Экономикаsud.ua26 мар.

В Україні змінять нарахування пенсій: деталі

nk_hauz/-mwfy7fz_bbgwtvkosvf.jpg

Депутати визначатимуть розмір доплат соціальних виплат.

Кабінет міністрів України вніс до парламенту законопроект № 5045 про заходи щодо упорядкування системи розрахунків розмірів прожиткового мінімуму, соціальних виплат, грошових платежів і стягнень та плати за надання адміністративних послуг (адміністративного збору). Нові зміни мають почати діяти з 1 січня 2022 року і стосуються введення нових величин для соціальних виплат.

Чиновники пропонують нове визначення «прожитковий мінімум» — сума вартості набору продуктів харчування, достатнього для забезпечення повноцінного функціонування організму людини і збереження її здоров’я, та вартості непродовольчих товарів і послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості на мінімальному рівні, визначеної відповідно до статті 3 Закону України “Про прожитковий мінімум”;

Вводиться нове поняття «базова величина для соціальних виплат» — показник для розрахунку встановлених відповідно до законів і нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України щомісячних соціальних виплат (надбавок, підвищень, додаткової пенсії, пенсії за особливі заслуги, різних видів соціальної допомоги), що встановлюються до пенсії, державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю; стипендій; компенсаційних виплат, а також одноразових грошових виплат (допомог).

Її розмір має затверджувати з 2022 року Верховна Рада в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Які розміри виплат пропонуються

Для військових та їхніх сімей

Одноразова грошова допомога призначається та виплачується в розмірі:

а) 965 або 645 базових величин для соціальних виплат населенню, встановлених на 1 січня відповідного бюджетного періоду, — у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов’язаного, резервіста;

б) 515 базових величин — у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності I групи; 385 базових величин — у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи; 320 базових величин - інвалідності III групи.

Розмір одноразової грошової допомоги не може бути меншим за 90 базових величин для соціальних виплат населенню, встановлених на 1 січня відповідного бюджетного періоду.

У разі призову виплачується вихідна допомога в розмірі 2,6 базової величини для соціальних виплат населенню.

Щороку до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога в розмірі 85 відсотків базової величини для соціальних виплат населенню.

Особам з інвалідністю внаслідок війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в таких відсотках базової величини для соціальних виплат населенню: особам з інвалідністю I групи — 50 відсотків, II групи — 40 відсотків, III групи — 30 відсотків.

Щороку до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова допомога в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи — 255 відсотків, II групи — 225 відсотків, III групи — 195 відсотків базової величини.

Особи, які мають трудові заслуги перед Батьківщиною

Надбавки до пенсій, які вони отримують, у розмірі 70 відсотків базової величини для соціальних виплат населенню, фінансування яких здійснюється за рахунок Державного бюджету України тощо.

Донори крові зможуть отримати надбавку до пенсії у розмірі 13 відсотків базової величини.

На обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору в таких розмірах:

3 відсотки – якщо об’єкт оподаткування не перевищує 165 базових величин;

4 відсотки – якщо об’єкт оподаткування перевищує 165, але не перевищує 290 базових величин;

5 відсотків – якщо об’єкт оподаткування перевищує 290 базових величин.