Экономикаwww.golos.com.ua6 сент.

Україна без копійок: чи варто від них відмовлятися

nk_hauz/-mgv3sgffzjvjbv6xeba.jpg

Із 1 жовтня 2020-го магазини перестануть приймати монети номіналом 25 коп.

Чеканити монети дрібних номіналів економічно не вигідно. На виготовлення однієї витрачаємо більше, ніж її купівельна спроможність, розповів Gazeta.ua фінансовий аналітик Олексій Лупоносов.

"Нацбанк уже відмовився від монет номіналом 1, 2 і 5 копійок. Через інфляцію та поступове знецінення національної валюти немає сенсу продовжувати карбувати монети 25 копійок. Поки в обігу продовжують перебувати 10 і 50 копійок. Не виключаю, що від них також планують відмовлятися. Не дарма ж регулятор ще 2 роки тому пропонував магазинам округлювати суми у чеках", - пояснює аналітик.

За його словами, у нас майже не залишилося товарів, які можна купити за 1 грн. Хіба що сірники.

"Водночас більшості українців не подобаються металеві монети номіналом 1, 2, 5 гривень. Вони часто губляться. Люди збирають їх у скарбнички, а туристи вивозять з країни як сувеніри. Найновіші монети скупляють колекціонери, згодом зможуть продати їх дорожче фактичної вартості. Тому металеві гривні з обороту виходять швидше, ніж заплановано. Це мінусова стаття для бюджету. Крім того, громадяни поступово переходять на безготівкові розрахунки", - наголошує Лупоносов.

Експерт із питань економіки Інституту Growford Олексій Кущ пояснює, що регулятор структуру банкнотно-монетного номінального ряду гривні розглядає з раціональної точки зору.

"Треба розуміти, що Нацбанк має суттєві доходи від друку паперових грошей великих номіналів. Вони запросто перекривають витрати на друк банкнот номіналом 1, 2, 5 і 10 гривень", - каже Кущ.

Додає, що існує питання престижності національної валюти. У США, наприклад, в обігу існує дайм – це 10 центів, за які фактично нічого не купиш. Однак дайм став соціокультурним феноменом та елементом національної історії.

Із 1 жовтня 2020-го магазини перестануть приймати монети номіналом 25 коп. і банкноти, введені в обіг до 2003 року. Також Національний банк з обігу активно виводитиме паперові банкноти номіналом 1, 2 грн і монети 1 грн зразка 1996-го. Щоправда вони поки що залишатимуться законним платіжним засобом.