Обществоsuspilne.mediaJun 7

Фасадне мислення і втеча від реальності: психолог пояснив причини цифрової залежності у підлітків

nk_hauz/-mbxgdbmazkux8r1bjau.jpg

Недостатня увага батьків та спрощене засвоєння інформації — так пояснює цифрову залежність дітей та підлітків психолог Олег Вус. Суспільне поспілкувалося з експертом, аби дізнатися, як уникнути випадку, який стався на залізничному мості у Хриплині поблизу Івано-Франківська 2 червня.

"Стосовно залежності від соцмереж — виставляти фотографії і ганятися за враженнями людей — це наслідок. Це — набута цифрова залежність. Але, якщо дивитися на проблему глибше, вона випливає з основних двох: недостатня увага батьків і спрощене засвоєння інформації", — каже Олег Вус.

За його словами, порушення контакту між батьками і дітьми спричиняє до того, що неповнолітні намагаються компенсувати любов осторонь — на вулиці, у незнайомців. Керуючись цією мотивацією, вони вчиняють необдумані вчинки.

"Друга проблема — спрощене засвоєння інформації. У час цифрових технологій, коли ми посилаємо інформацію, не перебираючи, у великій кількості, наш мозок перестає заглиблюватися в неї. Він хоче зрозуміти усе поверхнево. І людина не обдумує комплексно усі небезпеки стосовно своїх вчинків. Бачить подію, але не розуміє, які наслідки може вона нести. Випадок із селфі, який відбувся у Франківську, типовий для всієї України", — пояснює психолог.

Щоб вирішити цю проблему, батькам потрібно навести контакт з дітьми. Одним із "тривожних дзвіночків" є те, коли дитина не прислуховується до думки рідних чи робить усе навпаки, всупереч батькам, ховається постійно у телефон від сімейних проблем.

Олег Вус каже, що діти і підлітки ховаються в соціальних мережах від реального світу — туди, де є прості і звичайні задоволення: "Соцмережі працюють за примітивними інстинктами. Наш мозок заточений на те, щоб споживати інформацію. Що інформація доступніша, то мозку приємніше і краще. Це ілюзія того, що людина створює якусь діяльність. Це потрібно розуміти, як психологічну проблему, де зазвичай концентрація уваги йде на візуальній картинці — не те, ким я є, чого досягнув, а як я виглядаю і що про мене думають".

Зважаючи на те, що соцмережі пропагують публічний спосіб життя, багато підлітків створюють вигляд того, ким вони хотіли б бути. Однак вони не дуже зосереджені на тому, щоб з'ясувати, що це за люди, на яких вони рівняються.

"Дивляться на популярних осіб у соцмережах, на їхні гарні фотографії, на дорогі речі, світлини з відпочинку. Діти не заглиблюються, що стоїть за тим, вони не починають вивчати саму механіку того, як людина дійшла до того певного рівня. Я називаю для себе це фасадним мисленням. Тобто сприймання світу йде через візуальну картинку і через фасад, а що за уцим фасадом — не важливо, тому що це складно. Для чого вивчати купу інформації, якщо можна зайти в Instagram чи Facebook і подивитися фото та відео людини", — розповідає Олег Вус.

За його словами, у підлітків складається враження, що у людей з фото немає проблем. І коли діти стикаються з реальністю, де трапляються неприємні люди і події, їм надзвичайно важко пристосуватися до цього. Вони реагують замиканням в собі і, відповідно, зануренням у соцмережі.

💬 Последние комментарии
Равлик
А як ти вгадав?
Игбун Хохлов
Хохлопидар, что Россия захватила незаконно? В отличие от хохлопотамии, которая, незаконно владеет практически половиной территорий?
сРавлик Украини
Є тільки одне право рабів Рімськой Империи... думкай багатиты !!!сугс
Ккаменяр
Так приїжджай, поспілкуємось. Бо я инвалид АТО без ніг та и грошей на проїзд не мае... приїжджай, любий друже и газу привозь - а я тобї спою на російській мові або кримсько-татарській мові
Равлик
Є тільки одне право... І є думка, що застосовувати те право до сепаратистів немає сенсу. Біда, що в Україні немає дієздатної влади. Зара потрібні чіткі рішення, чіткі дії. Того всього немає, бо дієздатної влади немає.
гиперзвуковой ...план.ирующий... Маск
Илон Маск обнищал и уже завидует Китайским коммунистам - догнать и перегнать Вьетнам в Клабхаусе
Каменяр
А ну-ка покажи поіменний список груза "200", який прибув в Росію з 2014 по 2021 рік. І груз "100". Тоді далі обговоримо наші підрахунки.
Авторские статьи
Авторские статьи3ч. назад
Эрдоган, Путин-Беннет и кризис Европы. Дмитрий Джангиров
Авторские статьи3ч. назад
Занимательная (ироничная) экономика = поучительная культурология и даже местами интересная антропология
Авторские статьи4ч. назад
Китайский ребус. Почему украинские власти боятся, что Америка их «бросает»
Авторские статьи6ч. назад
Уголь не из России ждать 10 месяцев. А холодно сейчас. Юрий Гаврилечко
Авторские статьи7ч. назад
«Вы все врете!». Литва «наехала» на Украину за упрек в покупке белорусского электричества
Авторские статьи7ч. назад
Европа готова украсть у Крыма скифское золото для Киева
Авторские статьи7ч. назад
«Идёт зондирование почвы»: почему на Украине заговорили о смене формы правления
Авторские статьи7ч. назад
Великий стратег начинает?
Авторские статьи8ч. назад
Невеселое празднование 30-летия патриаршества кир Варфоломея