Экономикаua.news28 июл.

Україна продовжує позичати: тенденції на борговому ринку та їх вплив на валютний курс

nk_hauz/-mfdov9n0tovftn-otpb.jpg

Зростання побоювань на фінансових ринках продовжує компенсуватись надмірною ліквідністю та готовністю учасників купувати на активи на падінні котирувань. Попри те, що зростання фондових індексів відновилося, аналітики знову констатують нерівномірність: компанії з великою капіталізацією та високим потенціалом зростання (growth) зростають, значно випереджаючи ріст котирування акцій компанії з малою капіталізацією та недооціненим потенціалом (value).

Такі тенденції пояснюються посиленням страхів щодо стійкості економічного відновлення на тлі ситуації з COVID-19. Увага інвесторів й надалі прикута до розповсюдження штаму «Дельта», яке, посилюється.

Суттєвою подією для ринків також можуть бути результати засідання Федрезерву в середу, на якому можливе обговорення плану зі згортання купівель боргових інструментів на ринках. Посилення монетарної політики може позначитися на потенціалі уряду України ефективно забезпечувати плати фінансування дефіциту держбюджету коштом залучень на борговому ринку. Варто зазначити, план державних запозичень наразі не виконується. За перше півріччя до загального фонду держбюджету надійшло на 78,7 млрд грн менше плану − 260 млрд грн. Державних зовнішніх запозичень вдалося залучити на 63% менше плану, тоді як від розміщення облігацій внутрішніх державних позик надходження повністю покривають планові показники − 213 млрд грн.

Ми вирішили висвітлити ключові тенденції на борговому ринку та їх вплив на валютний ринок України.

Падіння активності на ринку ОВДП

Масштабне погашення минулого тижня ОВДП рефінансоване лише частково, що свідчить про низьку активність інвесторів, зокрема через перегляд облікової ставки Нацбанку. Нагадаємо, Нацбанк ухвалив рішення підвищити облікову ставку до 8% річних.

Аналітики не очікують особливих змін в активності цього тижня, оскільки ринок реагуватиме на дії Мінфіну та рішення щодо підвищення облікової ставки.

Попит на первинному аукціоні минулого вівторка був досить стриманим. Мінфіну вдалося залучити лише 7.5 млрд грн у національній валюті та рефінансувати менше половини минулотижневих погашень.

Про це повідомляють в ICU. Низький рівень рефінансування обумовлений тим, що учасники ринку очікували на рішення Нацбанк щодо облікової ставки. Окрім цього, нерезиденти продовжили скорочувати свій портфель гривневих облігацій.

Через це й на вторинному ринку обсяг торгівлі ОВДП в нацвалюті не зазнав істотних змін, як і середньозважені ставки за укладеними договорами.

Вчергове найбільше торгувалися ОВДП із погашенням у липні 2022 року в обсязі біля 30% від загального обороту вторинного ринку.

Аналітики  ICU очікують, що ситуація з фінансуванням бюджету не виглядає катастрофічною, але після підвищення облікової ставки Мінфіну доведеться підвищувати ставки за ОВДП для збереження принаймні поточного рівня премії до облікової ставки. З метою збільшення залучень, ставки, напевно, зростатимуть. Актуальним це буде насамперед для нерезидентів, які витримують паузу в нових інвестиціях, й з укріпленням національної валюти поточні дохідності стають для них менш привабливими.

Україна завершила додаткове розміщення єврооблігацій

Україна завершила додаткове розміщення єврооблігацій на суму 500 000 000 доларів США з відсотковою ставкою 6,876% та погашенням у 2029 році.

Про це повідомляє Мінфін. Згідно з повідомленням, 27 липня 2021 року Україна провела розрахунки за додатковим розміщенням облігацій зовнішніх державних позик (єврооблігацій) на суму 500 млн доларів США з відсотковою ставкою 6,876% та погашенням 21-го травня 2029 року,  загальна непогашена сума яких становила 1 250 млн доларів США.

Довипуск єврооблігацій відбувся з дохідністю 6,30% та ціною пропозиції при вторинному розміщенні 103,493%. Єврооблігації будуть допущені до торгів на головному ринку Лондонської фондової біржі завтра, 28 липня 2021 року, йдеться в повідомленні відомства.

В результаті завершення додаткового розміщення єврооблігацій, загальна номінальна сума єврооблігацій, номінованих в доларах США, з відсотковою ставкою 6,876% та погашенням у 2029 році в обігу складає 1 750 млн доларів США.

