Обществоvechirniy.kyiv.ua31 мар.

Як говорити з дитиною, яка хоче вчинити суїцид: поради фахівців

nk_hauz/-mx5vm8azsmz2dsz2tqt.jpg

Покажіть дитині, що ви готові її підтримати і що разом вам усе вдасться.

Фахівці Центру громадського здоров’я України розповіли про те, як впізнати, що дитина планує вчинити суїцид.

Як допомогти підлітку максимально ефективно?

Якщо ви почули від дитини, що їй набридло жити, не бійтеся прямо запитати: «Ти думаєш про суїцид?». Пряме питання не підштовхне людину до скоєння суїциду, а навпаки може допомогти запобігти йому. Залежно від того, що ви почуєте у відповідь, ви можете планувати свої подальші дії: наприклад, шукати фахівця з психічного здоров’я.

Спершу заявіть людині про свої спостереження та дізнайтеся чи вона готова зараз про це говорити: «Я переймаюся за тебе, бо останнім часом ти не схожий на себе. Ми можемо про це поговорити?»

Наступний крок — власне розмова. Ви можете спитати коли людина почала почуватися зле, чи щось сталося. Нагадайте їй, що це безпечний простір і вона може відкрито говорити з вами будь про що.

Важливо вміти слухати дитину і чути про її проблеми та біль, який вона носить в собі. Не варто применшувати її страждання або стверджувати «це у тебе не проблеми взагалі у порівнянні з тим, що траплялося у мене в твої роки». Не порівнюйте свій та її досвід — життєві досвіди у вас різні, навіть якщо можуть виглядати схожими.

У жодному разі не засуджуйте людину — слухайте і чуйте її розповідь, адже це крик про допомогу. Поставтеся до цього дуже серйозно. Не сперечайтеся з людиною, не починайте вчити її життю. Категорично уникайте висловів на кшталт «у тебе є заради чого жити», «подумай про свою сім’ю», «просто посміхнися».

У кінці розмови спитайте як саме ви можете допомогти. Це дасть людині зрозуміти, що ви готові прийти на поміч, але вона сама мусить попросити про допомогу — інакше то буде неефективно.

Скеруйте дитину на гарячу лінію з протидії суїциду Lifeline Ukraine за номером 7333 або на національну дитячу гарячу лінію за номером 116 111. Подбайте про те, щоб дитина відвідала фахівця з психічного здоров’я.