Экономикаsuspilne.media1 сент.

В Україні на рік настає податкова амністія. Як перевірити, кого це стосується

nk_hauz/7OMa1JV7g.jpeg

З 1 вересня в Україні стартує податкова амністія, під час якої протягом року українці разово можуть задекларувати свої необліковані доходи. Про умови надання такої амністії, хто і задля чого може нею скористатися, роз'яснили в етері Українське радіо Рівне представниці Головного управління Державної податкової служби у Рівненській області.

На кого розповсюджується амністія

Одноразове спеціальне добровільне декларування фізичними особами активів – це можливість для бізнесу вивести свої активи з тіні й надалі активно працювати та залучати інвестиції, – повідомила заступниця начальника ГУ ДПС в області Зоя Хоній.

"Закон про добровільне декларування активів – це можливість, перш за все, взаємно почати відновлювати довіру між бізнесом та податковою службою. Це стосується не тільки бізнесу, а усіх фізичних осіб – громадян України", – уточнила вона.

У першу чергу законом можуть скористатися фізичні особи – резиденти, а також нерезиденти України, які на момент отримання активів були резидентами й платниками податків в нашій державі, – роз'яснює начальниця відділу інформаційно аналітичного забезпечення та опрацювання податкових ризиків податкової служби в області Віта Іванчик.

"Якщо говорити більш конкретно, то це громадяни, які здійснювали свою господарську діяльність на той момент неналежним чином врегульовану у законному порядку й, відповідно, не в повному обсязі, чи взагалі не сплачували податки. Це також трудові мігранти, які неофіційно працювали закордоном, громадяни, які на той момент отримували зарплату неофіційно", – зазначила вона.

За який період і що декларувати

За словами Зої Хоній, йдеться про амністію, яку намагалися запровадити в Україні з 2005 року, але відкладали.

"Сьогодні рішення щодо проведення одноразового добровільного декларування прийняте і зацікавленість до цього питання з боку суспільства досить висока. Одноразове декларування є правом громадянина, а не обов'язком і виключно за власним бажанням особа може задекларувати свої активи, які раніше не були оподатковані", –акцентувала заступниця начальника Служби.

Як зазначила Віта Іванчик, декларувати потрібно:

  • земельні ділянки, об'єкти житлової й нежитлової нерухомості;
  • транспорт, антикваріат, ювелірні вироби, дорогоцінне каміння;
  • валютні цінності, банківські метали, монети;
  • кошти у гривнях, позики, надані третім особам й на момент подачі декларації не повернуті;
  • інші об'єкти, частки внесків у корпоративні права, права інтелектуальної власності й інше.

Йдеться про активи, отримані до 1 січня 2021 року.

Що декларувати не треба

Не потребують декларування квартира або декілька квартир, якщо їхня сукупна площа не перевищує 120 кв. м та майнові права на такі квартири. Не декларуються нежитлові будинки некомерційного призначення, площею менш як 60 кв.м.

"Щодо житлових будинків, один або декілька, якщо площа до 240 кв. м – не декларується. Дуже багато випадків, коли будинки в стадії незавершеного будівництва, не введені в експлуатацію. Проте якщо по всіх документах площа такого будинку до 240 квадратів, при цьому є право власності на земельну ділянку, то таке незавершене будівництво не декларується. Понад 240 квадратів – слід декларувати", – роз'яснила Віта Іванчик.

Земельні ділянки не декларуються в межах площі безоплатної передачі. Відповідно до Земельного кодексу, для ведення особистого селянського господарства – не більше 2 гектарів, для ведення садівництва – не більше 12 соток, для будівництва і обслуговування житлових будинків й споруд у селах – до 25 соток, у селищах – не більше 15 соток, у містах й для індивідуального дачного будівництва – не більше 10 соток, для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 1 сотки, – зазначила начальниця відділу.

"Щодо транспорту – не декларується, якщо наявний один транспортний засіб, який не використовується в комерційній діяльності, тобто – для особистого використання і інші активи, крім зазначених вище. Також ті, сумарна вартість яких не перевищує 400 тисяч гривень", – зазначила Віта Іванчик.

Вона уточнила, що скористатися податковою амністією не можуть також держслужбовці, які з 1 січня 2005 року подавали декларацію в межах законів про корупцію й держслужбу.

