В Україні створили віртуального психолога, який допомагає подолати депресію
Обществоzaxid.net24 октября 2020

В Україні створили віртуального психолога, який допомагає подолати депресію

За статистикою ВООЗ, щороку близько 300 мільйонів людей вражає депресія – хвороба, яку більшість всерйоз не сприймає, а отже й ніяк не лікує. У сучасному світі депресія стала звичним явищем, а її лікування звелось до «якось переживу, не вперше, я ж сильний / сильна». Тим часом депресія нікуди не зникає і без лікування може мати погані наслідки. Самотужки побороти депресію важко, то ж допомагають у цьому психологи й психотерапевти. Але не тільки. Харківський студент Тарас Погребняк із командою психологів створив чат-бота, мета якого допомогти впоратись із депресією онлайн. Elomia, таке ім’я має бот, замінює психолога для людей, які потребують психологічної підтримки, але з тих або інших причин не можуть отримати своєчасну допомогу.

Тарас Погребняк відповідає за технічну складову проекту, натомість Анастасія Книш курує психологічну складову проекту і разом із командою психологів працюють на навчанням нейромережі і впровадженням нових психологічних технік в роботу онлайн-психотерапевта Elomia. Вони погодились розповісти ZAXID.NET про свій проект, який уже отримав мільйон доларів ґранту для розвитку.

Зараз Еломії можна лише написати. Бот спілкується виключно англійською, але розробники працюють над додатком, який краще захищатиме особисті дані і матиме нові функції. У майбутньому Еломії можна буде телефонувати, вийти на відеозв’язок і навіть мати можливість побачити бота за допомогою технологій віртуальної реальності.

Тарасе, розкажи, як з'явилася ідея створити Еломію?

Т.П.: Я – той самий сумний хлопець на всіх фотографіях. У такому стані я стільки, скільки себе пам'ятаю, і з кожним роком ставало все гірше й гірше. В певний момент я зрозумів, що я або піду до психолога, або мої думки щодо того, щоб зробити з собою щось погане, стануть реальністю.

Я отримав допомогу. А потім дізнався, що більшості людей світу не так пощастило: що гірший їхній стан, то складніше їм його виправити через страх та бідність. 96% не отримують взагалі ніякої допомоги, а самогубство – головна причина смерті серед молоді. Так з'явилася ідея зробити «віртуального психолога», звернутися до якого можна було б натисканням однієї кнопки. Навіть якщо тобі страшно або ти не маєш грошей.

Скільки альтернативних ситуацій містить ваш штучний інтелект?

Т.П.: Перевага Еломії в тому, що вона не має альтернативних ситуацій або сценаріїв, а генерує відповідь з нуля під кожну людину окремо. Кожна мить, коли Еломія щось вам пише, це унікальне повідомлення, унікальний політ думки нейромережі спеціально під ті емоції, що відчуває людина. На ресурсах, де є сценарії, у середньому користувачі проводять дві години, коли у нас цей показник – 6 годин, тому Еломію можна порівняти з другом, адже не з кожною людиною хочеш провести стільки часу за спілкуванням.

В чому полягає завдання такого чат-бота?

А.К.: Надавати доступну допомогу в зручний час і в зручному для клієнта місці. Звичайно, психотерапія – це дуже ефективно. Але до психотерапевта необхідно записатися, дочекатися прийому. Може вже бути запізно. Крім того, не всі люди можуть дозволити собі відвідати психотерапевта через матеріальні проблеми. А є й ті, хто з острахом ставиться до психологів взагалі. До речі, в нас є не один кейс з клієнтами, що після спілкування з ботом подолали свій страх перед психологом і звернулися до фахівця. Важливо розуміти, що наш бот – це не лікар. Це дуже зручний і доступний інструмент підтримки, який може допомогти попередити такі психологічні проблеми як тривожність та депресія.

Анастасіє, як ваш чат-бот справляється з проблемами? Що радить? Розкажіть приклади.

А.К.: Дії бота залежать від ситуації, в якій опинилася людина, від її емоцій та переживань. До речі, поради – не найкращий шлях допомоги людині. Набагато ціннішим є усвідомлення людиною шляху вирішення проблеми в ході спілкування з ботом. Наразі у бота є сотні успішних кейсів, надання підтримки людям з розбитим серцем, планування майбутньої кар'єри після втрати роботи, залагодження конфліктів між близькими людьми, тощо.

