Яких сфер найбільше торкнеться українізація послуг
Обществоua.news15 января 2021

Яких сфер найбільше торкнеться українізація послуг

Ну що, готові? З 16 січня сфера обслуговування повинна перейти на державну мову. В Україні це (оце так несподіванка!) — українська. Для людей, яким принципово, щоб у рідній країні їх не обслуговували іноземною — це додатковий важіль у боротьбі за свої права.

Напередодні знакового для української мови дня нагадаємо, яких сфер стосується перехід. Як завжди, докладно читайте в законі, ми ж просто роз’яснюємо простими словами:

Споживачів в Україні обслуговуватимуть державною мовою. Ви не повинні про це нагадувати або просити — це має бути за замовчанням.

Зміни стосуються підприємств та підприємців, виробників, виконавців, продавців, установ та організацій всіх форм власності, що обслуговують споживачів або надають інформацію про товари та послуги.

Що ж означає на практиці оце обслуговування та надання інформації?

Все дуже просто — цінники в крамницях, інтернет-каталоги, сайти онлайн-магазинів, інструкції, технічні характеристики, маркування, квитки, стравописи в ресторанах — це та багато іншого базово має бути україномовним.

Касири та менеджери, лікарі та медперсонал, кельнери та аптекарі, словом, усі, хто має справу з клієнтами — зобов’язані говорити з ними українською. Це, до речі, також стосується екскурсоводів, тренерів та вчителів у гуртках і секціях.

Окремим пунктом закон зобов’язує суб’єкти електронної комерції, зареєстровані в Україні, надавати інформацію державною мовою. Простими словами важко сказати, кого це стосується. Просто знайте — все, про що йдеться в цьому законі http://bit.ly/3oKfMPQ також має бути українською мовою. Це, наприклад, реклама, комерційні електронні повідомлення, електронні договори.

Опції

Клієнт може попросити обслужити його іншою мовою. Але підприємець не зобов’язаний це робити. Тільки якщо він захоче або зможе надати таку додаткову послугу.

Інформація державною мовою може дублюватися іншими мовами. Але розділ українською не може бути меншим за обов’язковий обсяг, встановлений законом про захист прав споживачів http://bit.ly/3nKA7D4

В інформації про вироби чи послуги допускаються слова, скорочення, абревіатури та позначення англійською мовою або літерами латинської та грецької абеток.

Що робити з порушниками?

Якщо вас відмовляються обслужити державною мовою, зверніться до менеджера або керівника закладу. Якщо і це не поможе — зафіксуйте відмову на диктофон або відео, знайдіть свідків і зверніться зі скаргою до мовного омбудсмена.

Для листів: 01001, м. Київ, провулок Музейний, 12

Електронна скринька: skarha@mova-ombudsman.gov.ua

Через форму на сайті Уповноваженого https://mova-ombudsman.gov.ua/

У скарзі обов’язково вкажіть своє прізвище та ім’я, місце проживання, суть проблеми, інформацію про порушника (назву, місцезнаходження, контакти)

1 комментарий

Написать комментарий
  • 3021
    16 января 2021
    Верной дорогой в 37 год идете, не товарищи, но Уполнамоченный, не генералиссимус.
    Ответить
💬 Последние комментарии
Ниф-ниф
Яке величне обличчя!!!
Ку
Тебя, ебанатка, следующая власть к стенке.
е
вот ты сама и договорилась до того, что ни в твоей Америке ни тут демократии нет .. а как пела на эту тему тут, всем рот затыкала, матом крыла...
е
что прав Роджер? обнесла таки склад, обворовала государство...
е
так если ты такая и есть и до тебя самой это не доходит???
е
что ответить нечего???? чушь же несешь, уже не только я с Роджером и Луной тебе этим в нос тычут...
кипчак
Лиз Чейни нужна война и уже подобрали площадку для ее ведения, и мы можем догадываться, где она находится. США нужно отвлечь мир и собственных граждан от своих проблем, нужно оживить свою экономик, нужны дебилы, готовые принести себя в жертву, попытаться их руками подорвать одного из двух своих стратегических мировых оппонентов, и война самый лучший вариант решить все проблемы разом. Граждане! Будьте бдительны!