Як вигоряння стало одним з найактуальніших синдромів сучасності і що робити, аби «не згоріти»
Обществоilikenews.com14 апреля 2021

Як вигоряння стало одним з найактуальніших синдромів сучасності і що робити, аби «не згоріти»

Синдром емоційного вигорання (або burnout) - це стан наростаючого емоційного виснаження, що супроводжується втомою, дратівливістю, безсонням і неможливістю довго концентруватися на одному завданні. І якщо ці симптоми ви помічаєте у себе вже тривалий час без змін і навіть після відпочинку не відчуваєте себе відпочилим, то це перша ознака того, що у вас розвивається burnout.

Сам синдром емоційного вигоряння був введений американським психіатром Гербертом Фрейденбергом ще в 1974 році, але, незважаючи на це, люди продовжували пояснювати свої симптоми звичайною втомою, а лікарі називали важкі форми подібного стану одним з видів депресії. Початок пандемії вніс свої корективи, і тепер вигоряння є однією з найбільш актуальних тем для обговорення як серед друзів і колег в офісі, так і в кабінеті психолога. Бонусом стало ще й те, що за офіційною статистикою з переходом на віддалену роботу тривалість кожного робочого дня в середньому збільшилася на 2 години. А ще вигоряння отримало модне прізвисько «синдром великого міста», тому що найчастіше зустрічається у жителів мегаполісів.

Тепер давайте визначимо основні причини виникнення вигоряння:

 •  жорсткі умови виконання роботи при відсутності реальної можливості реалізовувати необхідні завдання в строк;
 •  недостатність умов для самовираження особистості на роботі, особливо якщо такі спроби відкрито або завуальовано обмежуються;
 • напруга і конфліктність серед колег, відсутність тімбілдінга і підтримки в професійному оточенні, наявність постійної критики;
 • вкладання великої кількості особистісних ресурсів при відсутності належного визнання з боку керівництва, колег, соціуму;
 • монотонна робота, відсутність можливості подальшого професійного навчання або розвитку;
 • наявність невирішених конфліктів в особистому житті;
 • особистісні якості людини (тривожність, підвищена відповідальність, наявність синдрому «самозванця» або синдрому «відмінника»).

Стадії вигоряння

 • Перша стадія (або «медовий місяць») починається, коли людина задоволена роботою і завданнями і ставиться до них з ентузіазмом. Однак у міру продовження виникнення робочих стресових ситуацій професійна діяльність починає приносити все менше задоволення, а енергія і сили не заповнюються належним чином.
 • Друга стадія (або «недолік ресурсу») характеризується появою втоми, апатії, проблем зі сном. При відсутності додаткової мотивації і стимулювання у людини втрачається інтерес до своєї діяльності або зникають продуктивність і привабливість роботи в даній організації. Можливі відстороненість від професійних обов'язків і порушення дисципліни в колективі. У разі високої мотивації людина може продовжувати горіти, підживлюючи внутрішніми ресурсами на шкоду своєму здоров'ю.
 • Третя стадія (або «хроніка») - це надмірна робота без відпочинку. Призводить до таких фізичних явищ, як виснаження і схильність до захворювань, а також до психологічних переживань - хронічної дратівливості, загостреної злості або почуття пригніченості, «загнанности в кут» і постійного тривожного відчуття нестачі часу.
 • На четвертій стадії (або «криза»), як правило, розвиваються хронічні захворювання, в результаті чого людина частково або повністю втрачає працездатність. Посилюються переживання незадоволеності власною ефективністю і якістю життя.
 • На п'ятій стадії емоційного вигорання (або «пробивання стіни») фізичні і психологічні проблеми переходять в гостру форму і можуть спровокувати розвиток небезпечних захворювань, що загрожують життю людини. У працівника з'являється стільки проблем, що його кар'єра знаходиться під загрозою.

