Экономикаwww.ukrinform.uaFeb 10

У Польщі побоюються конкуренції Чехії за українських заробітчан – експерт

nk_hauz/-m-fktrayfu-uxevzafa.jpg

Конкурентом Польщі за українського трудового мігранта найближчим часом більшою мірою буде Чехія, ніж Німеччина. Утім, значного відтоку українських заробітчан з Польщі до інших країн регіону не варто сподіватися.

Таку думку в коментарі власному кореспондентові Укрінформу висловив директор польської компанії з працевлаштування іноземців EastWestLink Анджей Коркус.

"Чехія є набагато більшою загрозою для польського ринку праці, ніж Німеччина. Ця країна зараз працює над лібералізацією доступу до ринку праці: вони планують спрощене працевлаштування розширити з нинішніх трьох місяців до 12",- заявив Коркус.

Водночас, він зауважив, що чеський ринок праці не є настільки великим, як польський, а тому він не прийме дуже велику кількість українських заробітчан.

Директор EastWestLink повідомив, що попри набуття з 1 березня 2020 року у Німеччині нового міграційного законодавства, що дещо полегшує доступ іноземців з-за меж ЄС до ринку праці, у Польщі не сподіваються на значний відтік українських трудових мігрантів до ФРН.

"Такі побоювання у Польщі були, коли ще не було відомо, що німці запропонують. Зараз вже відомо, що ця загроза для польського ринку праці є незначною і вона стосується загалом лише висококваліфікованих спеціалістів",- підкреслив Коркус.

За його словами, нове міграційне законодавство Німеччини має на меті врегулювати статус перебування і доступ до ринку праці робітників з-за меж ЄС, які вже перебувають в Німеччині, але до цього часу не мали легального доступу до ринку праці.

"Цей закон врегульовує фактичний стан, але не відкриває широко двері для працівників з-за меж ЄС",- констатує польський експерт.

За його словами, "суттєвим бар’єром" для трудової міграції до ФРН є необхідність володіння німецькою мовою, а також наявність технічних навичок по окремих спеціальностях, які має бути підтверджено спеціальними сертифікатами.

Польський експерт зазначив, що проведене раніше дослідження EastWestLink показувало, що 34% працівників з України у Польщі розглядали можливість переїзду до Німеччини після лібералізації Берліном міграційного законодавства. Утім, німецьким вимогам відповідає лише 3% українських трудових мігрантів в РП.

Перевагами Польщі, як зауважив експерт, є динамічніше, на фоні Німеччини, зростання зарплат. Крім того, польські підприємці, як правило, пропонують працівнику місце проживання і не вимагають знання польської мови.

Коркус звернув увагу, що українська трудова міграція до Польщі останнім часом дещо пригальмувала, але вона змінилася у якісному вигляді. Зокрема, в 2019 році у Польщі cпостерігалося значне зростання кількості виданих дозволів на проживання і працю для іноземців, і їх загальна кількість сягнула майже пів мільйона.

"Майже пів мільйона людей упродовж тривалого часу мають можливість працювати в Польщі, хоча раніше вони перебували тут на підставі короткострокових дозволів… Якщо Польща й надалі йтиме шляхом видавання іноземцям з-за меж ЄС більшої кількості постійних чи тривалих документів на проживання і працю, то ми спокійно захистимо ринок",- зауважив польський експерт.

Певною загрозою для польського ринку праці директор EastWestLink назвав зростання зарплат в Україні.

"В минулому році зарплати в Україні виросли, в середньому, на 30%, що навіть з врахуванням значної інфляції значно вище, ніж в інших країнах регіону, зокрема і в Польщі",- констатував Коркус.

Польський експерт також повідомив, що за пів року в Польщі має з’явитися новий проєкт закону про іноземців.

"Думаю, що в ньому буде передбачена подальша лібералізація для іноземців, але і збільшення контролю. Тобто, буде більше інструментів карати нечесних працедавців і давати додаткові можливості чесним підприємцям легально працевлаштовувати іноземців",- констатував Коркус.

Він додав, що за даними Державної інспекції праці, у Польщі зараз є понад 160 тис. вакансій місць праці, які складно заповнити внутрішніми трудовими ресурсами.

За різними оцінками, в Польщі зараз перебувають від майже мільйона до 1,5 мільйона трудових мігрантів з України. Майже 215 тис. з них мають дозвіл на постійне чи тимчасове (до трьох років) проживання і роботу в Польщі.