Обществоilikenews.comApr 14

Як вигоряння стало одним з найактуальніших синдромів сучасності і що робити, аби «не згоріти»

nk_hauz/-mybds61l5fllbdgcs8c.jpg

Синдром емоційного вигорання (або burnout) - це стан наростаючого емоційного виснаження, що супроводжується втомою, дратівливістю, безсонням і неможливістю довго концентруватися на одному завданні. І якщо ці симптоми ви помічаєте у себе вже тривалий час без змін і навіть після відпочинку не відчуваєте себе відпочилим, то це перша ознака того, що у вас розвивається burnout.

Сам синдром емоційного вигоряння був введений американським психіатром Гербертом Фрейденбергом ще в 1974 році, але, незважаючи на це, люди продовжували пояснювати свої симптоми звичайною втомою, а лікарі називали важкі форми подібного стану одним з видів депресії. Початок пандемії вніс свої корективи, і тепер вигоряння є однією з найбільш актуальних тем для обговорення як серед друзів і колег в офісі, так і в кабінеті психолога. Бонусом стало ще й те, що за офіційною статистикою з переходом на віддалену роботу тривалість кожного робочого дня в середньому збільшилася на 2 години. А ще вигоряння отримало модне прізвисько «синдром великого міста», тому що найчастіше зустрічається у жителів мегаполісів.

Тепер давайте визначимо основні причини виникнення вигоряння:

 •  жорсткі умови виконання роботи при відсутності реальної можливості реалізовувати необхідні завдання в строк;
 •  недостатність умов для самовираження особистості на роботі, особливо якщо такі спроби відкрито або завуальовано обмежуються;
 • напруга і конфліктність серед колег, відсутність тімбілдінга і підтримки в професійному оточенні, наявність постійної критики;
 • вкладання великої кількості особистісних ресурсів при відсутності належного визнання з боку керівництва, колег, соціуму;
 • монотонна робота, відсутність можливості подальшого професійного навчання або розвитку;
 • наявність невирішених конфліктів в особистому житті;
 • особистісні якості людини (тривожність, підвищена відповідальність, наявність синдрому «самозванця» або синдрому «відмінника»).

Стадії вигоряння

 • Перша стадія (або «медовий місяць») починається, коли людина задоволена роботою і завданнями і ставиться до них з ентузіазмом. Однак у міру продовження виникнення робочих стресових ситуацій професійна діяльність починає приносити все менше задоволення, а енергія і сили не заповнюються належним чином.
 • Друга стадія (або «недолік ресурсу») характеризується появою втоми, апатії, проблем зі сном. При відсутності додаткової мотивації і стимулювання у людини втрачається інтерес до своєї діяльності або зникають продуктивність і привабливість роботи в даній організації. Можливі відстороненість від професійних обов'язків і порушення дисципліни в колективі. У разі високої мотивації людина може продовжувати горіти, підживлюючи внутрішніми ресурсами на шкоду своєму здоров'ю.
 • Третя стадія (або «хроніка») - це надмірна робота без відпочинку. Призводить до таких фізичних явищ, як виснаження і схильність до захворювань, а також до психологічних переживань - хронічної дратівливості, загостреної злості або почуття пригніченості, «загнанности в кут» і постійного тривожного відчуття нестачі часу.
 • На четвертій стадії (або «криза»), як правило, розвиваються хронічні захворювання, в результаті чого людина частково або повністю втрачає працездатність. Посилюються переживання незадоволеності власною ефективністю і якістю життя.
 • На п'ятій стадії емоційного вигорання (або «пробивання стіни») фізичні і психологічні проблеми переходять в гостру форму і можуть спровокувати розвиток небезпечних захворювань, що загрожують життю людини. У працівника з'являється стільки проблем, що його кар'єра знаходиться під загрозою.

Існують превентивні заходи, які допоможуть уникнути вигоряння або його гострих фаз: 1. Здоровий сон (недосипання є одним з тригерів стресового стану, тому намагайтеся дотримуватися щоденної норми сну). 2. Перерви в роботі (так, всім нам хочеться, щоб «перерва» мала вигляд нового подорожі або хоча б поїздки в інше місто, але фокусуючись тільки на таких форматах відпочинку, які не завжди є для нас доступними, ми позбавляємо організм джерела поповнення ресурсів і відновлення, тому вводимо в свій режим перерви протягом дня, короткі або більш тривалі прогулянки на повітрі, пробіжки). 3. Перемикання думок (намагаємося шукати способи перемикання уваги з роботи на інші сфери: медитації, техніки заземлення, спілкування з новими людьми або будь-яка нова діяльність змусять мозок відволіктися і тим самим дати відпочинок трудової стороні життя). 4. Творчість, хобі. 5. Вираження емоцій (вчимося не придушувати емоції, а розпізнавати їх, показувати і висловлювати екологічним способом: так вони не будуть залишатися всередині нас мертвим вантажем, який тисне на нервову систему, приводячи її до виснаження). 6. Спілкування з друзями, знайомими, пошук нового кола спілкування. 7. Зниження значимості подій, рефреймінг (зміна ставлення до ситуації без зміни самих обставин). 8. Робота з психологом, самопізнання і саморозвиток (допоможе опрацювати внутрішні синдроми «самозванця», «відмінника», «менеджера», які часто є основними «тригерами» вигоряння).

💬 Последние комментарии
3020
Пусть Израиль попросит и Украина, бесплатно отдаст Зеленского, Вальцмана, Коломойского и иже с ними. Граждане страны ua устали от этих жадных тварей. Там прийдется защищать землю обетованную, а не марадерить.
наблюдатель
И такое бывает. "За прошедший год получили широкое распространение теории заговора. Их суть: евреи, еврейский народ или государство Израиль стоят за пандемией или наживаются на ней, проводя широкомасштабную кампанию вакцинации", — говорит президент Европейского еврейского конгресса Вячеслав Моше Кантор.
Kelvin Ericksson
Ik wil Kelvin Ericksson heel erg bedanken voor het feit dat ze me een beter en standaard leven hebben gegeven... Ik heb de ATM-kaart gekregen van de bezorgservice... Ik wil dit medium gebruiken om iedereen die in de VS woont en EUROPA om alstublieft vandaag de juiste keuze te maken Kelvin Ericksson is echt... GEPROGRAMMEERDE ATM-KAARTEN zijn echt en werken perfect CONTACTEER KELVIN ERICKSSON: BLANKATMMASTER5555@GMAIL.COM WAT-APP:+319705033695
гость
И как-то так.
Гость
И если поживём...
Весёлый Роджер
ВСЁ – Шмуля Сруль включил Петра!!! Или Макс - такой же бот-мудак! Или «наблюдатель» – эбнутый обсератель! Всё Шмуля_Елен устал - у него кынчилась методичка с планом обсерания России, настало время проги-бота Петра и так забьёт весь сайт щирым гивном до утра!
наблюдатель
Кому чего... и такое бывает.