Экономикаua.news1 авг.

ВВП України: оцінка та прогноз

nk_hauz/-mfsqwylggxah60qhfkw.jpg

Нацбанк залишив прогноз зростання реального ВВП незмінним – на рівні близько 4% у 2021-2023 роках.

Про це йдеться в Інфляційному звіті НБУ за липень 2021 року, повідомляє пресслужба  регулятора.

Аналітики зазначають, що на початку 2021 року відновлення економіки послабилося під впливом тимчасових та системних чинників: посилення карантинних обмежень та гірших погодних умов, а також посилення конкуренції на окремих зовнішніх ринках та складної ситуації у тваринництві. Приватне споживання, як і торік, надавало основну підтримку економіці.

У другому кварталі 2021 року економіка зростала високими темпами. Статистична база мала значний внесок, однак подальше відновлення забезпечувалося стійким споживчим попитом, сприятливим зовнішнім середовищем, збільшенням бюджетних видатків та пожвавленням інвестицій.

Надалі економіка України зростатиме через відновлення внутрішнього попиту, спричиненого послабленням карантинних обмежень, та сприятливу зовнішню кон’юнктуру. Приватне споживання залишиться головним драйвером зростання ВВП внаслідок збільшення доходів населення та поліпшення споживчих настроїв. Поліпшення фінансових результатів та ділових очікувань підприємств стимулюватимуть інвестиційну діяльність. Високий внутрішній попит значною мірою задовольнятиметься зростанням імпорту.

Ми вирішили висвітлити стан економіки та прогноз щодо економічних тенденцій в Україні.

Економічне відновлення та чинники падіння ВВП

Відновлення економіки в посткоронакризовий період пригальмувало. У I кварталі 2021 року падіння реального ВВП поглибилося до 2.2% р/р. Фактичне падіння економіки виявилося дещо глибшим за оцінку Нацбанку. Послаблення було очікуваним та частково пояснювалося січневим карантином та додатковими карантинними заходами наприкінці кварталу, гіршими погодними умовами, посиленням конкуренції на окремих зовнішніх ринках і складною ситуацією у тваринництві.

nk_hauz/-mfsqb5r1lfdngadkanj.png

Рисунок 1 – Внески категорій кінцевого використання в річну зміну реального ВВП, в. п.

Джерело: ДССУ, НБУ.

Причиною гіршого за прогнозний ВВП є передусім погіршення низки показників реального сектору в березні  (тоді як очікувалося їх поліпшення у зв’язку з початком дії низької бази порівняння) та повільнішим відновленням сектору послуг.

Варто зазначити, падіння ВВП передусім зумовлено суттєвим збільшенням від’ємного внеску чистого експорту (до 9.6 в. п.). Через подальше зростання споживчого попиту та ділової активності стрімко збільшувався імпорт товарів проміжного споживання та засобів виробництва. У результаті загальний імпорт зріс на 3.7% р/р. Водночас спад експорту поглибився до 17.4% р/р унаслідок нижчих торішніх врожаїв, посилення конкуренції на окремих ринках (продукції ГМК) та подальшого падіння обсягів транзиту газу.

nk_hauz/-mfsqcilmtzyk9ypuawq.png

Рисунок 2 – Внески ВДВ окремих видів діяльності в річну зміну реального ВВП, в. п.

Джерело: ДССУ, НБУ.

У розрізі видів діяльності в I кварталі за більшістю секторів збереглося падіння. Скорочення експорту стало вагомим чинником спаду в промисловості, а складна ситуація у тваринництві – падіння в сільському господарстві. Менші, ніж торік, витрати бюджету на дорожнє господарство та складніші погодні умови зумовили повернення показників будівництва до падіння. Все це позначилося на результатах гуртової торгівлі та транспорту. Через посилення карантинних обмежень надалі скорочувалася ВДВ «контактних» секторів послуг, зокрема готельно-ресторанного бізнесу, адміністративного та допоміжного обслуговування (оренда, прокат, туристичні послуги). Однак стабільна робота банківського сектору та стійкий попит на послуги сфери ІТ та фінансові послуги сприяли швидкому зростанню ВДВ у цих видах діяльності. Пожвавилася й сфера операцій із нерухомим майном.

Прогноз ВВП

Стійкий споживчий попит та сприятливі умови зовнішньої торгівлі компенсують втрати економіки України через посилення карантину взимку та навесні. Зважаючи на це, Нацбанк зберіг прогноз зростання реального ВВП у 2021 році на рівні 3.8%, йдеться в Інфляційному звіті.

