"Воднева енергетика": чи може Україна поборотися за американських інвесторів і ринок ЄС
Экономикаwww.unn.com.ua5 дней назад

"Воднева енергетика": чи може Україна поборотися за американських інвесторів і ринок ЄС

Про перспективу України на міжнародному енергетичному ринку і про шанси стати головним постачальником водню

Незважаючи на темні часи в українській енергосистемі і мільярдні борги перед виробниками "зеленої" електроенергії, український уряд продовжує декларувати свій курс на зростання частки зеленої енергетики та залучення інвесторів в цю галузь. На минулому тижні міністр закордонних справ Дмитро Кулеба під час телефонної розмови з конгресвуменом Марсі Каптур запросив американських інвесторів вкладатися у виробництво "зеленого" водню в Україні і створення інфраструктури для його транспортування в Європу. УНН з'ясував, чи варто чекати приходу американських і європейських інвесторів, і який потенціал України стати лідером експорту "зеленого" водню в ЄС.

"Зелений" бум

Ажіотаж на зелені джерела енергії в світі зростає величезними темпами. А перехід на водневу енергетику як майбутню перспективу своїх національних економік закладають десятки країни. У чому новизна? Водневі технології, забезпечують скорочення викидів парникових газів і наближають до вирішення проблеми глобальних кліматичних змін. За даними Bloomberg NEF (BNEF), "зелений" водень може скоротити глобальні викиди парникових газів до 34% до 2050 року. Однак сьогодні виробництво водню справа витратна і вкрай складна. На відміну від "жовтого" водню, який проводиться за допомогою атомної енергії, і "блакитного", - з природного газу. "Зелений водень" вважається самим чистим і видобувається методом електролізу води.

Сфери, де його можна застосовувати досить широкі - виробництво тепла для нерухомості, паливо для машин і навіть для космічної галузі. Саме "зеленому" водню уряд Німеччини надав перевагу і схвалив план по створенню інфраструктури для його транспортування. Передбачається, що для цього будуть використовуватися існуючі газопроводи, а також будуть побудовані нові труби. У червні минулого року була затверджена програма "Національна воднева стратегія", після чого, цю стратегію прийняли на рівні всього Євросоюзу.

Перспективним партнером в цьому напрямку Німеччина визначила Україну. Уряд ФРН вже анонсував виділення 8 млрд євро на 62 водневих проекти. Україна навіть встигла отримати перший пілотний проект. Його реалізовуватимуть дві компанії: Siemens, з німецько боку і ДТЕК, з української. Реалізовуватися проект буде на Маріупольському металургійному комбінаті ім. Ілліча. Там буде встановлено електролізер, потужністю 8,5 МВт, а вартість обладнання становить - 25 млн євро.

Згідно з підрахунками аналітиків, до 2050 року водень може забезпечити до 24% світової потреби в енергоресурсах, його щорічні продажі становитимуть 630 млрд євро. Тим країнам, які в майбутньому хочуть збирати вершки, потрібно вже відбудовувати технології і залучати кошти в перспективну галузь. У водневій стратегії ЄС відзначається, що в Україні є потенціал для встановлення 10 ГВт потужностей з виробництва "зеленого" водню. В агентстві UkraineInvest розповідають, що це дозволяє залучити в розвиток галузі близько 20 млрд євро.

Заступник Голови Держенергоефективності Шафаренко Юрія запевняє, що Україна однозначно буде цікава інвесторам, тому що у нас є всі можливості для реалізації таких проектів: "зелений" водень ми дійсно можемо транспортувати. Тому що якщо на сьогодні у нас немає сполучення електричного, то у нас є сполучення газове. Водень у певній кількості можна використовувати в електромережах. До 20% його можна змішувати з природним газом, що теж використовується як паливо. Тому це гарний напрямок, де ми можемо більше задіяти своїх потужностей, що працюють на виробництво електроенергії", - говорить він.

Зіпсувати великі очікування українського уряду може сама українська влада. Опитані експерти і учасники ринку вказують на головну проблему всіх інвестицій в країну - недовіра інвесторів, погане законодавство, корупція і "кидалово".

"Як європейські інвестори, так і американські мали проблеми з українською владою. У приватних розмовах, скажу, що ніхто не поспішає інвестувати у відновлювані джерела енергії (ВДЕ). Підкосила довіру ще більше зупинка інвестицій НЕФКО (Ред: Північна екологічна фінансова корпорація) у ВДЕ в Україні, там були дуже розсерджені діями Кабміну", - розповідає УНН оффрекордс один з найбільших інвесторів в країні. Джерело вказує, що Кабмін порушив домовленості і вирішив ввести додатковий акцизний податок на електроенергію. "У старих традиціях з них вирішили вичавлювати з інвесторів. Як і в минулому році намагалися їх зробити винними за колапс у відновлюваній енергетиці. Ніякий серйозний інвестор не погодитися працювати з такою владою", - пояснює він.