Існують превентивні заходи, які допоможуть уникнути вигоряння або його гострих фаз: 1. Здоровий сон (недосипання є одним з тригерів стресового стану, тому намагайтеся дотримуватися щоденної норми сну). 2. Перерви в роботі (так, всім нам хочеться, щоб «перерва» мала вигляд нового подорожі або хоча б поїздки в інше місто, але фокусуючись тільки на таких форматах відпочинку, які не завжди є для нас доступними, ми позбавляємо організм джерела поповнення ресурсів і відновлення, тому вводимо в свій режим перерви протягом дня, короткі або більш тривалі прогулянки на повітрі, пробіжки). 3. Перемикання думок (намагаємося шукати способи перемикання уваги з роботи на інші сфери: медитації, техніки заземлення, спілкування з новими людьми або будь-яка нова діяльність змусять мозок відволіктися і тим самим дати відпочинок трудової стороні життя). 4. Творчість, хобі. 5. Вираження емоцій (вчимося не придушувати емоції, а розпізнавати їх, показувати і висловлювати екологічним способом: так вони не будуть залишатися всередині нас мертвим вантажем, який тисне на нервову систему, приводячи її до виснаження). 6. Спілкування з друзями, знайомими, пошук нового кола спілкування. 7. Зниження значимості подій, рефреймінг (зміна ставлення до ситуації без зміни самих обставин). 8. Робота з психологом, самопізнання і саморозвиток (допоможе опрацювати внутрішні синдроми «самозванця», «відмінника», «менеджера», які часто є основними «тригерами» вигоряння).

Написать комментарий
💬 Последние комментарии
Отож
Все страны НАТО (точнее - их военные базы) под прицелом баллистических ракет России. Оно на надо?
Ха-ха
Псина вместо мужа (мужчины). Это - зоофилия,для полноты добавьте еще несколько пунктов на эту тему.
Весёлый Роджер
ОЙ понял - Горбачёв с Б. Хмельницким виноваты, а ты ни пр чём! Шо ны? Шо шумери с Чингизом? Ны, таки шо, сам Тутанхамон?
Весёлый Роджер
Ой всрался з переляку? Таки е статья! Таки чаму же Шмуля никого не сажают? Ты ж орал за демократичный строй?! Чи ни, ты же тильки за олигархив орал!
Весёлый Роджер
«В СССР с 1953 г. наблюдался рост убыточных колхозов и совхозов (см. из 25 900 колхозов по всей стране убыточных хозяйств насчитывалось 13 700."Народное хозяйство СССР" 1984г.).» «По сути управление обществом, это управление конкуренцией. Тут СССР был далёк от идеала. Неоправданные преимущества получали далеко не самые лучшие производительные силы. (прим. моё: Всякая hуета сидящая на дефиците и спекулянты!!!) Лучшие же производительные силы не получали адекватного поощрения. Это и обусловило конечный результат.» Кратко: – Вы зажравшиеся партократы ЗАЭБАЛИ весь народ ВЕЧНЫМИ очередями!
Весёлый Роджер
ПНХ дерьмо продажное, холуй нацисткий! Ворюга складской - вечно тупой и завистливый! «Елена -05 июня 2020 - Не давали взяток,не обмануй, связи нужно было иметь,к тц всё деньгами меряешь,там и за три ящика тушёнки можно было,такие…» АЛЛЕ тварь -" там и за три ящика тушёнки" что сука не написал - ВОРОВАННОЙ тушенки у государства!!! А сейчас он оправдания себе придумывает - виноватых ищет! Как там с картинками, посмотрел тварь - "СССР очереди 1985 год"? Що замолчал сразу пропахандон херов?
Елена
Прокакулял ты со своими дружками страну,сиди там ,не квакай,знай своё сесто, захотелось сладко пожрать, мягко поспать,выкуси теперь,надо было тогда не желудком и кошельком думать,а сейчас кричать а нас за що?а за то самое,за алчность твою ненасытную,если мозга нет,то голову могут и оторвать,политика они нихрена не сентиментальная,в ней всё по взрослому,жри ,жри ,не долго осталось тебе,скоро или на похлёбку перейдешь или в деревянный костюм оденут,и не жалко, заслужил.