Обществоdilo.net.uaJul 12

На Чернігівщині під загрозою зникнення опинилась найстаріша вишня-антипка в Україні

nk_hauz/-meohpw7uebwixc8zjsq.jpg

Історичну вишню-антипку на Валу наразі лікують. Для цього запросили столичного фахівця Володимира Вітроградського. Він відомий український активіст, арборист і лікар дерев.

На рахунку Володимира Вітроградського врятовані меморіальні дерева, які були свідками відомих постатей – 300-річний дуб Шептицького і груша Франка, пише Високий Вал.

«Арборист Володимир Вітроградський приїжджає до нас вдруге. Минулого разу наші фахівці допомагали екоактивістам лікувати вербу на території «Чернігівської політехніки». Фахівці тоді сказали, що якщо вербі 50 років, якщо дерево занедбане і його лікування коштуватиме до 70 тисяч гривень, то такі дерева потрібно видаляти. Але лікування відбувалося на кошти активістів і ми підтримали цю ініціативу. Звісно, що зараз ми маємо справу з історичним деревом, яке знаходиться в історичному місці на Валу у хорошому стані. Дереву 115 років і воно є свідком багатьох поколінь чернігівців. Звісно, що його потрібно і доцільно лікувати. Це коштуватиме від 13 до 15-ти тисяч гривень, і комунальне підприємство сплатить вартість таких робіт», – зазначив керівник Комунального підприємства «Зеленбуд» Артем Стах.

За словами вченого секретаря Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» Сергія Чернякова, це дерево унікальне для Чернігова, яке має досить давню історію й починає обростати легендами:

«Одна з них: якщо на його кору покласти монетку – то в чомусь поталанить. Сьогодні біля неї залюбки фотографуються туристи. Проте ця вишня потребує допомоги – вже є тріщини в стовбурі, їх треба замазувати. Надання захисту держави як об’єкту дало б можливість кваліфікованої допомоги ботаніків для цього дерева».

Директор Київського еколого-культурного центру, Заслужений природоохоронець України Володимир Борейко та кандидат біологічних наук Ігор Парнікоза визначили, що це – найстаріша вишня – антипка в Україні.

«Чернігівській вишні-антипці 115 років, вона унікальна! – щиро захоплюється київський арборист Володимир Вітроградський. – Чесно кажучи, таку вишню бачу вперше в Україні. Траплялася до 60 років. А тут подивіться, яка велич, які розлогі гілки!.. Її однозначно треба зберігати».

Він додає, що візуально ця вишня почувається добре. Але якщо ми підійти ближче, то видно, що дерево проблемне.

Раніше чернігівську вишеньку лікували «за старинкою»: замазували глиною, місили биту цеглу з бетоном. Це було начебто практично, але всі ці заходи давали суто візуальний ефект і насправді лише поглиблювали процес гниття дерева, тому що бетон – гігроскопічний матеріал, він пропускає вологу, і під ним все, що позакладали у стовбур, нічого не вичищали, на жаль.

«Якщо вишню вилікувати, то вона проживе ще мінімум 50 років. Я даю таку гарантію після виконання своїх робіт. І надважливо те, що після ґрунтовного лікування достатньо буде лише раз на рік робити фахове обстеження. У дерева, як в людини. Буває, що після операції не приживається імплант. Так само і у дерева може бути відторгнення матеріалу, у 10-20 відсотках випадків таке буває. Тому треба відкоригувати точки вживлення. Далі дерево саме відновить свою структурну цілісність», – каже фахівець.

Перший етап лікування – це робота з кроною. Вона займе день-два, – пояснює Володимир Вітроградський. Спочатку робиться стрижка. Сюди входить все: і санітарна стрижка, і проріджувальна, і так званий типінг крони, переробка злоякісних зрізів, тобто тих, що виконані невірно і навпаки сприяють підгниванню дерева в місцях обрізки.

Все це буде перероблено. Тут і робота секатором, і бензоінструментом.

Другий етап – робота зі стовбуровою частиною, він більш ґрунтовний. Всі рани дерева будуть ретельно вичищені, протравлені від грибкової інфекції, оброблені захисними мастиками.