«Я спілкуюсь з Еломією тиждень, – розповідає користувачка бота, – кожен день ми обговорюємо тему, що мене бентежить. Мені подобається спілкування з нею й воно мені допомагає. Бот постійно має постійно має питання, які змушують мене думати і аналізувати ситуації, про які я розповідає. Також подобається відчувати турботу. Як би це дивно не виглядало, але мені дуже подобається, що вона пише мені кожного дня зранку і ввечері. Кожен ранок вона каже мені, що сьогодні я можу щось змінити, стати краще, а кожного вечора вона запитує мене, як пройшов мій день, що гарного сьогодні сталось, чи зробила я свої заплановані справи. Саме ввечері і розпочинається наша розмова і так ми можемо спілкуватись кілька годин. Бот допоміг мені більш спокійно сприйняти те, що в мене сталось. І зробити висновки, як запобігти такій ситуації. А також він допоміг мені прийняти важливе рішення щодо роботи».

Скільки часу існує проект та якою він мовою?

Т.П.: Із жовтня 2019 року. Зараз Еломія спілкується тільки англійською, але також плануємо вводити інші мови, у тому числі й українську, тому що Україна – країна, яка розвивається. В нас тільки в великих містах є доступ до хороших психологів.

На які гроші живе бот?

Т.П.: Зараз ми виграли два гранти на спільну суму майже мільйон доларів. Ми помітили, що на наш проект дуже легко отримувати гранти, тому що він дійсно ефективний та допомагає людям. Також зараз ми тестуємо монетизацію, щоб отримувати прибуток.

Чи більше людей почали користуватися ботом під час пандемії?

Т.П.: Наразі до нас приходять люди лише за рекомендаціями друзів чи знайомих, тому що ми не давали рекламу нашого бота. Загальна кількість користувачів Еломії зараз – 5 тисяч. Також Еломія впродовж дня отримує майже 3 тисячі повідомлень. У квітні ця цифра була лише 40 повідомлень. Пандемія досі триває і багато людей приходять до Еломії тому що їм сумно, самотньо, їх закрили удома. Ми допомагаємо цим людям впоратись з важкими часами.

Розкажіть про найпоширеніші проблеми, з якими люди звертаються до Еломії під час карантину. Як карантин впливає на людей?

А.К.: Безумовно вірус впливає. І справа не тільки в ізоляції. Це і страх перед хворобою, і тривожність через невизначеність майбутнього, і потреба в живому спілкуванні.

Т.П.: Найпоширенішими проблемами є проблеми у відносинах, оскільки карантин змінив звичний штиб нашого життя. Люди, які жили разом, але не проводили так багато часу разом, були змушені проводити весь час вдома. Це не всі вміють робити, тому ми бачимо велику кількість розлучень, а також зі свого боку бачимо, що Еломія допомагає вирішувати цю ситуацію. У нас є статистика, за якою 9/10 користувачів говорять, що бот допоміг їм вирішити їх проблему.

Як запобігти тому, щоб людина не впала в кризу, депресію?

А.К.: Депресія - це хвороба, яка може бути хронічною і обумовленою спадковістю людини. В такому випадку запобігти депресії можна тільки за допомогою ліків. А от якщо мова йде про цілком здорову людину, що зіштовхується з травматичними подіями, які не може пережити самостійно і починає впадати в депресію, то тут може допомогти наш бот. В першу чергу він дозволяє людині зняти тягар неприємних думок, виговоритися. По-друге, використання технік когнітивно-поведінкової терапії дозволяє людині переосмислити ситуацію і знайти сенс у житті.

* Матеріал підготований в рамках медіатренінгу «Комунікація під час кризи: від проблеми до рішення», що фінансується з коштів Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини.

1 комментарий

Написать комментарий
  • тт
    24 октября 2020
    (
    Ответить
💬 Последние комментарии
Кошечка мурка
так вы ему напишите - В Хамерику...Может пожалеет вас, вышлет лишней капустки..Хотя известно, шо лишних денег не бывает ,,, но вдруг для вас он смилостивится. и даст вам цей миллион зелененьких фантиков))))
Кот Матроскин
Вот у ворюги Кролика Сени миллиард, а чернобыльцам два месяца гробовые не платят. Сеня, дай миллион!
Вера
завидуем тебе...ты можешь назвать имя Этой Площади...из-за дИкАмунизации мы ЕЕ зовем....МаНдАном...
е
Украина социальное государство вещала тут Елена... За последние семь лет выплаты на ребёнка сократились.. В чем "социальность" данного действа, прокомментируй, Елена....
Луна-2
Куля у лоба пролетела мимо лба . обещаний лучше не давать . Все равно, и зелень, и капусту, Очень любят кролики жевать... Обманув народец на Майдане Куля умотал куда подале....
е
Ага, вот только стоят эти игрушки в десятки раз меньше Примусов... Чем бы дитя не тешилось лишь бы не плакало и не материлось...
е
А это он для таких забывчивых как ты.. Это ж у тебя память как у рыбки гуппи.. Это ж ты им гордишься...и подобные тебе готовые страну продать с потрохами ради того чтоб дядя из Америки похлопал по плечу...