Закон про зміну "зеленого" тарифу не вирішить проблем галузі – експерт
Экономикаgreenpost.ua17 августа 2020

Закон про зміну "зеленого" тарифу не вирішить проблем галузі – експерт

Нещодавно прийнятий Верховною Радою і підписаний Президентом закон, яким змінюється "зелений" тариф, дуже ймовірно не вирішить проблем, що накопичилися в галузі. Про це пише директор з досліджень DiXi Group Роман Ніцович.

За його словами, консенсус щодо закону і відповідного меморандуму уряду з виробниками енергії з відновлювальних джерел дуже хиткий. До того ж, меморандум підписали не усі інвестори. 

"Оскільки не оприлюднено розрахунків, що лягли в основу оновлених ставок «зеленого» тарифу, вже зараз звучать погрози про судові та арбітражні позови. Хоча всі попередні місяця переговорів були спрямовані на те, щоб уникнути подібного сценарію", - пише Ніцович.

По-друге, стверджує експерт закон не вирішує всієї проблеми суттєвих фінансових небалансів, що виникли на ринку через недосконалу систему ПСО:

"За оцінками самих розробників, закон дозволить скоротити дефіцит кошторису «Гарантованого покупця» лише на 6,4 млрд грн на рік. Тоді як станом на липень це підприємство сформувало борг перед генерацією на ВДЕ у розмірі 19,4 млрд грн. Як наслідок, багато компаній-операторів опинилися перед ризиком банкрутства та надзвичайно зацікавлені у погашенні боргу... Не виключено, що ситуація буде корисною особам або компаніям, які мають намір скупити активи ВДЕ за привабливою ціною та сформувати власний енергетичний бізнес".

Крім цього документ по суті запроваджує прямі бюджетні субсидії виробників ВДЕ, а це, пише Ніцович, суперечить європейським принципам роботи ринку електроенергії та правилам надання державної допомоги. Ця новація, за словами експерта ще далі віддаляє «зелену» генерацію від повноцінної участі в ринку.

"По-четверте, сумнозвісні правки про «зелену» електрометалургію, для якої буде застосовано «знижку» до тарифу на передачу. Питання залишаються як до критеріїв віднесення до «зелених» металургів (прямі викиди не більше 250 кг CO2 на тону продукції та виключно електродуговий метод), так і в цілому до дискримінаційного характеру підтримки відносно інших екологічно ефективних виробництв і галузей", - пише Ніцович.

До того ж закон фактично суперечить зобов'язанням, які Україна має перед Євросоюзом.

"Закон про зміни в системі підтримки ВДЕ, безумовно, стосується конкретних зобов’язань як за Угодою [про асоціацію з ЄС], так і за Договором про заснування Енергетичного Співтовариства. Мова йде про Директиву 2009/28/ЄС щодо стимулювання використання енергії з відновлюваних джерел, імплементація якої має сприяти повній інтеграції українського ринку електроенергії до ЄС... Якби текст законопроекту до другого читання – особливо зі схваленими правками щодо «зеленої» металургії – потрапив до експертів Єврокомісії, висновок Брюсселя міг би бути негативним", - вважає експерт.

1 комментарий

Написать комментарий
  • гость
    17 августа 2020
    Банкротство ну хер с ними. Что народу от этого. Ну беднее станет Ахмека. Но не папереть же пойдет.
    Ответить