Спекуляції на карантині: хто і як контролюватиме ціни в магазинах та аптеках?
Обществоukr.radio19 марта 2020

Спекуляції на карантині: хто і як контролюватиме ціни в магазинах та аптеках?

Напередодні компанія AliExpress, яка нещодавно відновила свою роботу після епідемії коронавірусу в Китаї, заборонила спекуляції на медичних товарах на своєму ресурсі. Маркетплейс обіцяє уважно стежити з своїми продавцями, і якщо побачить завищені ціни на маски, чи ряд інших необхідних медоварів, видалить підприємця. Що ж відбувається в Україні з наявнистю медтоварів та цінами на них? Ажіотаж на антисептики та маски вже є, а ось, чи вдасться уникнути спекуляцій, в етері Українського радіо коментував голова асоціації франчайзингу України Андрій Кривонос.

"Немає масок, антисептиків, навіть спирту", – такі пи після відвідостування аптек протягом кількох днів викладали користувачі соцмереж.

А інші підприємливі українці намагаються організувати продаж масок через інтернет. Раніше одна медична маска коштувала близько двох гривень, ціна тих, які пропонують в соц мережах, стартує від 10 грн. Але, неясно, якою є їхня якість. 

Facebook та Інстаграм вже заявили, що будуть видаляти повідомлення про продаж захисних масок та антисептиків.

На деяких інтернет-платформах продаж у наявності антисептиків уже немає. 

А на тих, де є, ціни завищені від у кілька разів до кількох десятків разів.

Видання "Економічна правда" опитало керівників найпоширеніших вітчизняних маркетплейсів як вони борються зі спекулянтами. В OLX розповіли, що створена спеціальна група, яка модерує контент. На Prom.Ua виданню також підтвердили, що відслідковують конткент: "Також ми прийняли рішення видалити всі товари з каталогу маркетплейса по стоп-слова "медичні маски". Це пов'язано з появою величезної кількості спекулянтів. Залишимо тільки найнадійніших, сертифікованих продавців, які продавали ці товари до коронавируса, але будемо відстежувати ціни, щоб не допустити спекуляцій", - зазначає топ-менеджер компанії Іван Портной. СЕО Rozetka Владислав Чечоткін коротко сказав виданню, що "зіштовхнулися, блокуємо".

Уряд зобов’язав Міністерство економіки кожні два дні відслідковувати наявність продуктів та товарів першої необхідності в аптеках і магазинах. Про це написав заступник міністра економіки Тарас Висоцький.

Згідно з українським законом, є кілька органів, які можуть контролювати, чи немає спекуляції товарами, розповідає голова асоціації франчайзингу України Андрій Кривонос: "Державна інспекція з контролю за цінами, управління торгівлі районних та обласних адміністрацій, Міністерство економіки і Антимонопольний комітет".

Але, насправді, каже Кривонос, ситуація в Україні з контролюючими органами така: "Інспекція за цінами – недоукомплектована і достатньо не уповноважена, тому, фактично, вийти та перевірити вони не зможуть. Райдержадміністрації восени минулого року скоротили майже вполовину. І в них фактично, немає змоги вийти та виконати свої завдання та повноваження. Додати ще органи місцевого самоврядування, які можуть організувати додатковий контроль. Однак, органи місцевого самоврядування покладають ці обов’язки на виконавчий орган – РГДА. І виходить, що це питання – тест Антимонопольного комітету – справляться чи не справляться? Але, переглядаючи, як цей комітет розглядає різні питання, антиконкурентної політики і т.д., вони – просто фізично не встигнуть".

Ось і виходить, каже він, що у "законодавчому полі ми маємо нормативне регулювання цієї діяльності є, а фактично виконувати цю роботу у нас не має можливості". Змінити ситуацію може "політична воля". Адже, все "замикається не тільки на повноваження, якими були наділені ці органи, але і на їх персональний склад, чи є в них люди, які спроможні це зробити, які будуть їздити по магазинам та аптекам і перевіряти наявність та відповідність цін, звітності… Ми, як завжди, "були не готові до зими", — каже Андрій Кривоніс.

Ще є один вихід – штучний спосіб обмеження кількості продажу товару в одні руки. "Такі обмеження будуть застосовуватися, певен експерт, — вважайте це унеможливленням певного зговору між продавцями і тими, хто намагається скупити більше товару, ніж йому дійсно треба".

Також голова асоціації франчайзингу України нагадує про ще один орган голова асоціації франчайзингу України Держрезерв. “Держрезерв, який запевняє, що має достатній резерв на надзвичайну ситуацію, яка на сьогоднішній момент якраз і настала... Але, інформації, що Держрезерв веде якісь перемовини щодо їх продажу з торгівельними мережами чи іншими торговцями – немає".

Якщо враховувати, що коронавірус зачепив 155 країн, каже Кривонос, то "не можливо сказати, що це стосується тільки нас і тільки у нас виникають проблеми. Однак, слід врахувати, що адміністративні заходи, що вжиті, можуть створити певні перебої. Треба враховувати, що компанія, яка займається перевезенням товарів, це – не тільки водій, а і експедитор чи комерційний директор. І, якщо, ці особи не можуть довести свою причетність до цього багажу, то вони і не зможуть довести необхідність його супроводу та доставки до кінцевого пункту призначення". Такі організаційні проблеми, на думку голови асоціації франчайзингу України, можуть виникнути. "Тому, вже зараз прикордонникам слід замислюватися щодо ситуації пропуску авто, де крім водія, ще є дві особи, одна з яких є – власник вантажу, однак, за документами він не є супроводжуючою особою".

Написать комментарий
💬 Последние комментарии
Бла-бла-бла
Так дайте свой глупый ответ!
Народный секретарь ЦРУ
Не задавайте глупых вопросов!
Бла-бла-бла
А почему тогда реальная картина мира так сильно отличается от той, которую свободно рисуют свободные СМИ?
Невер
Это дешёвое шоу с целью убедить мир что в этой стране якобы есть правосудие.
Народный секретарь ЦРУ
Китайские успехи являются плохим примером для американской молодежи. Они происходят за счёт увеличения сущностей без необходимости. Если это не прекратить, то многие американские политики, хорошие люди, начнут прыгать в окна Овертона перед лицом растущей китайской угрозы. Остановитесь! Коммунизм противоречит демократической природе человека!
Луна-2
Из разговора -Почему у нас все дорого? Даже в ЕВРОПЕ дешевле,,_Мадам , вы были в Европе?В ответ да , пахала на клубничных полях... -ну и как 7 - да все также -стоим раком -выходит срака....
Морж
Китайской коммунистической партии и системе управления несколько тысяч лет ?)))