Экономикаua.news11 нояб.

Споживачі заощадили понад 1,5 млрд завдяки зниженню «зелених» тарифів

nk_hauz/-mlny_hrv2fgz7xucg69.jpg

Після підписання Меморандуму про взаєморозуміння з виробниками «зеленої» електроенергії про зниження їхніх тарифів за серпень-жовтень споживачі заощадили понад 1,5 млрд грн.

Про це повідомляє Міністерство енергетики. За його даними, у серпні, коли почали діяти знижені тарифи, економія склала 618 млн грн, у вересні – 541 млн грн., у жовтні – 376 млн грн. (без ПДВ). Одночасно підвищився рівень розрахунків із виробниками «зеленої» електроенергії, у серпні гарантований покупець оплатив 100% відпущеної продукції – 5,2 млрд грн, у вересні виробники отримали 4,3 млрд грн, (93 %). А до підписання Меморандуму та прийняття відповідного закону рівень розрахунків не перевищував 5% (у квітні-липні 2020 року).

Раніше президент Володимир Зеленський зазначав, що «зелений» тариф в Україні є одним з найвищих у Європі і його слід знизити.

Згідно із законом про електроенергетику, «зелений» тариф – це тариф, за яким оптовий ринок електричної енергії України зобов’язаний закуповувати електричну енергію, вироблену на об’єктах електроенергетики з альтернативних джерел енергії. Енергопостачальники зобов’язані купувати електричну енергію в обсягах та за цінами, визначеними Національною комісією регулювання електроенергетики України (НКРЕ).

25 квітня 2019 року Верховна Рада ухвалила закон про «зелені» аукціони. Згідно з документом, нинішня система підтримки суб’єктів господарювання «зеленими» тарифами, діятиме до 2030 року. Документ передбачає впровадження «зелених» аукціонів із 2020 року та обов’язкову участь у них інвесторів сонячних електростанцій потужністю понад 1 МВт та вітроелектростанцій потужністю понад 5 МВт.

18 серпня 2017 року Кабмін схвалив Енергетичну стратегію України на період до 2035 року. Уряд планує до 2035 року збільшити частку відновлювальної енергетики в загальній структурі сектору до 25%. Зокрема, сектор біомаси збільшиться з 2,2% до 11,5%, а частка енергії від сонця і вітру зросте з 0,1% до 10%.

У вересні 2019 року Міненерго повідомило про намір переглянути «шкідливі» податки і запровадити екологічні, а також встановити «червоні лінії» щодо забруднення навколишнього середовища і викидів.

Міністр енергетики та захисту навколишнього середовища Олексій Оржель заявив, що у 2050 році Україна може повністю відмовитися від вугільної енергетики і збільшити частку відновлювальних джерел енергії до 70%.