Обществоecology.unian.ua21 окт.

Небезпечне осіннє багаття

Запах диму на вулиці пізньої осені та ранньою весною, в принципі, сприймається українцями як звичайне явище. Таким чином, мовляв, комунальні служби позбавляють міста від зайвого сміття. В радянські часи думка про те, що спалювання сухого листя і трави не тільки усуває засміченість вулиць, а також в якості добрив дуже благотворно впливає на верхні родючі шари ґрунту була вельми популярною. Сьогодні ж екологи відзначають, що подібний спосіб позбавлення від природних відходів робить ведмежу послугу як людині, так і природі. Шкідливі речовини, що знаходяться в опалому листі і траві, утилізуються в грунті і стають безпечними для природи і людини при природному розкладанні. На жаль, в Україні не прийнято дозволяти природі здійснити природну очистку. Навпаки, радянська «традиція» спалювання листя прижилася, як ніколи. Шкоду природі Як правило, зелене листя очищає забруднене автомобільними вихлопами, викидами заводів, фабрик та іншими результатами згубної діяльності людини, повітря. Листя і трави вбирають ці шкідливі речовини, пом'якшуючи наслідки екологічного забруднення. Спалювання опалого листя випускає в повітря все накопичилися в них отруйні речовини. Все те, що природа хотіла поховати, моментально виходить в атмосферу, приймаючи ще більш грізну форму з-за високої температури вогню. «Масове спалювання листя призводить до такого істотного забруднення атмосфери, яке можна порівняти з потужними промисловими викидами. При згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється близько 9 кг мікрочастинок диму. Разом з димом в повітря вивільняються пестициди та радіонукліди, накопичені рослинами протягом року. Нерідко разом з листям горить сміття, що викликає ще більш потужне забруднення атмосферного повітря», - наголошує співголова Асоціації зелених України, еколог Ярослав Задесенец.

mns.gov.ua

До того ж, за його словами, опале листя захищає грунт від промерзання взимку і від небезпечного ущільнення влітку. «Підстилка з листя та опалого пагонів — чудове органічне добриво, єдине для дерев і чагарників. Позбавлена природного захисту грунт неминуче виснажується. Помічено, що позбавлені опалого листя дерева в парках через 20 років знижують приріст в 1,5 рази», - зазначає еколог. До того ж, в місцях, де розпалювали вогнища, збільшується ймовірність виникнення масових пожеж. На такій території, як правило, вогонь поширюється досить швидко і може стати неконтрольованим. Це означає, що в зоні безпосередньої загрози виявляються дерева, тварини, будинки і люди. Крім безпосередньої шкоди природі, спалювання рослинних залишків також становить суттєву загрозу і мешканцям зелених зон - з листям згорають зимуючі корисні комахи, наприклад, сонечка. Цікаво, що для утилізації рослинних залишків сьогодні вже придумано кілька способів, які можуть бути корисні для природи. «Наприклад, листя можна скласти в компостну яму, а компост використовувати для удобрення тих же газонів і дерев. Одним з найбільш розумних способів потурбуватися про ґрунті і в той же час прибрати територію є «дідівський метод»: сухе листя просто перекапываются, залишаючись в землі, при цьому грунтові організми самі переробляють листя в родючий гумус», - зазначає Задесенец. Їдкий дим провокує небезпечні захворювання Втім, крім шкоди для навколишнього середовища, спалювання опалого листя може серйозно позначитися на здоров'ї українців. «В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Крім того, з димом у повітря вивільняються діоксини. Це прямо або опосередковано призводить до серйозного погіршення самопочуття людей», - каже еколог. З-за подібних задимлень уражається епітелій слизової оболонки дихальних шляхів, у зв'язку з цим організм людини може перестати чинити опір збудників різних захворювань.

Фото УНІАН

Вкрай небезпечним є вплив диму на організм дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Особливо погано переносять «листяний дим» ті, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніт або тонзилітом. А здоров'ю алергетиків подібна задимленість може завдати непоправної шкоди.Деякі вчені прирівнюють забруднення від масового спалювання опалого листя до такого, яке викидають потужні промислові заводи і підприємства. Як правило, це провокує погіршення самопочуття у людей і загострення деяких хронічних захворювань. Більш того, дим «листяного» багаття містить приблизно в 350 разів більше речовин, що викликають рак, ніж сигаретний дим. Враховуючи чималу кількість листяний багать у Києві та інших містах України, можна цілком пояснити причину високої кількості захворювань в осінньо-весняний період, який і без того лікарі зазвичай називають часом авітамінозу. Палять листя – телефонуйте 102 Цікаво, що спалювання опалого листя підпадає під статтю Адмінкодексу України. Так, відповідно до статті 77.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення «випалювання стерні, пасовищ, рослинності або її залишків та опалого листя без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу тягне за собою накладення штрафу на громадян від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян». Це становить, приблизно, 170-340 гривень. А посадовим особам загрожує штраф в розмірі від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - від 850 до 1200 грн.

