Чому людям важко просити про допомогу і до чого це призводить
Обществоukr.media09 мая 2021

Чому людям важко просити про допомогу і до чого це призводить

Треба навчитися просити про допомогу вчасно.

Здавалося б, цілком природно звернутися по допомогу до іншої людини, якщо ви зіштовхнулися з проблемою, яку важко вирішити поодинці. Це прискорить процес роботи і значно полегшить вам життя. Але якісь внутрішні бар'єри заважають нам вчинити найбільш раціонально. Давайте розберемося, до яких наслідків призводить невміння просити про допомогу, і як опрацювати цю проблему, інформує Ukr.Media.

Емоції, які заважають діяти

Зазвичай, лише дві емоції зупиняють нас від дій — страх і огида. Якщо йдеться про невміння звертатися по допомогу, то відраза тут ні до чого. Тобто уся справа у страху. Але чого ж ми боїмося, коли забороняємо собі просити про допомогу? Адже немає ніякої очевидної загрози.

Щоб вирішити цю проблему, психологи зазвичай говорять клієнтам такі слова: "Закрийте очі і уявіть, яка найстрашніша ситуація може статися, якщо ви попросите вам допомогти. Нехай це навіть є неможливим, абсолютно ірраціональним і не може трапитися у реальному житті, лише у вашій голові. Але що це?"

Відповіді можуть бути різними, але найчастіше люди побоюються двох ситуацій: їм відмовлять або вони виглядатимуть слабкими. Або і те, і інше разом.

Так чи інакше, усі стратегії уникнення ґрунтуються на одних і тих самих проблемах. Найстрашніший сценарій, який уявляється у голові, зазвичай будується за такою схемою: мені відмовлять, я відчую, що недостатньо гарна; я здаюся слабкою; інші люди подумають про мене погано; вони відкинуть мене, і я відчую себе самотньою. А кому ж хочеться це відчувати? Тоді краще навіть не намагатися звертатися по допомогу до оточуючих, якщо ризики такі великі. Принаймні, так міркують люди, у яких живе страх бути відкинутими.

Саме на ті почуття, яких ви прагнете уникнути, — відчуття непотрібності, власної неповноцінності і самотності — і націлена терапія. Варто прибрати їх з вашої голови, як безглузді захисні стратегії, неефективна поведінка, зациклені переживання розсипаються як картковий будиночок.

Звідки це взялося? Найімовірніше, як і багато інших психологічних проблем — з дитинства. Колись давно ви пережили травмуючий досвід, пов'язаний з подібною ситуацією. Можливо, це відбувалося багато разів. І чим сильніше ви відчували тоді негативні емоції, тим важливішими були висновки, які ваша психіка робила з них. І ви навчилися. Навчилися вірити, що з вами щось не так, і що треба уникати ситуацій, коли ви можете зіштовхнутися зі своєю "темною стороною".

Якщо ви вважаєте, що вам просто постійно не щастить, що усі навколо нормальні, лише у вас особиста драма, то ми вас заспокоїмо — це не так. Це нормальний процес навчання психіки. Все ж таки вона створювалася як біологічний механізм задовго до появи людини. У її завдання не додані щасливе життя або самореалізація, лише виживання та розмноження. Для виживання таке навчання корисне. Знову ж таки, зауважте, ви вже дожили хоча б до моменту читання цієї інформації — а це означає, що, з точки зору еволюції, психіка у вас працює відмінно.

Як відомо, щоб вирішити проблему, потрібно перш за все усвідомити її і усі її недоліки.

Наслідки, до яких призводять стратегії уникнення

  1. Найпростіший і найбільш очевидний наслідок — ви не отримуєте допомогу, коли вона вам потрібна. Людство прийшло до успіху завдяки згуртованості і спільній роботі над важливими цілями. Дійсно значущих результатів складно домогтися поодинці. Те, що особисто вам дається важко, інші можуть зробити, витративши мінімальні ресурси.
  2. Якщо ви весь час тримаєте маску самодостатності, боїтеся показати свою вразливість, іншим складно з вами зближуватися. Люди, навіть близькі, можуть відчувати холод під час спілкуванні з вами. Адже ви по-справжньому не розкриваєтеся. Ви не готові нікому довіритися.
  3. Популярна омана — люди відчувають симпатію до тих, хто їм допоміг. Насправді, усе навпаки. Позитивні почуття зв'язуються з тими, кому допомогли ми. Тому що у цей момент ми відчуваємо, що ми гарні. Якщо ви не просите про допомогу, ви не даєте іншим людям можливості проявити себе. Продемонструвати свої сильні сторони — щедрість, благородство і альтруїзм. Отже, ви маєте нестачу даного ставлення до себе.
  4. Ви сповільнюєте своє зростання. Спільна діяльність — це можливість вчитися. Навіть у простих речах на зразок переїзду. Пам'ятайте, що усі люди, які зустрічаються нам у житті — це наші вчителі. Своїм небажанням попросити їх про допомогу ви позбавляєте себе шансу побачити їх майстерність, запозичити їх досвід, надихнутися або навчитися чомусь новому на чужому прикладі.

