Обществоsuspilne.mediaAug 17

"Тут природа перемогла все і навіть людину". Як відновлюють туристичні об’єкти у Чорнобильській зоні

nk_hauz/MGgMkc7nR.jpeg

Чорнобильська зона відчуження з часом не втрачає своєї привабливості для туристів. За даними Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів у 2019 році, до пандемії коронавірусу, Чорнобиль відвідало 130 000 туристів, більшість із них – іноземці. Наразі розроблено понад 20 туристичних маршрутів, а в межах проєкту “Чорнобиль. Збереження” відновлюють перші три туристичні об’єкти. Будівельні роботи розпочнуть у 2022 році. Чи безпечний туризм у зоні відчуження розбиралося Суспільне.

Чорнобильська зона, як туристичний об’єкт, увійшла до урядового проєкту “Магніти України”. У вересні 2020 року в Кабміні затвердили перший веломаршрут по зоні відчуження, який сягатиме 45 кілометрів. Окрім того, Чорнобильська зона увійшла у проєкт “Чорнобиль. Збереження”, що відбуватиметься в рамках “Великого будівництва”. На відновлення туристичної привабливості Зони було виділено 30 мільйонів гривень. Головна мета проєкту, окрім збереження зони, його розвиток, як найбільшого туристичного магніту України, розповіла Суспільному його керівниця та радниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів з питань розвитку зони відчуження Лала Тарапакіна.

nk_hauz/rP5Mk57ng.jpeg

На відновлення туристичної привабливості Зони було виділено 30 мільйонів гривень.

“Треба зробити так, щоб приїхати сюди було справою честі для кожного українця і залучити сюди відвідувачів з усього світу. Це допоможе і більше заробляти державі, але в першу чергу перетворити територію на місце науки та просвітництва. Також дати поштовх розвитку зеленої енергетики, тобто, альтернативним видам енергії. Мені здається це і для економіки та для іміджу України у світі дуже важлива історія”, — каже керівниця проєкту.

В уряді планували довести відвідуваність зони відчуження у 2025 році до 1 млн туристів на рік з подальшим збільшенням. Але, як повідомив помічник центру організаційно-технічного та інформаційного забезпечення управління зоною відчуження Кирило Гарник, 2020 рік змінив повністю плани через пандемію. У 2021 році відвідуваність вийшла на рівень 2018 року, коли у зону відчуження приїхало 36 тисяч осіб. Станом на серпень 2021 року зону відчуження відвідали 32 тисячі осіб.

Консервація, музеєфікація та нове будівництво

Проєкт відновлення Зони має три напрями. Перший — консервація, в основі якого лежить збереження первинного вигляду об’єкту. Другий — музеєфікація, за мету якого береться збереження пам’яті. Третій — будівництво повністю нових об’єктів.

У 2020 році заплановані відновлювальні роботи з трьома туристичними об'єктами. Один з них — кафе “Прип’ять”, що підлягає консервації. Консервація об’єкту проводиться у три етапи. Спочатку вивчається стан будівлі, потім отримується звіт і робиться висновок, що саме робити з об’єктом. Проєктанти детально все вивчають, розподіляється кошторис і починаються будівельні роботи. За словами Тарапакіної, ця будівля кафе “Прип’ять” має унікальні вітражі, які є пам’яткою мистецтва. Їх збереження — одне з головних завдань.

nk_hauz/V95Mzcnng.jpeg

“З моєї точки зору, це те, що потрібно відновлювати в першу чергу. Починаємо просто зараз. Вже тривають інструментальні дослідження. Буде робитися проєкт. Кафе буде відновлено. Відновлено не так, як воно було, як тоді. Ні. Це просто консервація, тобто, коли можна буде безпечно зайти. Тобто, вже за результатами дослідження буде зрозуміло, що це саме буде. Укріплення фундаменту або укріплення стелі і однозначно реставрація вітражів, які для нас є найціннішим об'єктом”, — додала Тарапакіна.

Крім кафе будівельні роботи проводитимуть ще з двома об’єктами: автовокзал та 16-ти поверхівка, на даху якої планують реалізувати оглядовий майданчик, розповіла операційна директорка проєктного офісу Ілона Шнейдер. У цій же висотці планують облаштувати музей у квартирі Володимира Правика. Він був пожежником та ліквідатор Чорнобильської катастрофи, розповіла Лала Тарапакіна.

Інфраструктура

В рамках проєкту основні дороги до Чорнобиля відновлені, каже Тарапакіна. Наступного року ремонт доріг будуть продовжувати. За її словами дорогу відновлять і до радіолокаційної станції “Дуга”. Також планують створити музей на території станції “Дуга”. Крім цього на території зони відчуження будуть встановлені санітарні зони та відеоспостереження, аби вберегти Чорнобиль від вандалізму.

“Це не просто декілька відеокамер. Це такий величезний проєкт по відеоспостереженню, щоб сигнал подавався на певний пульт, така система безпеки навколо зони відчуження, яка водночас буде працювати і на пожежі частково”, — повідомила Тарапакіна.

За словами Кирила Гарника, інфраструктурні роботи ведуться постійно: розчищення проїздів, проходів, вивезення сміття. Цьогоріч заплановане проєктування “Чорнобиль-хаб” та проведуть реконструкцію контрольно-пропускного пункту "Дитятки”. Будівельні роботи розпочнуть в наступному році. Також будуть будувати сервісні центри.

