Обществоcv.znaj.ua14 сент.

50 років "Червоній руті", пісні, що стала неофіційним гімном України

nk_hauz/-mhblypxkjbmkhg8fuy_.jpg

Рівно 50 років тому, в сонячну неділю, 13 вересня 1970 року, на Театральній площі в Чернівцях збирався натовп. Подія планувалась непересічна - пряме включення до ефіру київської студії телебачення. Про це пише ВВС News.

Передача "Камертон доброго настрою" мала стати майданчиком для першого ефірного виконання пісень чернівецької музичної зірки - композитора Володимира Івасюка.

"Прем'єрити" мали двома свіженаписаними піснями - "Червона рута" та "Водограй".

Величезна камера, схожа на коробку фокусника, і двоє перед нею - Івасюк та місцева юна співачка - Олена Кузнєцова.

50 років по тому ми стоїмо з Оленою на тому самому місці. Тоді вона потрапила в ефір випадково. Володимир Івасюк, хоч і був іще юним студентом, але енергії та організаторських здібностей йому вистачило на створення та участь у вже декількох музичних колективах, які на регулярній основі виступали по всіх регіонах навколо Чернівців.

21-річний Володя Івасюк був студентом-медиком і "самодіяльним" композитором. Його ж активність в організації концертів і привела до того, що всі вокалісти, з якими він працював на той момент, були на гастролях. Цей факт і вирішив долю Олени Кузнєцової, яка увійде в історію і десятки телевізійних сюжетів як перша виконавиця "Червоної рути".

На прохання ще раз заспівати легендарну пісню Олена зітхає - давно не співає, операція на зв'язках. Тепер лише вчить студентів і до ювілеїв дає інтерв'ю.

Не було людини в Чернівцях, яка б не наспівувала "Червону руту". За рік той самий ефект буде справлено на весь СРСР. Українською заспівали узбеки, литовці, казахи, грузини й росіяни.

З кумедних селян українці раптом перетворились на тих, що роблять "мейнстрім-контент". Музика, яку слухають не як етнографічну екзотику, а як сучасний модний саунд.

На всесоюзний конкурс "Пісня року" в 1971 році поїде "Червона рута", а "Водограй" залишать на 1972-й. Згодом музика Івасюка розлилась і за межі Союзу. Софія Ротару з "Водограєм" їде в Сопот.

За сучасними критеріями Івасюк перетворився на суперзірку. Більше ста пісень. Десятки не записаних на плівки творів. Музичні фільми, серед яких і однойменна "Червона рута" з Василем Зінкевичем та Софією Ротару в головних ролях. Діаспора співає Івасюка. В Америці видають платівку його пісень.

"Органи" запропонували Івасюку "виправдатися" за популярність у ворожій Совєтам Америці жестом щедрості - віддати доларові гонорари за свої твори у "Фонд миру". На що принциповий Івасюк відповів, що не фінансуватиме "терористичні організації". Тут треба зазначити, що саме цей Фонд свого часу фінансував військові операції СРСР по "заподіянню соціалізму" в різних куточках світу.

Промовчав Івасюк тоді тільки про те, що американського гонорару він тоді і сам не бачив жодного разу, бо його було просто неможливо отримати в обхід того ж таки КДБ.

Інсценоване самогубство Володимира Івасюка в 1979 році красномовно говорило про масштаб його особистості, зокрема про його вплив. Він просто писав суперсучасні хіти. І тільки українською.

Він зник з дому. А його тіло знайшли аж за місяць в лісі за Львовом. Справу про його смерть, яку тоді радянська прокуратура швидко кваліфікувала як самогубство, вже двічі поновлювали.

"Самогубство" як визначення вже скасували, але з'ясувати, що саме відбувалось в квітні й травні 1979 року між днем зникнення і датою смерті, поки що лишається загадкою. Служба безпеки поновила розслідування останньою.

"Червоній руті" - 50. У неї є з десяток варіантів тексту, тому що Івасюк писав його і вдосконалював декілька років.

Сьогодні "Червона рута" - десь майже офіційно, десь ні - є гімном української ідентичності.

До ювілею "Червоної рути" в Україні проведуть онлайн-марафон "Пісня буде поміж нас", де зазвучать 43 пісні Володимира Івасюка. Кавер-версії співатимуть українські зірки у супроводі симфонічного оркестру.

4-5 грудня "Червона рута", "Водограй", "Мальви", "Я піду в далекі гори", "Тільки раз цвіте любов" зазвучать по-новому і знову. А сестри, друзі, колеги Івасюка розкажуть історії про його життя в 1970-х роках.

💬 Последние комментарии
Луна -2
Мы время провели у цирка Который, уже раз , мой друг. Опять майданами запахло Покрышки снова в ход идут...
Мяколя
вонаб ще в ЛДНР прийихала))
О, свежий куриный помет!
Если бы автор был внимательным, а не графоманом, то заметил бы один любопытный момент. Когда подсудимый экс защищал себя в суде, то он говорил о важности единства, нападая на действующего президента. Много и других любопытных моментов.
е
ты не ответила... что сделали Пете за то что он ОТКАЗАЛСЯ брать повестку в суд? НИ ХРЕНА! а что сделали за то что он со своим кортежем нарушил правила УБЕГАЯ из аэропорта? тоже НИ ХРЕНА! так говоришь нет неприкасаемых?)))) ГОВОРИШЬ НА УКРАИНЕ ЗАКОН?))) Для кого? для простых людей.. а такие вот Пети спокойно выезжают за кордон НЕСМОТРЯ на кучу типа открытых уголовных дел, так говоришь нет неприкасаемых, да брехло??
Елена
Закусывай.☝️
Елена
Я ваш приговор.☝️,кто кому говорил?
Расист
Пиздоглаза! Не хочу ее требунькать! Имею право! Не заставите!