Надалі економіка зростатиме на близько 4.0% щороку, витікає зі звіту регулятора.  Крім високого приватного споживання, цьому сприятимуть значний попит на товари українського експорту, а також пожвавлення інвестиційної діяльності підприємств.

nk_hauz/-mfsqbswcdfljgwnosk0.png

Рисунок 3 – Реальний ВВП, % р/р

Джерело: НБУ.

Утім, прогноз ґрунтується на припущенні збереження адаптивного карантину й у найближчому майбутньому. Очікується, що темпи вакцинації проти коронавірусу суттєво пришвидшиться, що дозволятиме охопити всіх охочих вакцинуватися у 2022 році. Обмеження не стосуватимуться заборон для економічної діяльності, а лише вимог до посилених антиепідемічних заходів на регіональному рівні.

Отже, у 2021 році ВВП зросте на 3.8% завдяки підвищенню зовнішнього попиту, а також відсутності жорстких карантинних обмежень у другому півріччі, зазначають в Нацбанку. Це відбуватиметься на тлі активного відновлення української економіки у 2021 році. Ключовим рушієм відновлення залишатиметься споживчий попит унаслідок підвищення реальних доходів населення.

Відсутність жорстких карантинних обмежень та зменшення рівня невизначеності сприятимуть поліпшенню споживчих настроїв та активізації бізнесу в другому півріччі. Нарощування темпів вакцинації в Україні дасть змогу швидше відновитися найбільш постраждалому від карантину сектору послуг та пасажирських перевезень. Ті сектори, які найменше постраждали від карантинних обмежень (зокрема промисловість, сільське господарство), основний поштовх отримають від зростання зовнішнього попиту.

nk_hauz/-mfsqakklhs3acl4n2l1.png

Рисунок 4 – Внески в річну зміну реального ВВП за категоріями кінцевого використання, в. п.

Джерело: НБУ.

Крім того, результати агропромислового комплексу суттєво покращаться внаслідок очікуваної високої врожайності за більшістю культур. Сприятливі умови торгівлі дадуть змогу поліпшити фінансовий стан експортерів та відновити інвестиційну активність.

Надалі ВВП України зростатиме на 4% щороку внаслідок стійкого відновлення світової економіки, що збільшуватиме попит на товари українського експорту. Поліпшення фінансових результатів підприємств та активізація кредитування сприятиме зростанню інвестиційної діяльності. Разом зі збільшенням приватного споживання це стимулюватиме нарощування імпорту.

Споживчі витрати й надалі активно зростатимуть на прогнозному періоді внаслідок збільшення реальних доходів населення. У 2021 році номінальна заробітна плата зросте майже на 20% завдяки відновленню економіки, що підвищуватиме попит на робочу силу, а також підняттю мінімальної заробітної плати. Нагадаємо, середня номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій у червні 2021 року становила 14313 грн, що у 2,4 раза вище рівня мінімальної заробітної плати (6 тис. грн). Проти травня 2021 року розмір середньої номінальної заробітної плати у червні збільшився на 6,0%, а за останні 12 місяців (у порівнянні з червнем 2020 року) – на 23,6%.

У результаті приватне споживання пришвидшиться на 8% та буде основним драйвером росту ВВП. Ситуація на ринку праці також поліпшуватиметься завдяки відновленню економіки. Рівень безробіття знизиться та наблизиться до нейтрального рівня 8,5% у наступному році. У середньостроковій перспективі разом зі зниженням темпів росту заробітних плат дещо уповільниться і зростання приватного споживання (5 – 6.5% на рік). Водночас його підтримає подальше поліпшення споживчих настроїв та активізація кредитування.

Відновлення інвестиційної активності після різкого зниження торік стимулюватиметься поліпшенням фінансового стану та ділових очікувань підприємств. Цьому сприятиме зменшення невизначеності щодо подальших карантинних обмежень завдяки вакцинації.

Сприятливі умови торгівлі обумовлять нарощування фінансових ресурсів в експортерів, що збільшує їх потенціал до інвестицій в основний капітал. Потреба в оновленні виробничих потужностей (насамперед у металургії) лежить у площині посилення екологічних вимог для експорту до країн ЄС. Відтак очікується, що у 2021 році зростання інвестицій забезпечуватиметься не лише державними програмами, а і коштами приватного сектору. На всьому прогнозному періоді інвестиції в основний капітал зростатимуть на 8 – 9% щороку, однак їх частка у ВВП – зростатиме досить повільно – з 13% у 2020 році до 14% у 2023 році.

В підсумку варто зазначити, такі низькі рівні інвестицій до ВВП в Україні спостерігались лише один раз під час кризи 2014–2015 років, і пояснюються суттєвим зростанням невизначеності щодо майбутнього.