На українській антарктичній станції вперше буде масштабна модернізація
Обществоiviche.com22 января 2021

На українській антарктичній станції вперше буде масштабна модернізація

Попри коронавірусні обмеження, Україна намагається не скорочувати обсяги наукових та технічних робіт на єдиній в країні антарктичній станції «Академік Вернадський» – на станцію вирушила чергова сезонна експедиція – до неї увійшли науковці, що проводитимуть дослідження та відбір зразків, і технічні спеціалісти, які займатимуться модернізацією станції. Про це на своїй сторінці у соцмережі повідомляє Національний антарктичний науковий центр.

«Найбільший обсяг робіт цього разу буде у технічних фахівців: їм належить оновити значну частину систем життєзабезпечення станції. В умовах віддаленого острівця посеред океану ці завдання є вкрай непростими», – сказав очільник Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

За його словами, щоб у підсумку замінити дизельне господарство, варто спочатку облаштувати нові залізобетонні конструкції, розраховані на тривалі морози та високу вологу. На них потрібно змонтувати новий підйомний кран, здатний підіймати кількатонні вантажі. І тільки після цього можна буде провести заміну дизель-генераторів, які дають тепло та світло для всієї станції.

Також інженерна група має встановити нові опори ліній електропередач, модернізувати систему опалення, відремонтувати причал тощо. Примітно, що за той час, який станція належить Україні, її масштабна модернізація проводиться вперше. Вона розпочалася у 2019 році, і через минулорічні коронавірусні обмеження триватиме трохи довше, ніж планувалось.

Тим часом науковий загін продовжить вивчати, як наземні та морські екосистеми реагують на зміни клімату в регіоні. Вчені відберуть проби та виконають аналіз складу фітопланктону – першооснови харчових ланцюжків Південного океану.

Окремий напрям стосуватиметься вивчення унікальних судинних рослин Антарктиди – щучника та перлинниці. Науковці планують дослідити мікроклімат в районі поширення цих рослин, а також отримати додаткові дані про механізми їхнього «переміщення» птахами та іншими переносниками.

Водночас досліджуватиметься динаміка зростання старожилів регіону – кількатисячолітніх мохових банків: наскільки вони є здоровими і як реагують на експансію пінгвінів дженту (які внаслідок потепління клімату за останні роки розширили свій ареал далеко на південь, зокрема, стали наймасовішим видом пінгвінів довкола «Вернадського»).

Також вчені на станції отримають нові можливості для дослідження верхніх шарів атмосфери, зокрема озонової діри. Буде встановлено спеціальне програмне забезпечення, яке дозволить проводити попередній аналіз отриманих даних щодо концентрації озону безпосередньо на «Вернадському», і цим суттєво прискорити отримання кінцевих результатів досліджень.

«Сезонний загін має дістатися Антарктиди до середини лютого. Зараз вони на шляху до Стамбула, звідки заплановано переліт через Бразилію до Чилі. Там команда має пройти обов’язковий двотижневий карантин, після якого морем вирушить на станцію», – зазначили у НАНЦ.

Написать комментарий
Авторские статьи
Политика2 минуты назад
«Галицкий язык»: новояз, польско-украинский суржик или хорошо забытое старое?
События в миречас назад
Европейцы в шоке от "непропорциональной демонстрации полицейских мускулов" 2
Видео2 часа назад
Что ждёт Донбасс? Яков Кедми о звонке Байдена Путину
Геополитика2 часа назад
«Три ступени к войне»: Альгис Микульскис об опасных маневрах НАТО и ошибке Украины
Политика2 часа назад
Дехристианизация Украины под грохот канонады 1
Геополитика2 часа назад
Смоленская катастрофа и бродячий цирк Мацеревича
Политика3 часа назад
Санкции Украины в отношении Белоруссии: никакой политики – просто бизнес
Политика14 часов назад
15 лет за "иронические высказывания". В чём обвиняют освобождённого под залог политолога Юрия Дудкина 1
События в мире17 часов назад
Наркотики, порно, оружие, шантаж отца. О чем Байден-младший промолчал в мемуарах - статья Daily Mail 2