Экономикаagronews.ua10 мая

Стало відомо, як наповнити держбюджет України не збільшуючи податки

nk_hauz/-m_hdai9lyurqnllme2c.jpg

Для наповнення бюджету влади слід взятися за детінізацію бізнесу і боротьбу з корупцією, що дасть більше надходжень у казну, ніж збільшення податків.

За оцінками експертів, через нелегальний обіг нафтопродуктів держава щорічно втрачає мільярди гривень. За різними даними, тільки в цьому році недобір у казну складе близько 22 млрд гривень у вигляді акцизу і ПДВ через контрафактне паливо, яке продається без фіскальних чеків на напівлегальних АЗС. Торік, за даними “Консалтингової групи А-95”, втрати бюджету тут сягнули18 млрд гривень. Щорічно, як зазначають аналітики, в Україні виробляється 450 тисяч тонн фальсифікованого дизельного палива і бензину, це близько 5% споживання в країні.

Ще одним напрямком докладання зусиль влади могла би стати боротьба з контрабандою і “сірий” імпорт. Заниження митної вартості товарів та інші схеми на митниці обходяться скарбниці за найскромнішими оцінками в 60-90 млрд гривень на рік. Тоді як за словами глави Держмитниці Павла Рябікіна, суми недобору до бюджету через перераховані проблеми складають близько 150 млрд гривень в рік.

Крім того, нагадаємо, що влада знизила податки для деяких видів бізнесу, що також призведе до зниження надходжень до держбюджету. Зокрема, була знижена ставка ПДВ з 20 до 14% для деяких аграріїв, в результаті чого бюджет може недоотримати близько 5 млрд гривень.

Очікуються втрати для бюджету і в разі зниження на 30% акцизу на тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТІЕН), яке наразі ініціює ряд депутатів. За різними оцінками, зниження ставки зараз призведе до недобору до бюджету в сумі близько 3 млрд гривень.

“Список “дірок” бюджету і потенційних джерел доходу держскарбниці можна доповнити податковими “скрутками”, “тіньовим” оборотом землі, роботою конвертаційних центрів, неефективною боротьбою з неофіційним працевлаштуванням і зарплатами “в конвертах”. Боротьба з цими схемами може сукупно принести державі понад 100 млрд гривень, про що раніше говорили в “Інституті соціально-економічної трансформації”, – переконані автори статті.

Владі для поповнення держбюджету слід не збільшувати податки і вбивати бізнес, а знайти інші джерела, наприклад, позбутися від тіньових схем на ринку палива.

Своєю чергою інвестаналітик Ерік Найман заявив, що підвищення податків спровокує уповільнення економіки і призведе до зростання цін на товари і послуги.