"Вони не підпадають під суб'єкти, які можуть скористатися правом на подачу такої декларації, крім тих службовців, які виступали як кандидати, претенденти на державну службу, проте за результатами конкурсу не були особами, які прийняті на посаду держслужбовця", – сказала вона.

Амністією не можуть скористатися малолітні, недієздатні особи й громадяни України, щодо яких ведуться слідчі дії, порушені кримінальні провадження.

Гарантії декларанту

За словами Віти Іванчик, декларування грошей передбачає кілька етапів. Потрібно заповнити декларацію, відкрити рахунок у банку, спеціальним використанням ці кошти покласти на рахунок, подати декларацію і сплатити збір.

"Держава надає для суб'єктів декларування ряд гарантій. Насамперед не проводиться перевірка щодо джерел походження цих коштів. По-друге, відомості, які містяться в цій декларації, є конфіденційною інформацією і вони не підлягають поширенню щодо сум і суб'єктів. Відомості не можуть бути використані у розслідуваннях та перевірках щодо декларанта, а також як докази у кримінальних провадженнях", – уточнила Віта Іванчик.

Добровільна декларація підлягає лише камеральній перевірці. Це означає, що не буде документальних перевірок, а відтак – штрафів. Також при сплаті одноразового збору платника звільняють від сплати 1,5% військового збору.

"До декларанта, який сплатив в повному обсязі суми, не можуть застосовуватися заходи забезпечення кримінального провадження, запобіжні заходи і вчинятися будь-які слідчі дії, розпочинатися провадження у справах про адміністративне, цивільне правопорушення за порушення саме податкового валютного законодавства", – зазначила начальниця відділу.

Не потрібно також вказувати джерело доходу. Є вимога про документальне підтвердження витрат щодо закордонних активів.

Що потрібно сплатити державі

Законом встановлені три ставки збору, які запроваджуються:

  • загальна ставка 5%;
  • до закордонних активів 9%;
  • при придбанні облігації внутрішньодержавної позики строком обігу понад 365 днів – ставка 2,5%.

Перебачили й альтернативні ставки – якщо платіж розтерміновують на три рівні строки, то замість 5% платник сплачує 6% збору, для іноземних доходів – 11,5% і по внутрішніх облігаціях – 3%, – зазначила Віта Іванчик.

"Крім того, на період з 1 вересня 2021 до 1 березня 2022 року для закордонних активів передбачено, що замість 9% буде застосовуватись ставка у розмірі 7%, а при розтермінуванні рівними частинами – замість 11,5% буде 9,5%. Тобто, платникам, які в першу чергу подадуть декларації, буде понижена ставка", – сказала вона.

Є можливість замість 5% заплатити 2,5%, – додає Віта Іванчик. Платник, який має готівку, може купити державні облігації України з терміном обігу 365 днів й більше без права дострокового погашення. До вартості цих облігацій застосовується ставка 2,5%.

До чого зобов'язує амністія й що буде далі

Платник повинен подати декларацію особисто, без уповноважених осіб, представників і виключно в електронній формі. Він має сплатити суму збору, яку визначив. Якщо вона не сплачена, то вважається, що така декларація не була подана, – зазначила Віта Іванчик.

Податкова амністія, яка діє до 1 вересня 2022 року, передбачає, що свідомі громадяни задекларують незадекларовані доходи, – акцентує Зоя Хоній.

"Цей термін достатній, щоб переусвідомити, прорахувати, чи дійсно були незадекларовані доходи. Це їхнє власне бажання. Після закінчення терміну громадяни будуть оподатковуватися згідно з податковим кодексом, за ставками. Добровільне бажання позбавляє їх кримінальної відповідальності, тому що створюються контролюючі органи, зокрема – Бюро економічної безпеки. Скоріше всього, це буде відповідальність надалі", – прокоментувала Віта Іванчик.

За словами Зої Хоній, за час амністії є можливість розпочати свою роботу з чистого аркуша, легалізувати активи на компромісних умовах і мати можливість формувати позитивну податкову історію.

"Кожен громадянин буде мати візитівку для правоохоронних органів, податкової служби, тобто зможе підтвердити, що він виконав свій громадянський обов'язок і задекларував свої необліковані доходи, "чистий" перед державою і далі починає свою діяльність у правовому полі, – акцентувала Зоя Хоній.