REUTERS

Більш того, спалювання рослинних залишків є прямим порушенням низки статті 50 Конституції України, згідно з якою кожному громадянину гарантовано право на безпечне для життя і здоров'я стан навколишнього середовища. Згідно цієї ж статті, кожен має право на відшкодування збитків при порушенні цього права. «Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про охорону атмосферного повітря», Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, Правилами утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України, Закону України «Про благоустрій в населених пунктах» передбачені відповідні адміністративні покарання. Таким чином, пряме звернення до органів правопорядку, наприклад, нещодавно створені поліцейські підрозділи МВС є більш ніж дієвим методом боротьби зі спалюванням опалого листя і різного роду рослинних відходів. На переконання Асоціації Зелених України – це, здебільшого, питання моральний і стосується кожного з нас», - вважає Ярослав Задесенец. Екологи наполягають, що зупиняти такі вогнища в межах міст повинні співробітники МВС, відповідно до інструкції. Крім того, приймати додаткові рішення щодо неприпустимості розведення «листяних» багать можуть місцеві органи влади всіх рівнів. Завдання ж громадян, які не бажають труїтися, змушувати їх працювати на користь жителів населених пунктів. Олена Пащенко

💬 Последние комментарии
кипчак
Орудие американцев против России -Украина, оказалось бракованным и в последний момент отказывается стать жертвой . Американцы уже из штанов стали выпрыгивать, доказывая во всех СМИ, со всех возможных трибун и утюгов, что Россия напала, вот-вот нападет, хочет напасть, а Украина то видит войска на границе, то не видит. Теперь вся надежда, что военные командиры будут сохранять хладнокровие и трезвость ума, верность клятве и подтвердят смысл существования армии - охранять мирную жизнь страны и народа. Это я к тому, что в Украине всегда три гетьмана, там где два украинца и некоторым захочется командовать помимо желания и приказа официального гетьмана (хочется надеяться, что побыв на побегушках у США, понял что его использовали и бросают под танк). Мы же помним, готовых на все(особенно если им пообещают или заплатят), кровавых пасторов и всю их компашку. Кровавые дадут деру и осядут где-нибудь в Латинской или другой Америке, а тысячи невинных жертв заснут вечным сном на полях сражений. Сопоставляя выступления российских властей и явную наглую ложь америкашек, поневоле читаешь скрытый смысл и желания их агитации, а если еще и послушать прикупленных ими шавок-агитаторов(( в том числе вся шваль с российских территорий) на украинском телевидении, то понимаешь, кто у нас по чем - тридцать копеек пачка - бери не хочу!
е
все конечно можно и наверное нужно объяснять, но те самые остатки мыслящего мира ни на что повлиять ,увы, не могут.. основная масса смотрит в рот тому что говорит Америка и ее сателлиты.. и любой экскурс в историю оканчивается сакраментальным: "вы не понимаете, это другое или вы просто не так все понимаете.." - это я на своем опыте сейчас говорю.. а так несомненно Вы правы
кипчак
Судьба и обязанность "гордых" шавок щелкать каблуками, брать под козрек и кричть "яволь, майн фюрер!"
кипчак
России уже не отвергать обвинения Запада и Украины нужно, а прямо, с исторической подводкой, объяснить остаткам мыслящего мира, что вся суета (уже веками)раскручивается за территории, за хлеб, лес, мех, недра и т.п. Украина в этом мероприятии бестолковое, неспособное мыслить самостоятельно и отстивать свои права, орудие мести. Запад, пока мог расширялся под предлогом крестовых войн, потом нес свет христианста(в основном насильственно) по всему миру, потом нагло захватывал колонии, и тоже под благородными лозунгами "бремени белого человека". Все облагораживали и облагораживали разные расы и народы и часто мешала им в этом Россия. Теперь мешает слишком умный, остаивающий интересы своей страны, Путин. Зато Украина, на цирлах выполнила все условия Запада и, собрав рекордный за все времена урожай наблюдает как его проносят мимо ее рта на Запад и глотает слюнки. Так это еще открытый и окончательный захват земли не произошел, а потом укринцев только урожай собрать будут приглшать и сажать за украденную морковку, картофелинку, колосок.
е
Елена, этот американец у тебя тоже недоумок ничего не понимающий? или ТЫ брехло подзаборное???
е
Елена, ГДЕ ответ??
е
Елена, ГДЕ ответ?