Як навчитися говорити Ні, щоб не зіпсувати відносини
Обществоukr.media15 мая 2021

Як навчитися говорити Ні, щоб не зіпсувати відносини

Бувають ситуації, коли нам слід сказати тверде «ні».

Але ми, всупереч своєму бажанню, за звичкою мямлимо "так". Хоча це саме "так" тягне за собою відповідні зобов'язання, які потрібно виконувати на шкоду собі. Які причини даного явища? І чи можна навчитися коректно відмовляти так, щоб не зіпсувати відносин в майбутньому?

Як навчитися правильно відмовляти — причини, за якими ми не можемо сказати "ні"

Типова причина, через яку ми змушені погоджуватися зі своїм візаві, полягає в характері. Йдеться про невпевнених в собі людей, можливо, з рухомою нервовою системою, які турбуються через те, що про них скажуть. І цим тут же починають користуватися ті, хто не має совісті і делікатності, інформує Ukr.Media.

Явно або приховано подібні особистості маніпулюють безхребетним співрозмовником, щоб домогтися своєї мети

Парадокс полягає в тому, що той, кого експлуатують, буває навіть радий допомогти! Вже говорилося, що його залежність від сторонньої думки сильна, і у нього увійшло у звичку весь час пристосовуватися до конкретних обставин. На першому плані у такого суб'єкта виключно прохання і бажання оточуючих, а не власні потреби і бажання.

З цього випливає висновок: щоб навчитися грамотно і до місця вимовляти «ні», спочатку важливо реально захотіти це. А для цього доцільно точно визначити власну життєву позицію.

Це буває не легко. Наприклад, звичка діяти на догоду іншим може вкоренитися ще в дитячі роки, коли хтось із батьків страждає шкідливою звичкою (алкоголізмом), і члени його сім'ї перебувають в постійному страху не загострювати ситуацію. По ходу дорослішання зазначена (далеко не корисна) звичка стає нормою поведінки.

Надто суворі батьки, які використовують натиск як ключовий метод, а не терпляче пояснення певних проступків, причіпки з будь-якого приводу і, звичайно, страх покарання теж можуть трансформувати слухняну дитину в пасивного виконавця, який і в перспективі не може вимовити «ні» навіть в явно невигідних для нього життєвих обставинах.

Хочете навчитися відповідати "ні"? Має сенс піддати аналізу власне минуле і постаратися розібратися, в чому причина подібної патологічної поступливості. А після усвідомлення цієї самої причини важливо визначити власну шкалу життєвих пріоритетів. Зі зворотного боку, часто причина нездатності відповідати "ні" ховається в неправильно побудованій системі цінностей. Наприклад, наш персонаж цілком добровільно приміряв на себе роль хорошого хлопця. Якщо все саме так, важливо усвідомити, що завжди і для всіх бути добреньким нереально. Інакше доведеться весь час робити щось на шкоду своїм бажанням і принципам (грати за чужими правилами).

3 прийоми навчитися грамотно відмовляти і одночасно не зіпсувати відносини

Будемо практикуватися в умінні говорити "ні".

"Не хочу»

Навчіться заявляти: "не хочу". Таке ваше бажання, або, в цьому випадку-небажання. Якщо слідом за цим прозвучало питання "чому?", потрібно назвати пару серйозних причин.

У разі приведення більшого числа причин відмови вони послаблюють один одного і починають походити вже на виправдання. Ваш візаві неодмінно відчує це. І він захоче переконати вас в елементарній розв'язності всіх представлених складнощів і вашої практичної можливості зробити те, від чого ви відмовляєтеся.

Зміна теми діалогу

Метод добре працює в разі спілкування з малознайомими людьми, які якоїсь причини вирішили вами покористуватися.

Як тільки стане ясно, до чого саме хилить ваш співрозмовник, постарайтеся невимушено змінити тему діалогу. Перемістіть фокус уваги вашого візаві на щось інше, наприклад, запропонуйте чашечку кави.

Згадайте "ненароком", що вас просив зайти шеф, що необхідно в екстреному порядку зателефонувати комусь і ін.

"Переворот" ситуації

Досить ефективний прийом відповісти "Ні" і при цьому не зіпсувати відносини — "перевернути" конкретну ситуацію таким чином, щоб від вас в якості потенційного виконавця відмовився сам співрозмовник.

Для цього створіть ілюзію власної згоди: "Так, але....". Скажіть, що ви із задоволенням зробите те, про що вас просять. Але не раніше, ніж через два тижні. Оскільки зараз ну зовсім немає часу.

Ось приблизні варіанти коректної відмови, які не спричинять за собою непотрібних образ, недомовленості і конфронтації.

Написать комментарий
💬 Последние комментарии
Елена
У природы нет плохой погоды, каждая природа благодать, ну а козлоослик, козлоослик,он то он на Мальте просто плять,хе
Весёлый Роджер
Ну шо Шмуля - тварина брехливая, НИМА дождей? Как там с вакциной от панов и покращеннями писли майдана? Также как с потопами? Скачи выше пердун свинорылый!
Весёлый Роджер
«Елена -23 апреля 2019 - Всё таки Украина социальное государство,а не какая-то африканская страна,....А в Маскве последних ёжиков доедают,скоро и подкущевых выползней не останется, ..» «Елена - 23 апреля 2019 - Зелинский умный, а Коломойский гениальный, а Пётр Алексеевич целеустремленный, …»
Весёлый Роджер
Мудак ты Шмуля и есть МУДАК!
Гость
Самый "живой" комментатор. Запас слов потрясающий. Всего три.
Картина маслом
Так что независимость Белорусси держится на личности Лукашенко. Не станет его - продадут оппозиционеры Беларуссию за недорого. И у народа разрешения спрашивать не будут.
Картина маслом
Цена вопроса - несколько миллиардов денег. Но Лукашенко страну продавать не хочет.