Экономикаua.news26 мар.

Темпи зростання ВВП виявилися кращими: недооцінені фактори минулого року

nk_hauz/-mwfvmfcemyiludhmtep.jpg

Згідно з уточненими даними Держстату, падіння ВВП за 2020 рік становить 4,0%, що виявилося дещо кращим за попередні оцінки Мінекономіки, які передбачали падіння ВВП на 4,2% та падіння ВВП на 4,8% згідно з прогнозом Уряду, сформованого торік у березні.

Відтак переоцінивши підсумки минулого року, показник ВВП виявився на 0,8% кращим за очікувані урядові прогнози.

Опираючись на коментарі провідних державних інституцій, зокрема НБУ та Мінфіну, ми вирішили висвітлити фактори, що позитивно вплинули торік на економіку країни.

ВВП в І–IV кварталах 2020 року й у 2020 році

Реальний валовий внутрішній продукт (ВВП) у 2020 році у порівнянні із 2019 року зменшився на 4,0%. Про це повідомляє Держстат.

nk_hauz/-mwfvqqqdhc_49y5j5r_.png

Рисунок 1 – Зміна реального ВВП, % р/р

Джерело: ДССУ.

В поквартальному розрізі, падіння ВВП становило 1,2% в I кварталі у порівнянні з переднім звітом Держстату мінус 1,3%. Унаслідок жорстких карантинних обмежень найглибшим було скорочення економіки у II кварталі – мінус 11,2% у порівнянні з мінус 11,4% відповідно, а у III кварталі – мінус 3,5%. Водночас вже в другому півріччі економіка почала доволі швидко відновлюватися й практично сягнула докризового рівня в IV кварталі 2020 року – мінус 0,5% у порівнянні з мінус 0,7% відповідно.

Уточнені звітні поквартальні показники ВВП за минулий рік свідчать, що Україна гідно подолала виклики пандемії COVID-19, пройшла пік економічного падіння й перейшла до поступового налагодження виробничої діяльності та адаптації бізнесу до змін умов внутрішньої економіки, так і глобальної. Про це йдеться в повідомленні на урядовому порталі. Згідно з урядовими прогнозами, зростання економіки у 2021 році становитиме –  4,6% ВВП.

Варто зазначити, номінальний ВВП в підсумку 2020 року становив 4194,1 млрд. грн. У розрахунку на одну особу ВВП становив – 100469 грн, йдеться в повідомленні Держстату.

Фактори ВВП у 2020 році

Коронакриза не супроводжувалася стрімкою девальвацією та інфляцією, а падіння реального ВВП виявилося не таким суттєвим, як очікувалося на початку кризи, йдеться в повідомленні Нацбанку.

Ключовими факторами падіння ВВП в основному була низька інвестиційна активність в реальному секторі економіки внаслідок завданих бізнесу втрат через кризу. Найглибше падіння з основних складових ВВП зафіксовано з боку інвестиційного попиту. Упродовж всього 2020 року спостерігалося суттєве зменшення валового нагромадження основного капіталу (24,4% р/р) майже в усіх видах діяльності, зазначають в НБУ.

Також через відносно низький зовнішній попит та світові протекціоністські тренди спостерігалися зовнішньоекономічна діяльність зазнала негативних результатів. Це обмежило можливості вітчизняних виробників наприкінці 2020 року скористатися відновленням й зростанням світових цін на товарних ринках. Так, падіння експорту товарів та послуг за підсумком року становило 5,6% при більших темпах падіння імпорту – на 9,6%, зумовлюваних слабким споживчим попитом у першому півріччі, а також скороченням інвестиційного попиту та обмеженням закордонного туризму протягом року. Утім, внесок чистого експорту в зміну ВВП за підсумками року залишився додатнім (2,4 в.п.), зазначають в НБУ.

Економіку підтримав внутрішній споживчий попит. Споживання домогосподарств за підсумками року збільшилося на 1,6%, попри глибоке падіння у II кварталі, йдеться в повідомленні Нацбанку. Згідно з повідомленням Мінекономіки, споживчі витрати за підсумком року зросли на 1,6% в умовах підвищення мінімальної зарплати (з 1 вересня 2020 року до 5 тис. грн) та, відповідно, середньомісячної зарплати, зростання якої за підсумком року становило 7,4%.

У цілому вагомою була підтримка з боку держави, зокрема пріоритетність розподілу бюджетних коштів на в реалізацію інфраструктурних проєктів, зокрема відбудову транспортної та соціальної інфраструктури, забезпечення медичних потреб та, а також на підтримку населення та бізнесу з метою стимулювання попиту. Державні інвестиції дозволили здійснити певні структурні перетворення й забезпечити споживання в умовах кризи попиту.

Таблиця 1 – ВВП за виробничим методом у 2020 році

nk_hauz/-mwfvr4v9wce-b1pctyo.png

Джерело: ДССУ.

Згідно з даними таблиці, у галузевому розрізі найвідчутнішого удару від впливу карантинних обмежень зазнали переважно сфера послуг. Зокрема, сфера організації харчування за обсягом скоротилося на 28,5%. Сфера транспорту – на 16,4%.

Менш істотних втрат  зазнали галузі, що орієнтовані переважно на внутрішній ринок та ті, яким вдалося швидко  адаптувати свою діяльність до нових умов, застосовуючи цифрові технології в у мовах дистанціювання. Зокрема, фармацевтичне та хімічне виробництво, ІТ-сектор, фінансова сфера та, звісно, сфера охорони здоров’я.

Стійке функціонування банківської системи й збільшення попиту на страхові послуги підтримали зростання валової доданої вартості у фінансовій та страховій діяльності.

Наростити обсяг виробництва вдалося також таким сферам, як: будівництво (+5,2%), гуртова та роздрібна торгівля (+4,9%) та інформація і комунікація (+2,3%).

В підсумку варто зазначити, на початку 2021 року економічне відновлення стримуватиме погіршення епідемічної ситуації й відповідно посилення карантинних обмежень як в Україні, так і у світі. Додатковий негативний внесок обумовили несприятливі погодні умови в січні та лютому.