Обществоvgolos.com.ua28 янв.

Над українським містом нависла загроза нищівного вибуху хімзаводу

nk_hauz/-lzf5mpo_pgwtgn0jtg9.jpg

Жителі міста Павлогада, що на Дніпропетровщині, не на жарт стурбовані ситуацією навколо місцевого хімзаводу, де зберігається ракетне паливо. Виявилось, що держава перестала фінансувати програму його утилізації.

Залишки балістичних ракет, на думку гендиректора хімзаводу Леоніда Шимана, можуть вибухнути, спричинивши техногенно-екологічну катастрофу в цій та чотирьох сусідніх областях.

Павлоград – здебільшого шахтарське місто, розташоване на порожнечах. У разі вибуху палива населений пункт і прилеглі до нього райони можуть просто піти під землю.

Чому склалася така ситуація – розбиралася BBC News Україна.

Світлана Шаперенко мешкає в Павлограді 44 роки із народження. Розповідає, що з дитинства пам’ятає вибухи, які траплялись на території хімзаводу під час випробувань. Жінка впевнена: місто перебуває на межі існування та фактичної загибелі.

“Якщо ми вже маємо стратегічний об’єкт у місті з великою кількістю вибухонебезпечного палива, то у жодному разі не можна припиняти процес утилізації. Держава має чітко усвідомлювати, що вона робить, що тут живуть такі ж люди, як і всюди. В іншому випадку ми просто опиняємось на бомбі вповільненої дії. Якщо станеться вибух – це кінець”, – каже жінка.

Особливу небезпеку становить розташування Павлограда на численних шахтах і занедбаних шахтних стовбурах.

“Якщо під час дрібних випробовувань з вікон вилітали шибки, то можна уявити, що станеться, якщо вибухне все те паливо, що зберігається на підприємстві. Річ у тім, що місто фактично перекопане шахтами і перерізане порожнечами”, – каже один із жителів.

“Якщо станеться вибух, це все просто засиплеться, провалиться”, – додає чоловік.

До сьогодні на території Павлоградського хімзаводу зберігають понад 1,8 тис. тон протермінованого твердого ракетного палива. Вже 20 років як сплив його термін придатності.

Проте найбільшу небезпеку, каже він, становить загроза масштабної техногенно-екологічної катастрофи, яка торкнеться як Дніпропетровщини, так і чотирьох сусідніх областей.

“Ми пам’ятаємо, коли в Балаклеї сталась надзвичайна ситуація. Там просто знехтували правилами поводження з ракетним паливом, яке знаходилось у двигуні. І мова йшла про лише 180 кг твердого ракетного палива. Для порівняння – в одній ступені міститься 50 тис. кг. А всього на нашій території – 1,8 млн кг”, – пояснює гендиректор заводу.

За його словами, якщо трапиться надзвичайна ситуація – знадобиться майже 80 років для відновлення екосистеми і близько 14-15 років для відновлення економічної ситуації в Павлограді.

“Якщо здетонує хоча б один елемент з паливом, далі піде ланцюгова реакція”, – підкреслює керівник оборонного підприємства.

Нині єдиною державою, яка може забезпечити альтернативу в утилізації твердого ракетного палива, є США, штат Юта. Проте нестабільність палива і критичний стан паливних контейнерів українських балістичних ракет дозволяють транспортувати їх зі швидкістю не більше 5 км/год та на відстань, що не перевищує 3 км.

Державне космічне агентство України, якому підпорядкований Павлоградський хімзавод, не знає про причини призупинення програми.

Там кажуть, що неодноразово інформували Кабмін про необхідність її продовження. Про це йдеться в офіційній відповіді на запит ВВС News Україна.

Агентство подало свої пропозиції до уряду, в яких вказало необхідну суму – майже 800 млн гривень. В бюджеті на цей рік передбачили майже 31 млн гривень, яких не достатньо для безпеки зберігання корпусів ракетних двигунів з паливом.

“Утилізація твердого ракетного палива буде зупинена”, – повідомили в Державному космічному агентстві.

Там підкреслили, що повністю усвідомлюють потенційні наслідки можливої надзвичайної ситуації на заводі, про що неодноразово інформували уряд.

У відповідь в Мінфіні кажуть, що гроші ще можуть виділити, але коли – не уточнили.

