Психолог розказав, як батькам розпізнати залежність у підлітка
Обществоaspi.com.ua6 дней назад

Психолог розказав, як батькам розпізнати залежність у підлітка

За даними лікарів, в Україні приблизно півмільйона залежних, які стоять на обліку, і десь 2,5 мільйони хворих пацієнтів, які незареєстровані. Психолог дав декілька настанов, як виявити залежність у дитини і що робити далі.

Зараз у розпалі шкільні канікули і батьки не в змозі постійно контролювати свою дитину. Спеціалісти вважають це соціальною проблемою, оскільки підлітки можуть розважатися, вживаючи як алкоголь, так і дешеві наркотичні засоби. Скрізь є намальована реклама наркотичних засобів та прекурсорів. Батьки дуже часто питають що робити і як поводитись, коли бачать підлітка у збудженому стані, червоні очі або відсутність апетиту. На ці та інші питання відповів у ексклюзивному інтерв'ю психолог та психотерапевт медичного реабілітаційного центру "Ренесанс" міста Київ Дмитро Сербін.

"Я переконаний, що найкраще лікування – профілактика. Батькам треба створити такі умови для своєї дитини, щоб у неї не виникало бажання вживати якісь психоактивні речовини чи зловживати азартними іграми. Я маю на увазі здоровий спосіб життя, розвиток дитини, навчання, різноманітні секції. У цей момент у батьків дуже відповідальна місія, показати на власному прикладі, як треба. Наведу простий приклад, якщо в сім'ї п'ють і дитина це все бачить, у більшості випадків це призведе до копіювання такої моделі поведінки.

Якщо ми кажемо про формування фізичної залежності (алкоголь, наркотики), про перші її етапи, то на жаль, переважно це припадає на 13-15-річний період життя, коли у підлітка формується особистість, він починає відстоювати своє "я", шукає діяльність, і батькам треба заохочувати дитину у цей час і мотивувати на здорове майбутнє. Ні у якому разі не нівелювати його авторитет, навпаки, давати можливість робити власні кроки. Інколи дорослі ставлять питання: "А чому більшість підлітків стають залежними, попри відсутність шкідливих звичок у сім'ї?". Працює субмісивна мотивація, це означає бути частиною компанії, певного круга таких самих підлітків або трохи старших, де є змога реалізуватися. Чому так трапляється? Тому що дитина не отримує гарної підтримки вдома, батьки принижують її.

Є певні індикатори для батьків, які свідчать про психологічну залежність (ігроманія, шопоголізм) у дитини: бреше, ховається, порушує режим дня, пізно лягає і встає, відмовляється їсти, постійно дратується, має часті перепади настрою, різко змінює соціальне коло, має проблеми з грошима. У цьому випадку з дитиною треба сісти і поспілкуватися, не звинувачувати, не кричати на неї, не вимагати якоїсь певної інформації, не тиснути, не забирати смартфон, не запирати вдома, а побудувати нормальні і довірливі стосунки.

Якщо ми говоримо про фізичну залежність, є наступні симптоми: червоні очі, сонливість, порушення малої моторики і дратівливість. У цих випадках батькам треба піти в аптеку, купити тест на наркотики і виявити, чи вживала дитина щось за останні дні. Якщо так, звернутися по допомогу до спеціалістів щодо подальшого лікування і реабілітації. Я можу сказати, що на початку формування залежності набагато легше скоригувати цей процес і зупинити".

Психотерапевт та завідувач відділенням центру "Ренесанс" Трегуб Віталій у розмові з ASPI news додав, що в будь-якому випадку дитина закривається, і перше, з чим стикаються батьки при спробі поговорити та з'ясувати проблему – заперечення. За його словами, частіше за все підліток тікає або говорить: "Відчепись! Та що ти до мене пристала! Та ти сама така". На питання кореспондента, чи треба додатково контролювати у таких випадках мобільний телефон дитини, психотерапевт прокоментував: "Я вважаю, що це стеження та контроль необхідні, але до певного віку. На жаль, сьогодні батькам простіше дати планшет в руки, ніж займатися з дитиною. Проте в більшості випадків таким способом і формується різного роду залежність (лудоманія)".

Психолог вже розповідав ASPI news, у чому різниця між ігровою залежністю та наркоманією чи алкоголізмом. Експерт також спрогнозував збільшення ігроманів після узаконення грального бізнесу в Україні.

Написать комментарий