на 9.1% р/р в гривні. Очікується, що ціни й надалі потроху рухатимуться угору, дещо підігріті послабленням гривні та низькою маржинальністю забудовників. Девелопери також налаштовані оптимістично: майже половина опитаних у травні забудовників очікує зростання цін на житло, що вдвічі вище докарантинного показника лютого

Іпотека

Зростання рівня доступності житла зупинилося вперше за десятиріччя, зазначають в НБУ.  Якщо ціни на нерухомість зросли, то на її оренду, навпаки, – впали.

Разом із різким уповільненням доходів населення це припинило тривале зростання рівня доступності житла: за чотири місяці цього року показники Price-to-income та Price-to-rent дещо зросли. Більшу доступність житла могло б забезпечити іпотечне кредитування.

В Україні шляхом банківського кредитування фінансується менше десятої частини угод із придбання нового житла. За перші чотири місяці поточного року портфель іпотеки зменшився на 1.5%, передусім через нетипово низький рівень кредитування у квітні.

nk_hauz/-mabmgofgz2-eczwzdhh.png

Рисунок 3 – Чисті іпотечні гривневі кредити фізичних осіб, млн грн

Проте Нацбанк прогнозує зростання ролі іпотеки на ринку житла в Україні.  По-перше, завдяки поступовому зниженню рівня процентних ставок, що робитиме кредитування привабливішим. По-друге, – завдяки більшій захищеності кредиторів. Цьому, наприклад, сприяє нещодавнє рішення уряду змінити правила реєстрації в іпотечних квартирах – тепер це можна зробити лише за згоди кредитора. Банківське фінансування поступово розігріватиме попит на житло та ціни, а також зробить власне житло доступним. Для активнішого розвитку ринку потрібно вирішити ще одну його фундаментальну проблему – невпорядкованість ринку первинної нерухомості. Попри те, що забудовники тримають значні обсяги заощаджень населення, дієвих правил гри для них практично немає.

В підсумку слід зазначити, в Україні ринок житла залишається непрозорим та хаотичним. Ця проблема щороку загострюється внаслідок постійного зростання кількості обманутих інвесторів та заморожених забудов. Ринок залишається ризиковим як для інвесторів, так і для кредиторів, що погіршує ситуацію з іпотечним кредитуванням.

💬 Последние комментарии
------
Реакция на коже это нормально, у меня до трех дней чувствовался укол. Ещё и градусы бывают, но небольшие и недолгие.
Весёлый Роджер
Тут-тут ...кто там... тут-тут... кто там... почтальон ... Это жесть, спорить с женщиной про безопасность ... Пожалей хотя бы хвост своего Кита!!! Это я так про свечки тебе напоминаю... Эх.... крапивы на тебя нет!
Весёлый Роджер
Ну шо вы як дитятки! Беня захотел что-то оттяпать у Ринатки, понятно что-то ну ОЧЕНЬ дорогущее, ну ему надо чтобы Ринатка свалил к себе, во дворец, во Францию, типа он заговорщик и на пожизненно там. Писли вони с Зелей поделят это имущество, ну мабутно ыщё с группой сотоварищей.... Никто сейчас не вспоминает такого Фирташа, папу майдана, но чаму-то попавшего в немилость к пиндосам, ну и ... сидит у Вене и рыдает по неньки и тому що у него сприватизировали Пети анд Ко. Или як Шмуля тут пишет - ...сидит на ступеньках кафе, аккурат напротив Венской оперы и жалобно просит ... Подайте бывшему щирому олигарху на пропитание.... Подайте колишньому щедрому олигарху на прожиток ... Гимер зи битте айне цыгаретет...
Луна-2
Понимаешь Роджер, я не то чтобы боялась прививки -я уколов не боюсь .Если надо уколюсь -Дело в другом в последствиях после прививки - Вот сделала короновак себе- укол немного болезненный Спросила у девчонок , которые кололись, они говорят -что да ,тоже ощущали Врачиха говорит, что так и должно быть. .А вот мама - она не ощущает .Вот такие дела.Насчет фонарика - пока нормально -свет есть - что будет потом -посмотрим ..Может купим ... Где-то есть свечи .
Весёлый Роджер
Это гениально подмечено!!! Вот к примеру, наш щиропархатый пропа_Хандон Шмуля_Елен, ну тот шо тут сховался у жиночий труселях до колен, вот он тоже любит на других орать типа алкаш, а сам, нищеброд завидущий, сильно до буряковки с Червоной Шапкой выпиваш! Или кричит, шо мол вин нЫ пыдарас, а самому на заправке дальнобои порвали шаровары та подбили глаз. Ось воно як.
Весёлый Роджер
Ну с почином тебя! Если ничего не пишешь, значит прошло гладко... без градусов. Ну вот, а ты боялась, даже ... не помялась! :-)) Я про куртку! :-)) Зря ты фонариком ещё не обзавелась, когда веер вас накроет ... помяни моё слово, всё с прилавков, подобное, как волной смоет. Это психология, работает во всех странах. Ну там ещё про жареного петуха, ну который клеваться любит, помнишь...
ЭТО ОДНОЗНАЧНО !!!
А КТО ГРОМЧЕ ВСЕХ ОРЁТ ЧТО РОССИЯ НАПАДЁТ? ТОЛЬКО ТОТ КТО САМ СОБИРАЕТСЯ НАПАДАТЬ !!!