За несплату податків передбачена адміністративна відповідальність, фінансова, а також кримінальна відповідальність за 202 статтею Кримінального кодексу України. Це може бути штраф або обмеження волі.

Як перевірити, чи треба декларація

"Насамперед, якщо зайти в електронний кабінет, автоматично підвантажується довідка про доходи, яка обліковує доходи з 1998 року. Платник бачить, чи отримував він, чи ні. Розуміючи, що офіційних доходів, з яких сплачені податки, немає, при цьому наявне майно, яке куплене за кошти, то виникає питання: "Де ж ти взяв ці кошти?". Оце є можливість таким громадянам легалізувати ці кошти, подати декларацію і сплатити 5% збору", – резюмувала Зоя Хоній.

Електронний ключ до свого електронного кабінету можна отримати у податковій, або ж у будь-якому банку, – уточнила вона. В кабінеті – усі дії й листування зі Службою.

"Якщо по камеральній перевірці немає донарахувань, зменшення суми збору, а лише арифметичні, методологічні помилки, які не вплинули на суму збору, то податковий орган надсилає повідомлення і платник має правом протягом 20 календарних днів подати нову, правильно заповнену декларацію", – додала Віта Іванчик.

Людині, яка перебуває за кордоном, не потрібно їхати в Україну, достатньо подати декларацію через електронний кабінет.

💬 Последние комментарии
Весёлый Роджер
«Елена – 4 ноября 2020 - … И дупой и пыхвой тоже работают …опыта наберутся,знаний и будет в Украине современные и обученные кадры…,»
Весёлый Роджер
Ну как ТВАРЬ брехливая, шлюха ты орально-анальная и сраколиз вечный Шмуля Сруля, поведуй нам, таки сколько Союз поставлял машин, станков и др. высокотехнологичного оборудования??? Только не надо тут пиСдить про страны СЭВ и Африки и др. третьего Мира. Давай тварь, начинай... Шо там, дэ гивнястый твой язык, вже у сраке, як у поханой продажной собаки?
Весёлый Роджер
Луночка!!! вот она разгадка, чаму у "еры" буквы так скакали, это её так на кровати ласкали! :-)))
Весёлый Роджер
Луночка, а может не с одной машинки-ноута, а с одной кровати? Ну зашла в гости к Шмули, из соседней палаты? :-))
Весёлый Роджер
«Ты Шмуля недое́бок хорошо пришибленный,…»как Ковтун, «два брата дегенерата ,ха.» «Елена - 23 апреля 2020 - Татьяна Чорновол … , ку а разумнее тебя ,в разы, притом она кто, к кто ты, никто ты , полный ноль, ха. ..» «А Украина идёт в Европу.»… хотя и мает голую *опу! «Елена - 05 мая 2020 - С Парубия спроса нет, неподсуден.,справка прилагается,это лучше,чем охранная грамота, индульгенция на всю жизнь,…» да и у тебя Шмуля наверняка такая есть, Сала Уранили!
Весёлый Роджер
Я понял Шмуля!!! Цэ твой новый шизнутый шедевр! Значит - ЧеловИка делает щирым та автоматично вумным, ни его знания, ни его образование, ни его навыки в работе, а наоборот их полное отсутствие - ну як у тебя!!! Ты же тильки пиСдить горазд! Сила щирой нации у повний дебиляции!!! Ну щоб можно было, як скот выгнать на майдан, сотню отстрелить - обозвать хероями, а остальным пообещать по 1000 евро у рыло чи кулю у лоб, а писли этих же долбоЭбов наивных, ждунов панувания, обобрать и во Флориде 20 вил понакуповать! Чи газ свий с гешефтом у 4000% втюхивать! Ось цэ дило для щирого мудиллы! Сало уронили - хероям убийцам детей мало!
Весёлый Роджер
НУНЕТАКБАБАЕРА, дура ты ХаЛеРа! Ты же раньше через ЖоПу вСё пИсАлА и до хрена.... точек ...ставила ... Или тоби током било, или ты в трамвае куёвском, ну зовсим новом, 50-летней давности, всё писала, коди по путям кривым скакала!