💬 Последние комментарии
Оззи
Чисто пи...мы: на Велыке Крадивныцтво есть деньги, а на медицину - нету. Всех говнюков у власти потом судить и на пожизненное с конфискацией всего.
Елена
Я не писала за гадких русских мужиков не писти,то ещё та, предыдущая Елена это писала,я писала что свиньи там по селам бегают как собаки,худые.насчет воровства не надо,не воровала я ,в отличие от твоих хозяев.
Весёлый Роджер
Привет "е". А я вот проанализировал Шмулины воспоминания, так его пиСдошили видно до хрена раз. Ну в Сибири, он сам писал про гадких там русских мужиков - так там видно за краденного порося, он пострадал. Ну так он ему приглянулся и не поверишь он, порося, ОДИН - БЕЗ охраны!!! по селу шастал. Ну Шмуля и не выдержал! Ну и далее везде его пиСдили и за крысятничество и за лизоблюдство перед начальством. Но особенность щирого жидоxoxла - жлобство и воровство - это горб, а его только... ну знаешь что исправит!
Весёлый Роджер
Сейчас многие щирые пропа_Хандоны хунты вже обрызгали экраны свидомой слюней – вот мол бачите – нам скакунам-предателям паны пидсобят, а москалям - ДУЛЮ! Ны, голо*опые вы мои, рано радуетесь тай опять НЫ! Это вам дали тильки панський член посмокчать и Сало понюхать! А вот клятым москалям боХато грошей выделили! «МВФ сделает «денежную прививку» от кризиса мировой экономике в размере $650 млрд. Из этой суммы Россия получит $18 млрд.» Ось цэ дило так дило!!! Сало не уронили, хероям убийцам детей мало!
-----
«Ил-2 -14 сентября 2018 - Объяснять пропагандону Елено, все равно, что учить полено. Ему НЕ НУЖНЫ АРГУМЕНТЫ, у него другая задача. Вот он опять не высказывается по теме статьи, а рассказывает как в России хреново и будет ещё хуже, у него задача не раскрывать тему , а наоборот увести обсуждение в другую сторону. Он, сцуко, свидомо отрабатывает поставленную перед ним задачу.»
Весёлый Роджер
Ну Шмуля, ну прекрати, ты же и есть жертва неудавшегося эксперимента - из " тупого умным". Хотя с тобой же ещё хлеще, из свиньи-человека! Захотели как всегда москалей переплюнуть. Ну а в итоге: Шмуля_Елен поличилОсь, жертва медицинских опытов! ТУПОЕ свинорылое брехло! Пора тебя обратно в свинью превращать, хоть какая-то польза будэ, меньше москальского Сала придётся импортировать! Как ты там писал про приватизацию - "Чаго там думувати - отнять и поделить!"
Весёлый Роджер
Вот так надо орать на вильнодупой земле победивших бандеровцев и воров - керивников! И тоди будешь и п.масло дорогое покупать и гусей жирных общипывать и Сало маять и даже видик Фунай! Ну ты фунфырик губастый наливай - Выше Знамя Нижней Австрии пиднимай, громче вой щенывмырло, на мотив старого ляхового гимна, Эуропа вже близко… стрибачем выше – побачим сортиры Варшавы та Парижу! Бандера, Шухевич, херои Украины! Бандера, Шухевич, херои Украины! Бандера, Шухевич, херои Украины! Панду Гэть! Смерть творогам! Рагульему роду - нима переводу!
Авторские статьи
Топ новость6ч. назад
«Такие ракеты перехватить невозможно»: как Россия реализует программу создания гиперзвукового оружия
Новости дня8ч. назад
Открытое письмо Путину: Грузия вымаливает дружбу у России
Авторские статьи9ч. назад
Кулеба: Путин хочет «собрать СССР». Сеть: «Лучше быть едиными и великими!» 8
Авторские статьи11ч. назад
«Кровавая неделя» Донбасса 1
Новости дня14ч. назад
Связи с "Боцманом" из "Азова". Что известно о смерти белоруса Шишова, которого нашли повешенным в Киеве 1
Политика14ч. назад
«Ещё плодоносить способно чрево, которое вынашивало гада» 1
Авторские статьи14ч. назад
У Европы всё меньше охоты слушать бредни страны-анекдота 2
Геополитика15ч. назад
ЕС отплатит Литве за отказ от приема беженцев той же монетой
Авторские статьи17ч. назад
«Процесс начался ещё до Олимпиады»: коллега Тимановской по сборной Белоруссии — о её характере и скандале с выдворением 3