У Бабиному Яру відкрили меморіальний об'єкт "Місце для роздумів"
Обществоrubryka.com14 мая 2021

У Бабиному Яру відкрили меморіальний об'єкт "Місце для роздумів"

У День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни відбулося відкриття меморіального об'єкта "Місце для роздумів", що є частиною майбутнього Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр".

Як повідомили в Офісі Президента, на відкритті були очільник ОП Андрія Єрмак, прем'єр-міністр Денис Шмигаль, Праведники народів світу та їхні родичі, а також дипломати, релігійні, культурні й громадські діячі.

"Місце для роздумів" – це символічна синагога у вигляді книги розташована на невеликій ділянці позаду пам'ятника "Менора" біля схилу яру, який традиційно є місцем скорботи, молитви та вшанування жертв трагедії для євреїв.

У своїй промові Андрій Єрмак наголосив, що українські Праведники народів світу "подарували надію та віру в те, що людяність і доброта сильніші за війну, жорстокість, і світло завжди переможе темряву", адже ризикували своїм життям та життям своїх близьких заради порятунку навіть незнайомих людей.

"Україна посідає четверте місце у світі за кількістю праведників народів світу – 2659, які отримали це високе звання від центру "Яд Вашем". Це доводить, що Україна є землею толерантних, мирних і добрих людей", – наголосив керівник Офісу Президента.

За його словами, держава зробить усе, щоб Меморіал Голокосту в Бабиному Яру став одним з найважливіших музеїв і місць пам'яті у світі.

Андрій Єрмак заявив, що сьогодні в Україні – Президент і влада, для яких церква, мечеть, синагога, костел є місцем віри, надії та любові, але в жодному разі не інструментом політичної боротьби.

"В останні роки для української влади людське життя є головним пріоритетом. Саме ця цінність була головною для Праведників народів світу", – сказав він.

Андрій Єрмак переказав присутнім на церемонії слова подяки й шани від Президента України Володимира Зеленського та повідомив, що 14 травня Глава держави підписав указ, яким встановлюється постійна державна стипендія для Праведників народів світу з України.

Керівник Офісу Президента зазначив, що війна, на жаль, не зникла з нашого життя, і в Україні вона триває сім років, а в останні дні небо над містами Ізраїлю палає від вибухів. "Я хотів би побажати нам усім насамперед миру", – наголосив він.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль назвав відкриття меморіального об'єкта дуже важливою історичною подією не тільки для українського та єврейського народів, а й для всього європейського культурного простору.

"Символічно й показово, що ця подія відбувається в День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни – українських Праведників народів світу. Тобто ми одночасно засвідчуємо повагу й до тих, хто допомагав рятуватися від неминучої загибелі, що стало виявом найвищого рівня людяності та милосердя", – сказав він.

"Ця знакова подія є наочним свідченням того, що в українській суспільній свідомості утверджуються високі ідеали поваги до людського життя та визнання відповідальності й пам'яті", – наголосив очільник уряду.

Як пише BBC, довкола синагоги ще до відкриття не обійшлося без скандалів. Співкерівник Асоціації єврейських громадських організацій України, дисидент Йосип Зісельс каже, що кілька разів у 2020 році громадські організації, у тому числі єврейські, висловлювали протести проти будівництва синагоги на території православного кладовища, оскільки це суперечить релігійній єврейській традиції.

Серед спонсорів Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" – російські бізнесмени Павло Фукс, Михайло Фрідман та Герман Хан. Вони є членами наглядової ради фонду, при якому створений Меморіальний центр.

Як пояснював генеральний директор Меморіального центру Макс Яковер, частка фінансування діяльності центру російськими бізнесменами становить менше ніж 50%, решта коштів – з України, Ізраїлю та США.

Він заперечував звинувачення у російському впливі і розповідав про десятки проєктів, що вже втілені чи втілюються іноземними та українськими фахівцями за гроші меценатів.

Написать комментарий