Після розпаду СРСР Україна взяла на себе міжнародні зобов’язання з роззброєння заради миру. У 1994 році уклали договір, згідно з яким Україна має утилізувати ступені стратегічних ракет, а Сполучені Штати – фінансувати програму.

В рамках цієї програми 5 тисяч тонн твердого ракетного палива опинились на території Павлоградського хімзаводу (Дніпропетровська область).

У 2004 році США заявили про вихід з угоди і протягом наступних 7 років Україна самостійно фінансувала і реалізовувала програму утилізації твердого ракетного палива.

У 2011 році після домовленостей між тодішніми президентами Віктором Януковичем та Бараком Обамою американська сторона повернулась і з 2015 року взяла управління проєктом, зокрема, у частині фінансування утилізації ракетного палива та його безпечного зберігання.

У 2018 році ця програма закінчилась і з 1 січня 2019 року її фінансував лише український уряд.

Сьогодні Павлоградський хімічний завод не має фінансових ресурсів для проведення утилізації залишків ракет за власний кошт, адже виступає лише підрядником в реалізації програми.

💬 Последние комментарии
Игбун Хохлов
Ценные пиндосяцкие бумаги могут представлять ценность только при поносе.
вАМ СОЛНЦА НЕ НУЖНО - бАНДЕРА вАМ СВЕТИТ! вАМ ХЛЕБА НЕ НУЖНО - РАКЕТЫ ДАВАЙ !!!
уКРАИНЦИ! вАМ СОЛНЦА НЕ НУЖНО - бАНДЕРА вАМ СВЕТИТ! вАМ ХЛЕБА НЕ НУЖНО - РАКЕТЫ ДАВАЙ!!!
Весёлый Роджер
Я не Зразумыл ни хрена! А шо у россейском Крыму до хрена щирых партизан? А на Донбассе, Луганску? ЩО зовсим НЫМА??? А що так? А ..., нима грошей для патриотив! А вот такие пропа_Хандоны хунты, типа Шмули_Елен, в 2014 року писали, о скором огромном партизанским движении на ВСЕЙ пророссийской территории. И ... НИКОГО! Тильки щирые рагули долбоЭбы, шо Героически валили мачты и строили баррикады на жд путях. Щоб вуголь не шёл на прямую нищебродам эуропейским, а тильки через Белоруссию и не поверите, через самого аХрессора Россию! Ось воно як! По старой щирой традиции!!! Уси гуртом спиваем! «Батько наш - Бандера, ну а Псаки - мати, Ми за олигархив пидем воювати! | (2) ©» «Приспів: Ах, лента за лентою – набої подавай, херой Семэн Сэмэнченко, в бою не відступай! Ах, лента за лентою – набої подавай, херой Семэн Сэмэнченко, швыдчее ты тикай!» Бандера, Шухевич, херои Украины! Панду Гэть! Смерть творогам! Сало уронили! Рагульему роду - нима переводу! Сила нации у повний дебилизации!
Весёлый Роджер
Это Шмуля что такое "просто ляпота сквернословия"??? Это значит -тебе всё можно - ты .лядь пархатый дэбил избранный по дупе? А всем остальным ты тут делаешь замечания, да ещё поучаешь их уму разуму! Ну ТВАРЬ хуцписткая, ну МЕРЗОСТЬ продажная! Для всех, поисковик Гугл - "что такое хуцпа". И пусть хоть Один мне тут напишет, что это не про тебя Шмуля, пархатая ты мерзкая и СВЕРХНАГЛАЯ ТВАРЬ!
Игбун Хохлов
А как в пиндостане? Какое там соотношение миллиардеров к куче нищих? У 17% населения денег даже на жратву не хватает.
Герой Крут
Даже не знаю... Косовский сценарий лучше подходит для Крыма. А в известной всем гимно-песне поется, что "від Сяну до Дону".
Весёлый Роджер
ГДЕ там слово ЕВРЕЙ??? ЭЙ поддонок ШМУЛЯ! ГДЕ??? Ты фекалия своего народа как и Бени, Пети, Зели и др. продажные поддонки! У вас НЕТ Родины, бо вы все вот такие - ТВАРИ и продажные УРОДИНЫ!