Українські аграрії міняють кукурудзу і соняшник на сою
Экономикаnews.finance.ua28 марта 2015

Українські аграрії міняють кукурудзу і соняшник на сою

Аби більше виграти на світових цінах, українські аграрії цього року будуть активніше сіяти вигідніші культури. Відмінна риса нинішнього маркетингового року – підвищення привабливості експорту сої та ріпаку, повідомив фахівець відділу агропромислового комплексу ДП «Держзовнішінформ» Євген Томашевський.

Наприклад, ріпак минулого року забезпечив зростання валютної виручки на 51% (порівняно з 2013 р) – до $1,2 млрд. А традиційний продукт українського експорту – соняшникова олія – показав скромний приріст виручки в 8% (до $3,5 млрд) при збільшенні фізичного обсягу вивезення продукту до рекордних 4,3 млн т. (зростання на 35%).

Збільшенню експорту соєвих бобів в цьому сезоні сприяв рекордно високий урожай. За оцінками ІА «АПК-Інформ», він склав 3,8 млн т, перевищивши показник 2013 року майже на 41%. Цього вдалося досягти, перш за все, за рахунок розширення посівних площ до 1,8 млн. га (1,4 млн. га в 2013/14 МР), а також завдяки зростанню врожайності, яка в середньому по країні склала 22 ц/га – на 5,2% вище показника минулого сезону.

Досить імовірно, що аграрії, раді торішнім успіхам, вирішать продовжити розширення посівних площ під соєю та ріпаком. «Проте, продажі ріпаку зазнають сильних коливань і не демонструють стабільного зростання, – уточнив Євген Томашевський.

А ось соя, на відміну від ріпаку, демонструє стабільне зростання продажів з року в рік. Її поставки на зовнішні ринки зросли з 500 тис. т. В 2010 р. до майже 1,7 млн т. у 2014-му. Причому загальна вартість експорту сої в минулому році склала $703 млн.

«Що стосується соняшнику, можна сказати, що посівні площі можуть знизитися, але вони будуть віддані під сою, оскільки виробництво сої має велику рентабельність, ніж виробництво соняшнику», – пояснив Євген Томашевський.

Цей прогноз вже підтверджується. Наприклад, нещодавно агропромислова група «Агротрейд» завила про плани в 2015 р. скоротити посіви кукурудзи на 50% на користь сої та соняшнику. «В Україні кукурудза вже другий рік поспіль перебуває на межі рентабельності. Сьогодні тренд на аграрному ринку – соняшник і соя», – йдеться в повідомленні «Агротрейду».

Цього року, як прогнозує Євген Томашевський, продаж сої за кордон перевищить 2,3 млн т, що з урахуванням поточних цін на цю культуру (близько 10 000 грн/т. або $430/т.) дасть $1 млр. загальної виручки.

Написать комментарий
Авторские статьи
Политика10 часов назад
Боинг. «Птичка прилетела". Украинский полковник признал вину Киева в крушении MH17 в 2014 году
Геополитика10 часов назад
Уменьшить санкции, начать диалог, иначе война. В США призвали пересмотреть отношения с Москвой 2
Политика10 часов назад
Белорусская матрица 2
Геополитика11 часов назад
Польшу настигла расплата за снос советских памятников, откуда не ждали 1
События в мире14 часов назад
Драки с ОМОНом и внутренними войсками: как прошла ночь после выборов в Минске. Фоторепортаж 3
Политика15 часов назад
Человек дождя, или Кадры не решают ничего
Геополитика15 часов назад
Германия: колония США или независимое государство?
Политика16 часов назад
Медведчук тут ни при чем. Зачем Зеленский закрыл границу с Крымом, "закупорив" сотни тысяч граждан Украины 1
Общество16 часов назад
Иерарх раскола СЦУ Гавриил Кризина: вражда с клириками, раскол в расколе, манипуляции и ворованные вещи