На недосконале законодавство вказує і Шафаренко. "Відверто скажу, що питання не стільки в інвестиціях, як в законодавчому полі, інвестиційної привабливості. Для інвесторів важливо бути впевненими в своїх інвестиціях, і що вони їх повернуть. Гроші в світі є, але їх хочуть вкладати туди, де є гарантії і повернення", - говорить він.

Юрій Продан, колишній міністр енергетики та вугільної промисловості (2007-2010, 2014 року) говорить, що зараз Україну намагаються заспокоїти і годувати енергетичними перспективами на тлі того, що Північний потік-2 буде добудований, а російські компанії, які брали участь в будівництві, не опиняться під санкціями США.

"Ситуація в енергетиці в цілому надто важка, щоб говорити про перспективи виробництва зеленого водню і прихід американських, або інших інвесторів. Ситуацію хочуть скрасити з Північним потоком-2, тому розповідають, що ми станемо лідером транспортування водню в Європу. Я до цього ставлюся вкрай скептично", - говорить він. Солідарний з такою думкою експерт з енергетики, Валентин Землянський. "Зараз головне завдання уряду вийти з боргової ями в енергетиці. У нас стільки проблем з тією ж зеленою енергетикою, що серйозно обговорювати виробництво водню - смішно", - говорить він.

А останній цвях в коробку з інвестиціями може забити Кабмін, який 2 червня вніс до Верховної Ради законопроект про введення додаткового акцизного податку на електроенергію з відновлюваних джерел енергії. У Європейській бізнес асоціації, вказують, що таке рішення призведе до додаткових витрат виробників електроенергії в 1,63 млрд грн на рік і буде порушенням зобов'язань, закріплених у Меморандумі з інвесторами. Інвестори з нерозумінням відреагували на таку ініціативу, і готуються до зупинки своїх проектів або навіть міжнародних судових розбірок. Через кризу в "зеленій" енергетиці в минулому році чистий відтік прямих іноземних інвестицій в Україну вже становив 868,2 млн доларів. Зараз Україна ризикує втратити ще більше.

Написать комментарий
💬 Последние комментарии
Елена
Остряк, Гитлер это твой друг.
quick loan
Вам потрібна термінова позика, щоб погасити рахунки, купити будинок, рефінансувати або побудувати новий бізнес, особисту позику, купити машину ?? тощо, зв’яжіться з відомим позикодавцем, не боячись втратити. ми пропонуємо позику людям, які потребують фінансової позики під 3% відсотків. зв'яжіться з нами сьогодні для швидкого та зручного оформлення позики щодо нашої послуги з надання позик. зв'яжіться з нами з будь-якою з наведених нижче деталей. Електронна адреса: quickloan2020@hotmail.com або WHATSAPP +1 (812) 266-9901
----
«Елена – 13 июня 2021 - Володимир Олександрович борется с олигархами,под руководством Америки.Слава Америке!» Вин приступил к написанию книги: "Моя Боротьба".
Весёлый Роджер
Бандера, Шухевич, херои Украины! Бандера, Шухевич, херои Украины! Бандера, Шухевич, херои Украины! Панду Гэть! Смерть творогам! Рагульему роду - нима переводу! «Российская промышленность не только справилась с кризисом в 2020 году лучше европейцев, но и добилась серьёзного достижения в обрабатывающей отрасли. Стране удалось ВДВОЕ СОКРАТИТЬ ИМПОРТ в этом сегменте и довести долю отечественной продукции до 60%. Если в 2014 году доля импорта в обрабатывающей промышленности составляла 80%, то теперь она снизилась до 40%. Это действительно можно считать прорывом.» У москалей прекрасная погода, а у щеникакнывмырлых опять идуть дожди! «Украинская экономика демонстрирует отрицательную динамику пятый квартал подряд.» Сала майдану! Сала бандеровцам и наивным, но дюже завистливым их холуям - щирым xoxлам, верящим продажным пропахандонам, типа Шмули_Елен!!! Сала Амерыкэ!!! Хероям убийцам детей мало!
Елена
Япония как Луночка живёт?Южная Корея,там между прочим войска США стоят и большое влияние имеет слово США в этих странах,обобрали их?они как живут?как в Урюпинске на 43 тыс.рублей? Почему их не обобрали, раздели,разули ,а Украину обязательно оберут до нитки?с какой такой им это надо?
Луна-2
Тем более у нее своих коррупционеров достаточно ...
Луна-2
Америке , честно говоря, наплевать на коррупцию.ЕЁ величество интересует только, чтобы не мешали ей поглотить капиталы этих всяких, местных туземцев,миллионеров . а на остальное, думаю, ей плевать.