Небезпечний туризм

Керівниця проєкту “Чорнобиль. Збереження” Лала Тарапакіна не вважає небезпечною зону відчуження з точки зору радіаційного фону. За її словами, радіація у зоні відчуження — це міф: “Звісно, якщо це робити без супроводжуючого і заходити в глибокі ліси або в підвал санчастини, то це буде небезпечно. Залишилися радіаційні плями, куди не варто вступати. якісь брудні місця ми називаємо їх тут. А так, це цілком безпечно. Це в цілому нижче ніж в центрі Києва подекуди. Тут природа вже перемогла все і навіть людину також”.

Колишній працівник Чорнобильської АЕС та фотограф Олександр Купний, який пропрацював на атомній електростанції понад двадцять років, вважає навпаки. У цьому проєкті, на його думку, пріоритет відданий не безпеці Чорнобильської зони, а розвитку бізнесу. За його словами, Чорнобильська зона залишається радіаційно небезпечною.

nk_hauz/-qcGz577g.jpeg

Олександр Купний

“Замість того, щоб виділити гроші на радіаційний моніторинг, щоб зрозуміти. які розміри на сьогодні Чорнобильської зони, в якій кількості зона забруднена радіонуклідами сьогодні. Все ж, моніторинг не проводився більш. як тридцять років. Замість цього гроші виділяють на реставрацію туристичних об'єктів. В цьому випадку президент вчиняє не як державний діяч, а як бізнесмен. Від цього туризму виграє виключно ті люди, які займаються цим туризмом”, — каже Купний.

За його словами, Чорнобильська зона і всі об’єкти, які там розташовані — радіаційно і ядерно небезпечні. Він додає, що офіційно поняття “туризм” у зоні відчуженні не існує, є лише ознайомчі візити. Купний посилається на закон про правовий режим в Чорнобильській зоні, який у 1991 році підписав президент України Леонід Кравчук. Там вказано, що забороняється відвідувати зону, зокрема, людям, які мають медичні протипоказання на іонізуючі випромінювання. Проте, каже Купний ні організатори, ні ті, хто відвідує зону, не задумуються про це і не проводять відповідні перевірки.

💬 Последние комментарии
е
Трусливое хамло, уважаемая....
Луна-2
Шоколад полезен всем . Вот кусочка два я съем . и Не будет больше стресса. Нам при выходе из леса. Успокоит приступ кашля. Иль из носа льется капля. Съем я черный шоколад Все дела пойдут на лад.. Ешьте люди шоколад Он вкусней, чем мармелад.)))))
Луна-2
Что б они там заблудились в этом сказочном лесу под ТРУСКАВЦОМ .Навсегда ...
Луна-2
Вырвалось -Нет, милый , не вырвалось .Это целенаправленное оскорбление . Вырываться может только один раз , но когда постоянно. то это уже обыкновенное хамство. и запугивание оппонента . А ты постоянно оскорбляешь собеседника - а потом и извиняешься, простите,мол , вырвалось.Потому что действуешь целенаправленно - оскорбляя человека , ты пытаешься его запугать.а КОГДА ВИДИШЬ, ЧТО, ЧЕЛОВЕК НЕ БОИТСЯ ТВОЕГО ХАМСКОГО ПОВЕДЕНИЯ - ТЫ СРАЗУ В КУСТЫ -МОЛ, ВЫРВАЛОСЬ.
Весёлый Роджер
Для рифмы пишите - это понятно, но не надо дурить щирый народ и так он задуренный всякими продажными поддонками пропа_Хандонами, со шляхами, да швыдким пануванием. НИЧЕМ ПЛОХИМ из нефти - там не пахнет! Кстати, даже нечто похожее на мясо, в Союзе делали в 60-70 годы пр. века! По отзывам тех, кто пробовал - вполне сьедомо, даже с эммитацией волокон и приятным запахом. Так шо думуваю, шоколад буде (если не уже) очень укусным!
Кот Матроскин
Вакцины хватит на всех, только вот как заставить население прививаться? Идея! Тем, кто не привит отключать газ, воду и свет.
Весёлый Роджер
О Шмуле и щирой математике! Или про вора-несуна прапора и продажной девке империализма -кибернетики: «Кот Матроскин - Sep 27 2021 - Елена, не заглядывая в ГУУУГЛ, скажи, чему равна площадь круга?» И вот вам ответ тупого Мудака пропа_Хандона хунты Шмули_Елен: «Елена - Sep 27 2021 - …Пи эр квадрат деленая на 2 вроде, давно училась.» Ну .лядь цэ просто свидомый многочлен, посаженный на член!!! Ну конечно же пополам, ведь всё у него колхозное и всё у прапора своё! И вот вам вишенка на куче щирого гивна: «Елена -Sep 27 2021- Пи эр квадрат,мне площадь круга ни к чему не нужна была,а причём здесь поезд?» У которого колёса квадратом стучат по рельсам!? И Апофеоз щирого мудизма – Сало уронили, хероям убийцам детей мало! (для тупых скакунов - синонимы к слову "апофеоз". Апогей - вершина, наивысшая точка, наивысшая степень щиросвидомого мудизма.)