Варто зазначити, найбільший попит був з боку інвесторів зі США, Сполученого Королівства та країн континентальної Європи, які придбали більшу частину єврооблігацій додаткового розміщення  — їх частки становлять 51,5%; 36,5% та 11% відповідно. Інвестори з Азії купили 1% додаткового розміщення.

Інвестиційну базу всієї транзакції переважно складають фонди, які управляють активами (60,6%), хедж-фонди (32,9%), банки (3,5%), пенсійні та страхові фонди (2,0%) та приватні банки (0,9%).

Кошти від додаткового розміщення єврооблігацій були перераховані в Україну та будуть використані для фінансування держбюджету, йдеться в повідомленні Мінфіну.

Мінфін здійснив впевнений крок для забезпечення валютних рахунків, особливо в умовах проблем співпраці з МВФ щодо наступного траншу найближчим часом та більш пізнього отримання розподілу СПЗ, ніж найближчого погашення зовнішнього боргу.

Ринок сприйняв додаткове розміщення без особливих хвилювань. Попри те, що початкові цінові орієнтири були встановлені досить високо (6.625%), рівень дохідності у підсумку виявився близьким до ринкових котирувань.

Пропозиція валюти переважає

Попри послаблення валютних обмежень курс гривні посилився завдяки перевазі пропозиції валюти на ринку, йдеться у повідомленні

Про це повідомляють в ICU. Позитивна динаміка упродовж цього тижня може зберегтися через сплату щомісячних податків і продажу валюти сільгоспвиробниками.

Протягом минулого тижня продаж іноземної валюти клієнтами банків перевищувала купівлю, що додало підтримки гривні й навіть змусило Нацбанк викупити у п’ятницю 32 млн дол., поповнивши міжнародні резерви.

Цілком ймовірно, що ключовими продавцями валюти були як експортери, яким потрібна була ліквідність у національній валюті для сплати щомісячних податків, так і сільгоспвиробники, що отримують валютний виторг та теж мають потребу в гривневі для задоволення потреб в оборотних коштах.

У підсумку гривня укріпилася за тиждень на 0.7% до 27.05 грн/дол., йдеться в повідомленні ICU.

Економісти прогнозують, що навіть без надходження іноземної валюти від нерезидентів для купівлі ОВДП упродовж липня 2021 року гривня поступово укріплювалася та може ще продовжити цей рух і надалі, перетнувши рівень 27.0 грн/дол. у бік посилення, в коридор 26.5-27 грн/дол. уже цього тижня.

Основний вплив матимуть усе ті ж чинники, що й минулого тижня, забезпечуючи клієнтський баланс на боці пропозиції. Але Нацбанк буде стримувати укріплення, затримуючи курс гривні ближче до 27 грн/дол., прогнозують аналітики ICU.

💬 Последние комментарии
Ядрачистыйизумруд
Да не забулы ,не забулы мы про множество военных баз и био-лабораторий американских по миру,да и про "миролюбивое" НАТО тоже помним.
Мяколя
та ввже не забувайте звидки корона вирусь
Ке
чтоб развалить СССР - США перевернула мир и сейчас не откажется
е
Елена, так говоришь Украина социальная страна? ну-ну.. прокомментируй, БРЕХЛО...
е
А куда Украина девала свои продвинутые технологии? Петя их продал и такие как ты?А что со станками в Украине, ЧТО нового сделано при майданутых за ВОСЕМЬ лет? А корабли в Николаеве чего не делают, а заказывают в Турции и покупают сильно бу лоханки по всему шарику?Свой завод разрушили такие как ТЫ! а почему? потому что америкосам конкуренты НЕ НУЖНЫ! так что там с Кравчуком, Кучмой и Ющем при которых страна из богатейших республик бывшего союза скатилась на одно из последних мест в Европе?? Че молчишь? Ответь за свое отношение к ним, че слабо? и не БРЕШИ что уже писала! НЕ БЫЛО этого!...
е
честные люди свою страну за печеньки не продают и не разваливают в угоду америкосам и другим! так что кончай БРЕХАТЬ честная нашлась...
е
очень аргументированный ответ... ничего другого и не ожидал.. так ГДЕ внушение твоей подружке что матерится это нехорошо? что ПОСТОЯННО брехать это плохо?? НЕТ ЭТОГО!...