Що можна зробити з цим самостійно, не вдаючись до терапії?

Найголовніше — зрозуміти, що обмеження у вашій голові. Ви боїтеся фантома. Для іншої людини прохання про адекватну допомогу — це ознака того, що ви довіряєте, хочете співпрацювати. За своєю природою більшість людей досить альтруїстичні. Якщо це не спричинить складнощі, зазвичай людина із задоволенням вам допоможе. Нарешті, це сприймається як щирість і сила.

Спробуйте почати з дрібниць і уважно спостерігати за іншими... а головне за собою. Чи дійсно відбувається щось жахливе? Чи насправді люди починають думати про вас гірше? Що вони відчувають, коли допомагають вам?

І не забувайте про те, що люди вам будуть вдячні, якщо ви винагородите їх за надану допомогу. У першу чергу — щирими емоціями. Наприклад, у нашій країні прояв почуттів є рідкісною подією, тож слова подяки, які ви висловите від щирого серця, будуть дуже приємними і обов'язково запам'ятаються.

Написать комментарий
💬 Последние комментарии
Елена
Да ,мне зачем данные ЦРУ , наверняка официальные есть,а что голодали люди?да? Врёшь как всегда, сколько хлеба и продуктов выкидывали в мусорные баки?полно,коты бомжи жирные помню как свиньи были на мусорке жили, будешь тут сказки рассказывать,и яца и рыбу недоеденные сколько выкидывали,полно, тоже мне , врёшь ведь врёшь,ведь падло знаешь что я правду пишу и врёшь уёбок, молодые наслушавшись такой твари как ты и вправду поверят,кто забыл,а кто помнит что как было и никто, слышишь падаль не голодал даже близко,с семидесятых годов что я точно помню,не было такого, только студенты что пропивали свои стипендии и конченные алкаши,и то бутылку пустую сдали ,две,хлеб на них и молоко купили легко,ведь так было?так,а что золотовалютные резервы,твой Горбачев с тварью Рыжковым всё и просрали, Нобелевскую премию просто так не дают, врёшь ведь падло, врёшь,как сивый мерин.гнида.
Елена
Ты не понимаешь придурок когда утрируют, говорят не с точностью,а в смысле, ухудшая или улучшая реальность,дебил.
Елена
Я тебе что раз писала,что смерти я не боюсь, веришь или нет, твоё дело,но это правда.
Елена
Шож ты хочешь,от одной пэрэмогы, идут до второй,вот и результат,дураки совершенствуются в своей дурости,аки Роджер
Игбун Хохлов
Я уже сомневаюсь, что Климкин был самым дебильным дебилом из всех дебилов. Оказывается, есть еще более дебильные дебилы.
Весёлый Роджер
А это самое время, сожравшие всех ёжиков та бобров и выпившие ПОЧТИ весь стекломой - клятые, ну те, що пид санкциями, тильки на экспорте цукирок всяких, шоколада тай мороженного заработали у прошлом року бильше 2.2 лярда зэлэни! Даже ваши паны пиндосы, стали того москальского мороженного закупать у ЧЕТЫРЕ раза бильше. А вас своих холопов, заставляют санкции вводить! А по зерну, вААЩЕ сказка, вышибли щеникакнывмырлых почти со всех рынков, последним пал саудитовский, продали всяких агро на 34 лярда зелени, шо бильше, чем за оружие и почти вплотную приблизилось до заработков от продажи ГСМов. Ось воно як панове эуропейцы! Нет, вы стрибайте, стрибайте - можливо ни хрена не получите, так хоть согреетесь! ВЫ там хлавное - Сало не роняйте, для хероев - убийц детей него ховайте!
Весёлый Роджер
Ты Шмуля, как всегда путаешь СМЕЛОСТЬ с нахальством и наглостью! Вот этого точно щирюкам нахрапистым не занимать, а вот со смелостью у них вечная беда! Чаму, а то що в огороде лебеда! Да! Вот даже Шмуля у тебя, на скики вопросов ты ссышь тут отвечать! А почему-то думоваешь, шо Россию обсерать - цэ смело, ну типа как ты написал, что там всего ТРИ завода осталось, а вот про нациков слово сказать, так ... то надо молчать! Разве не так? пердун ссыкливый ты и мудак!